بنیانگذار سیاتل که شرکتی را به گوگل فروخت، می‌گوید غول فناوری به تدریج از کار افتاد.

بنیانگذار سیاتل که شرکتی را به گوگل فروخت، می‌گوید غول فناوری به تدریج از کار افتاد.

مدیر عامل AppSheet پراوین سهشادری. (عکس در AppSheet)

یکی از کارمندان سابق گوگل که به تازگی غول فناوری را پس از سه سال ترک کرده است، می گوید که شاهد “فروپاشی تدریجی یک امپراتوری مسلط” بوده است و می گوید که شرکت “به تدریج از کار افتاده است”.

پراوین سشادری، که استارت‌آپ AppSheet خود را در سال 2020 به Google Cloud فروخت، روز سه‌شنبه یک پست وبلاگی منتشر کرد که در آن پیشنهاد می‌کرد گوگل به «مداخله» نیاز دارد.

او نوشت: «مشکلات اصلی گوگل در محور فرهنگ است و هر چیز دیگری بازتابی از آن است.

سشادری لحظه کنونی را برای گوگل «شکننده» خواند زیرا با فشارهای Open AI و مایکروسافت مواجه است که هفته گذشته برای موتور جستجوی جدید Bing به تیتر اخبار تبدیل شد. آلفابت اخیرا شاهد کاهش 100 میلیون دلاری ارزش بازار خود در میان نگرانی‌هایی بود که نسبت به مایکروسافت از دست داده است.

او به چهار مشکل فرهنگی در گوگل اشاره کرد: بدون ماموریت. بدون فوریت؛ توهمات انحصاری و مدیریت ضعیف

“آیا کسی در گوگل با فکر “سازماندهی اطلاعات جهان” سر کار می آید؟ او نوشت: «آنها مسیر خود را از دست داده اند که به چه کسی و چرا خدمت می کنند، و افزود: «به طور کلی، این یک فرهنگ بی مزه در زمان صلح است که هیچ چیز ارزش جنگیدن برای آن را ندارد.

سشادری پیش از این بیش از یک دهه را در مایکروسافت سپری کرد و گفت که شاهد کاهش مشابهی در یک غول فناوری بوده است.

“با این حال گوگل دارای چند نقطه قوت است که مایکروسافت در تلاش برای بازسازی از آنها برخوردار نبود – این فرهنگ منیت و جنایت نیست، ارزش‌های محیطی درون نگری است، ارزش‌های اصلی اعلام‌شده شرکت ثابت هستند، و هنوز هم وجود دارد. احترام زیادی برای گوگل در دنیای خارج وجود دارد.» برای گوگل و دوستانم که در آنجا کار می کنند، امیدی وجود دارد، اما نیاز به مداخله دارد.”

سشادری گفت که گوگل باید از ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت الهام بگیرد و به این شرکت پیشنهاد دهد که به ماموریت خود مجدداً متعهد شود، “ژنرال های زمان صلح” را کنار بگذارد و “عمق سلسله مراتب سازمانی” را کاهش دهد.

AppSheet در سال 2014 تأسیس شد و به کسب و کارها کمک کرد تا برنامه های کاربردی مبتنی بر داده خود را بدون نیاز به تیم توسعه توسعه دهند. Seshadri AppSheet را با برایان سابینو، دانشجوی سابق در کلاس سیستم های پایگاه داده خود در دانشگاه کرنل راه اندازی کرد.

پست کامل وبلاگ او را اینجا بخوانید.