منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • به همین دلیل است که ردپای کربن مایکروسافت در سال گذشته با افزایش سود، ۲۱ درصد افزایش یافت

به همین دلیل است که ردپای کربن مایکروسافت در سال گذشته با افزایش سود، ۲۱ درصد افزایش یافت

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
به همین دلیل است که ردپای کربن مایکروسافت در سال گذشته با افزایش سود، ۲۱ درصد افزایش یافت

به همین دلیل است که ردپای کربن مایکروسافت در سال گذشته با افزایش سود، ۲۱ درصد افزایش یافت
مدیر ارشد محیط زیست مایکروسافت، لوکاس جوپا (سمت چپ) و رئیس جمهور برد اسمیت. (عکس مایکروسافت)

مایکروسافت روز پنجشنبه گزارش سالانه خود را در مورد پایداری زیست محیطی برای سال 2021 منتشر کرد که پیشرفت خود را در زمینه اثرات آب و هوا، حفاظت از آب، کاهش زباله و حفاظت از اکوسیستم پوشش می دهد.

در حالی که غول نرم‌افزاری و ابری مستقر در ردموند واقع در واشنگتن ابتکارات زیست‌محیطی گسترده‌ای دارد، تمرکز بسیاری از آنها یکی است: ردپای کربن این شرکت چقدر بود؟

جواب؟ بزرگتر از آن چیزی که آنها دوست دارند.

پس از سه سال کاهش اندک در انتشار، مایکروسافت 21 درصد از 11.2 میلیون تن معادل دی اکسید کربن منتشر شده در سال 2020 به نزدیک به 13.8 میلیون متریک تن منتشر شده در سال گذشته افزایش یافته است.

مایکروسافت قول داده است که در تلاش های خود در زمینه آب و هوا شفاف باشد و رهبران شرکت فقط تا پاراگراف سوم گزارش منتظر مانده اند تا افزایش قابل توجه را تایید کنند.

رئیس جمهور برد اسمیت و لوکاس جوپا، مدیر ارشد محیط زیست، در قسمت قبلی گزارش گفتند: «2021 سال موفقیت و چالش بود.

اگرچه این شرکت برخی از منابع انتشار خود را کاهش داده است، اما در حال رشد به دسته بزرگ “رده 3” است که انتشار گازهای گلخانه ای از کشورهای ثالث – یعنی کالاها و خدمات خریداری شده از مایکروسافت، انرژی مصرف شده توسط محصولات مصرفی مایکروسافت، و بتن و فولاد را پوشش می دهد. برای پروژه های ساختمانی خود مورد نیاز است.

اسمیت و جوپا می‌گویند: انتشارات Scope 3 ما در طول سال افزایش می‌یابد که عمدتاً به دلیل گسترش قابل توجه مراکز داده جهانی و رشد فروش و استفاده از Xbox در نتیجه همه‌گیری است.

! function () {“use strict”; window.addEventListener (“پیام”، (عملکرد (e) {if (void 0! == e.data)[“datawrapper-height”]) {var t = document.querySelectorAll (“iframe”)؛ برای (var a در e.data[“datawrapper-height”]) برای (var r = 0؛ r[r].contentWindow === e.source) t[r].style.height = e.data["datawrapper-height"][a]+"px"}}}))}} ();

مایکروسافت هدف خود را منفی شدن کربن تا سال 2030 تعیین کرده است. در آن زمان، این شرکت قول داده است که میزان انتشار گازهای گلخانه ای خود را از محدوده 3 در مقایسه با سطوح 2020 به نصف کاهش دهد و کربن باقیمانده را جبران کند. سال گذشته، این شرکت هزینه حذف 1.4 میلیون تن کربن را از طریق احیای جنگل، ترسیب کربن و سایر تلاش ها پرداخت کرد. این شرکت قصد دارد در سال مالی جاری 1.5 میلیون تن آفست خریداری کند.

