• خانه
 • اخبار
 • بهترین گیربکس های صنعتی برای استفاده در صنایع بزرگ کدامند؟

بهترین گیربکس های صنعتی برای استفاده در صنایع بزرگ کدامند؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بهترین گیربکس های صنعتی برای استفاده در صنایع بزرگ کدامند؟

گیربکس صنعتی وظیفه تبدیل نیرو به حرکت مکانیکی را بر عهده دارد. گیربکس ها باید گشتاور و سرعت چرخش را برای یک کاربرد خاص فراهم کنند. در منبع تغذیه، گیربکس ها را می توان به روش های مختلفی ساخت. در واقع در محور ورودی به گیربکس است که نیروی تولید شده توسط منابع مختلف به صورت گشتاور به گیربکس منتقل می شود. این انرژی می تواند توسط موتورهای الکتریکی، موتورهای دیزلی، موتورهای بنزینی و حتی توربین های بخار تامین شود. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع گیربکس های صنعتی و نحوه عملکرد آنها را توضیح دهیم.

گیربکس کاهش و بزرگ شدن چیست؟

گیربکس را گیربکس فارسی می گویند. وظیفه گیربکس صنعتی ایجاد سرعت چرخش و گشتاور است. این کار با تغییر نسبت های داخلی گیربکس انجام می شود. به طور کلی می توان گیربکس ها را به دو دسته کاهشی و افزایشی تقسیم کرد.

گیربکس

گیربکس ها: اکثر گیربکس ها از نوع کاهنده هستند. این چرخ دنده ها برای ایجاد سرعت مورد نیاز بین مکانیزم محرک و مکانیزم محرک قرار می گیرند.

گیربکس افزایشی

گیربکس های افزایشی: اگر بخواهیم با گشتاور کمتر به سرعت های سریع تری برسیم باید از این نوع گیربکس استفاده کنیم. این گیربکس در صنایعی مانند توربین های بادی یا پالایشگاه ها کاربرد دارد.

انواع گیربکس صنعتی چیست؟

انواع گیربکس های صنعتی بر اساس عملکرد و نوع دنده ها به مدل های مختلفی تقسیم می شوند. به گفته کارشناسان شرکت گیربکس رها یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گیربکس در ایران و استان اصفهان، گیربکس های زیر پرکاربردترین انواع گیربکس هستند:

 • حلزون
 • هلیکال
 • آویز
 • پینیون در کرانویل
 • خورشیدی
 • چرخه متغیر
 • گیربکس سیکل

گیربکس حلزونی

رایج ترین نوع گیربکس از نوع پیچی است. اجزای آن سنگ تراشی فولادی بسیار محکم با چرخ دنده مارپیچ است. به این گیربکس مکعب نیز می گویند.حرکت سینماتیکی این گیربکس از همان دو قسمت گیربکس و دنده تشکیل شده است. ساختار و زاویه خروجی این گیربکس به گونه ای است که عملکرد آن روان بوده و در آسانسورها و بالابرها کاربرد فراوانی دارد. ویژگی دیگر برگشت ناپذیری ضریب تبدیل بالای 30 است.این گیربکس در 8 حالت مختلف قابل نصب است که کارکرد آن را آسان می کند.

گیربکس اسپیرال (شفت مستقیم)

ساختار این نوع گیربکس مارپیچی است که به آن مارپیچ نیز می گویند. نوه این گیربکس ساده است، اما دارای یک امتداد مورب از پروفیل تا شفت است. با حرکت کارت بر روی سطح دنده، نیرو به این گیربکس منتقل می شود. این گیربکس صدای بسیار کرمی و حرکت دنده ای نرم دارد. بنابراین در سرعت و قدرت بالا استفاده می شود. عملکرد این گیربکس صنعتی به گونه ای است که باعث کاهش سرعت و در نتیجه افزایش گشتاور می شود. برای اتصال این گیربکس می توانید از مدل پایه، مدل فلنج یا ترکیبی از هر دو استفاده کنید.

