• خانه
  • اخبار
  • بنیاد گیتس 1.2 میلیارد دلار به مبارزه جهانی برای ریشه کنی فلج اطفال اختصاص می دهد

بنیاد گیتس 1.2 میلیارد دلار به مبارزه جهانی برای ریشه کنی فلج اطفال اختصاص می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بنیاد گیتس 1.2 میلیارد دلار به مبارزه جهانی برای ریشه کنی فلج اطفال اختصاص می دهد

بنیاد گیتس 1.2 میلیارد دلار به مبارزه جهانی برای ریشه کنی فلج اطفال اختصاص می دهد
سمرین سه ساله توسط سمینا واکسیناتور فلج اطفال در کراچی پاکستان در سپتامبر 2020 واکسینه شد. (عکس فایل توسط بنیاد گیتس/Howla Jameel)

بنیاد بیل و ملیندا گیتس روز یکشنبه تعهدی 1.2 میلیارد دلاری برای حمایت از تلاش‌ها برای ریشه‌کن کردن فلج اطفال در سراسر جهان اعلام کرد. این بیماری در پاکستان و افغانستان بومی است و اخیراً در نیویورک، بریتانیا و جاهای دیگر شیوع پیدا کرده است.

این بنیاد تعهد خود را در مجمع جهانی بهداشت در برلین انجام داد. این وجوه از ابتکار جهانی ریشه کنی فلج اطفال (GPEI) حمایت می کند که راهبرد ریشه کنی فلج اطفال 2022-2026 را هدایت می کند. بنیاد گیتس مستقر در سیاتل قبلاً 5 میلیارد دلار به GPEI کمک کرده است.

فلج اطفال می تواند باعث فلج مادام العمر و مرگ شود. این ویروس بسیار مسری از طریق تماس فرد به فرد از طریق قطرات عطسه یا سرفه فرد مبتلا یا از مدفوع او منتقل می شود.

ریشه کن کردن فلج اطفال نزدیک است. اما تا جایی که ما به آن رسیده ایم، بیماری همچنان یک تهدید است. بیل گیتس، رئیس مشترک این بنیاد، در بیانیه‌ای گفت: با همکاری جهان می‌توان به این بیماری پایان داد.

GPEI خواستار بودجه 4.8 میلیارد دلاری است که برای واکسیناسیون 370 میلیون کودک در سال پرداخت می شود و سایر خدمات بهداشتی را تقویت می کند.

ملیندا فرنچ گیتس، رئیس مشترک دیگر این بنیاد، گفت: «کارگران فلج اطفال به ویژه در واکنش به COVID-19 و اطلاع رسانی به جوامع در مورد اهمیت واکسیناسیون علیه بیماری های قابل پیشگیری اهمیت دارند.

GPEI در سال 1988 شروع شد، زمانی که فلج اطفال در بیش از 125 کشور یافت شد و سالانه 350000 نفر – بیشتر کودکان خردسال – را فلج کرد.

از آن زمان به بعد، GPEI با کاهش موارد فلج اطفال بیش از 99 درصد اعتبار دارد. به گفته بنیاد گیتس، دلایل ادامه گسترش این بیماری عبارتند از “اختلال در ایمن سازی معمول، اطلاعات نادرست واکسن، ناآرامی های سیاسی و سیل های غم انگیز پاکستان در سال 2022”.