با افزایش انتشار گازهای گلخانه ای، سود شرکت نیز افزایش یافت. مایکروسافت در سه ماهه دسامبر 18.8 میلیارد دلار سود گزارش کرد که 21 درصد افزایش داشت. اسمیت و جوپا در وبلاگی که گزارش پایداری را اعلام کرد، گفتند که درآمد سالانه کسب و کار در سال گذشته 20 درصد افزایش یافته است.

اگرچه این شرکت یکی از باارزش‌ترین شرکت‌های جهان است و دارای ارزش بازاری در حدود 2.16 تریلیون دلار است، ردپای آن از 13.8 میلیون تن کربن نسبتاً کم است. برای مقایسه، ایالت واشنگتن 99.6 میلیون تن متریک در سال 2018 منتشر کرد که آخرین داده های موجود است.

رقیب آمازون نیز در گزارش سال 2020 خود افزایش انتشار گازهای گلخانه ای را گزارش کرد. از آنجایی که فروش آن در طول همه گیری همه گیر افزایش یافت، ردپای کربن آن 19 درصد افزایش یافت. آمازون اطلاعاتی را برای سال 2021 منتشر نکرده است.

در این گزارش، مایکروسافت همچنین خاطرنشان کرد:

  • تخصیص 471 میلیون دلار از صندوق چهار ساله نوآوری آب و هوا، 1 میلیارد دلار برای پروژه های فناوری آب و هوا که کربن را کاهش یا حذف می کند و به چالش های آب و زباله می پردازد. سرمایه گذاری های اخیر شامل LanzaJet، BlocPower و Eversource است.
  • کمک 100 میلیون دلاری به Breakthrough Energy Catalyst، ابتکاری به رهبری بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت برای تامین مالی تجاری سازی فناوری آب و هوا.
  • امضای قراردادهایی برای خرید تقریباً 5.8 گیگاوات انرژی تجدیدپذیر از پروژه های 10 کشور.
  • راه اندازی Microsoft Cloud for Sustainability، پلتفرمی که به سازمان ها در مدیریت پروژه های پایداری کمک می کند. تلاش در «تجسم عمومی» است.
  • افزایش مالیات داخلی کربن، مالیاتی که شرکت برای کمک به پرداخت هزینه های طرح های پایداری مانند خرید سوخت هوانوردی تمیزتر، بر عملیات خود اعمال می کند.

از دیگر دستاوردهای ذکر شده در این گزارش می توان به حفاظت از بیش از 17000 هکتار زمین اشاره کرد. برنامه هوش مصنوعی خود را برای زمین گسترش دهد. سرمایه گذاری در برنامه های تامین آب پاک و تجدید آب؛ صدور گواهینامه چهار مرکز داده با ضایعات صفر. و برنامه هایی برای “مراکز مدار” اضافی، که در آن 90٪ از تجهیزات الکترونیکی مرکز داده استفاده مجدد می شود.

اگرچه مایکروسافت یک شرکت پیشرو در مسائل آب و هوایی است، اما به دلیل ارائه خدمات ابری Azure به غول های نفت و گاز، از جمله شل و شورون، با انتقاداتی نیز مواجه شده است.

اسمیت و یوپا وبلاگ خود را با بیانیه ای در مورد کار خود در صنعت انرژی به پایان می برند.

“در حالی که ما به ارائه فناوری تجاری به همه ادامه خواهیم داد، با توجه به نقش تحول آفرینی که آنها در تامین نیازهای جهانی انرژی تجدیدپذیر ایفا خواهند کرد، با مشتریانی در صنعت انرژی که هدف خالص آنها تا سال 2050 صفر است، نزدیک ترین همکاری را خواهیم داشت.” “آنها گفتند.

سال گذشته، شل متعهد به دستیابی به این هدف شد. شورون و اکسون “آرزوهای” خود را برای رسیدن به صفر خالص اعلام کرده اند، اما آلایندگی های باند 3 را در حساب های خود لحاظ نمی کنند.

باید دید که این وعده چگونه “نزدیک ترین مشارکت” با شرکت های انرژی آب و هوایی خواهد بود.