• خانه
  • اخبار
  • بنیانگذار TSMC می گوید که آمریکا بهترین طراحان تراشه را در جهان دارد

بنیانگذار TSMC می گوید که آمریکا بهترین طراحان تراشه را در جهان دارد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بنیانگذار TSMC می گوید که آمریکا بهترین طراحان تراشه را در جهان دارد

شرکت تایوانی TSMC یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین شرکت های جهان در زمینه تولید تراشه می باشد که بخش بزرگی از تولید را در این زمینه به خود اختصاص داده است. بنیانگذار TSMC اخیراً گفته است که ایالات متحده بهترین طراحان تراشه را در جهان دارد. اس ترنجی با من باش.

موسس TSMC در مورد طراحان تراشه آمریکایی صحبت می کند

دو تا از پیشرفته ترین تراشه سازهای جهان در حال حاضر TSMC تایوان و سامسونگ کره جنوبی هستند. این دو شرکت با ارائه تراشه هایی که از فرآیند 3 نانومتری در سال آینده استفاده می کنند، محصولات خود را به سازندگان گوشی های هوشمند ارائه خواهند کرد. TSMC اخیرا اعلام کرده است که در سال 2026 عرضه تراشه های 2 نانومتری را به مشتریان آغاز خواهد کرد.

در تئوری، هرچه تعداد گره های فرآیند کمتر باشد، ترانزیستورهای استفاده شده در این تراشه ها کوچکتر است. این به طراحان و سازندگان تراشه اجازه می دهد تا ترانزیستورهای بیشتری را در این مدارهای مجتمع قرار دهند تا تراشه ها سریعتر و حتی انرژی کمتری مصرف کنند.

موسس TSMC

ایالات متحده نگران تحولات ژئوپلیتیکی است که زنجیره تامین تراشه را محدود می کند (به ویژه احتمال تسلط چین بر تایوان). به همین دلیل این کشور می خواهد در طراحی و تولید چیپس خودکفاتر شود. طراحی برای ایالات متحده مشکلی ندارد، زیرا شرکت های آمریکایی مانند اپل، کوالکام، اینتل و سایرین مشکلی با طراحی تراشه ندارند. اما ساخت کارخانه تولید تراشه به سرمایه و زمان زیادی نیاز دارد. همچنین مستلزم نزدیکی به یک زنجیره تامین قابل اعتماد است.

TSMC در حال حاضر در حال همکاری با ایالات متحده برای ساخت یک آن است کارخانه تراشه آریزونا این مرکز می‌تواند تا سال 2024 تولید تراشه‌ها را آغاز کند. اگرچه طبق گزارش‌ها، کارخانه در ابتدا به تراشه‌های 5 نانومتری محدود می‌شود، اما زمانی که خطوط تولید بیشتری در کشور شروع به کار کنند، سازندگان آن را با فرآیند 3 نانومتری جایگزین خواهند کرد.

اما موریس چانگ، یکی از بنیانگذاران TSMC، تلاش ایالات متحده برای به دست آوردن سهام در صنعت تراشه را تمرینی بیهوده و گران می داند. طبق گزارش The Register، موریس به عنوان مهمان اندیشکده موسسه بروکینگز صحبت کرد و گفت که ایالات متحده استعداد ایجاد یک تجارت پر رونق تراشه را ندارد.

کارشناسان نگران تصرف تایوان توسط چین و کنترل TSMC توسط آن کشور هستند.

چانگ به جمعیت زیاد تایوان اشاره کرد که به TSMC کمک کرد تا به تولید کننده تراشه مستقل پیشرو در جهان تبدیل شود و تایوان از زمانی که ایالات متحده از تولید تراشه خارج شد سرشار از چنین استعدادهایی بوده است. همانطور که قبلا در این داستان اشاره کردیم، جایی که ایالات متحده با استعداد است، در طراحی تراشه است که موریس از گفتن آن ابایی نداشت.

چانگ 90 ساله استعداد طراحی تراشه در ایالات متحده را ستود و آن را بهترین در جهان نامید. او همچنین می گوید که تایوان استعداد طراحی بسیار کمی دارد و TSMC مطلقاً هیچ استعدادی در این زمینه ندارد. علاوه بر این، انتظار نمی رود TSMC به عنوان یک سازنده تراشه مستقل، طرح های خود را تولید کند، زیرا وظیفه تولید تراشه های طراحی شده توسط شرکت های دیگری مانند اپل، کوالکام، مدیاتک و دیگران را بر عهده دارد.

چانگ در مورد هزینه راه اندازی یک کارخانه در ایالات متحده گفت که کارخانه کوچکی در اورگان که TSMC آن را 25 سال پیش راه اندازی کرد و اکنون در حال کسب درآمد است برای توجیه توسعه این تاسیسات کافی نیست. چانگ همچنین گفت که ما انتظار افزایش بسیار ساده لوحانه در چنین هزینه هایی را داریم، اما تولید تراشه در ایالات متحده 50 درصد گران تر از تایوان است.

کارشناسان در ایالات متحده با دیدگاه چانگ در مورد وضعیت فعلی به عنوان یک اتاق فکر موافق هستند که انتظار دارد چندین هزار جای خالی در هر کارخانه جدید مستقر در ایالات متحده وجود داشته باشد. با توجه به نظرات چانگ، چرا TSMC باید 12 میلیارد دلار برای ساخت کارخانه در آریزونا اختصاص دهد؟ چانگ گفت: «ما این کار را به اصرار دولت ایالات متحده انجام دادیم و TSMC فکر کرد که باید این کار را انجام دهد.

آیا چین برای کنترل بازار جهانی تراشه بر روی تایوان تمرکز خواهد کرد؟

موریس همچنین خاطرنشان کرد که در حالی که تولید تراشه در ایالات متحده قطعا افزایش می یابد، افزایش قیمت واحد افزایش می یابد و رقابت بین المللی برای ایالات متحده دشوار خواهد بود. چانگ همچنین نگران جنگ احتمالی چین و تایوان است. در صورت وقوع جنگ، تولید تراشه در ایالات متحده ممکن است سودآور باشد زیرا TSMC ممکن است نتواند به طور عادی به تولید خود ادامه دهد.

مطابق با PhoneArenaوی افزود: اگر جنگی بین چین و تایوان در گیرد، ایالات متحده احتمالاً نگران چیزهای دیگری غیر از تراشه خواهد بود. در ماه دسامبر، آمار نشان داد که 90 درصد از پیشرفته ترین تراشه های جهان از تایوان ساخته و ارسال شده اند. تراشه سازان نگران این هستند که کشور چقدر آسیب پذیر است و کشورهای بزرگ مصرف کننده تراشه مانند ایالات متحده باید از قبل روی طرح های اضطراری کار کنند تا کارخانه های مستقر در تایوان در جنگ آسیب نبینند یا ویران نشوند.