گیربکس آویزان

گیربکس معلق عملکرد چند محوره بودن را دارد. این ویژگی آن را با فاکتورهای تبدیل بالا می کند. این گیربکس توانایی تولید گشتاور بالایی نیز دارد. در نتیجه می توان از این گیربکس برای میکسرها یا سیستم های محرک خطی مانند جرثقیل های سقفی استفاده کرد. گیربکس این گیربکس مارپیچ می باشد.

به دلیل روغن کاری این چرخ دنده ها با حجم زیاد روغن، ظرفیت حرارتی این دنده ها نیز افزایش می یابد که در نتیجه باعث افزایش طول عمر گیربکس می شود. روغن در این مورد عملکرد خنک کننده ای دارد، مشابه آب موجود در رادیاتور خودرو.

گیربکس را رها کنیدگیربکس کرانول پینیون

پینیون کرانویل ترکیبی از چرخ دنده های مارپیچ و دو چرخ دنده دیگر است. این گیربکس قادر است گشتاور را در زاویه 90 درجه انتقال دهد. برای انتقال نیروی متعامد و غیر متعامد، چرخ دنده ها باید در دو صفحه مورب درگیر شوند. بنابراین پروفیل چرخ دنده های مخروطی حلزونی باید به طور همزمان فعال شود که بدون اصطکاک و صدا گشتاور بالایی ایجاد می کند.

گیربکس خورشیدی

اگر فضای کمی داریم و تفاوت عملکرد زیاد است، باید از گیربکس خورشیدی استفاده کنیم. این گیربکس ظرفیت بسیار بالایی در فضای بسته دارد. این گیربکس در صنایع مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. نوع دنده به صورت تک مرحله ای یا چند مرحله ای طراحی شده است. با این نوع گیربکس می توان به سرعت های ایده آل در محدوده بین 0.5 تا 800 دور در دقیقه دست یافت. ضریب تبدیل در هر گیربکس بین 3 تا 7 متغیر است.

گیربکس متغیر

در برخی صنایع لازم است قبل از ورود به گیربکس سرعت موتور بدون ایجاد گشتاور کم یا زیاد شود. این کار توسط ابزاری به نام گیربکس سرعت متغیر انجام می شود. گیربکس های متغیر بسته به نوع ساخت به دسته های زیر تقسیم می شوند:

 • گیربکس متغیر با تسمه
 • گیربکس متغیر با سرعت متغیر
 • گیربکس هیدرولیک دور متغیر معمولاً دارای ضریب دنده 1 به 5 است

گیربکس سیکل

این گیربکس قادر است در برابر بسیاری از شبهات مقاومت کند. یکی از کاربردهای این گیربکس استفاده در سروو موتورها می باشد. توانایی تحمل بارهای سنگین باعث شده تا این گیربکس صنعتی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد. این گیربکس کانتور یا فلاش ندارد و از نظر ظاهری شبیه به گیربکس خورشیدی است، اما دنده ای در جعبه دنده وجود ندارد و به جای آن از بلبرینگ استفاده شده است.

در این مقاله با انواع گیربکس های صنعتی آشنا می شوید و متوجه می شوید که هر کدام در چه مواردی کاربرد دارند. امروزه در تمامی کارخانه ها عملکرد دستگاه ها بر اساس عملکرد صحیح گیربکس است. اگر به عنوان مدیر مجتمع صنعتی فعالیت می کنید باید به گیربکس ها توجه ویژه ای داشته باشید و برای نگهداری و تعمیرات اساسی این برنامه برنامه ریزی داشته باشید تا در عملکرد مجموعه اختلالی ایجاد نشود. همچنین می توانید بررسی گیربکس دستگاه های خود را به یک تیم حرفه ای و مجرب بسپارید و مطمئن باشید که دستگاه ها بدون هیچ نقصی به عملکرد صحیح خود ادامه می دهند.

بهترین گیربکس های صنعتی برای استفاده در صنایع بزرگ کدامند؟