• خانه
  • اخبار
  • بررسی دلایل افزایش قیمت سخت افزار در سال 1401

بررسی دلایل افزایش قیمت سخت افزار در سال 1401

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بررسی دلایل افزایش قیمت سخت افزار در سال 1401

پروفیل ها و سخت افزارهای فولادی از جمله کالاهای حیاتی در صنعت و زندگی روزمره ما هستند. اکنون که در اولین ماه های سال 1401 و بهترین فصل سال برای شروع پروژه های عمرانی قرار داریم، نگاه به هزینه های جاری سخت افزار و شناسایی عوامل موثر در تغییر آن نقش بسیار مهمی در سود و زیان پروژه ها خواهد داشت. در ادامه به بررسی دقیق عوامل موثر بر قیمت تیرآهن، میلگرد و پروفیل می پردازیم و شرایط بازار سخت افزار در سال 1401 را بررسی می کنیم.

قیمت سخت افزار در بهار 1401

«قیمت یراق آلات در بازار آزاد تهران از 18 هزار جلد گذشت» یکی از تکان دهنده ترین عناوین خبری ماه گذشته بود که رکورد جدیدی را در بازار سخت افزار به ثبت رساند. بررسی بازار آزاد تهران نشان می دهد که اگرچه کمتر از یک ماه از آغاز سال 1401 می گذرد، اما شاهد خرید و فروش یراق آلات 16 بعدی با قیمت 18 تا 18 هزار و 800 تن و شمش فولادی 15 هزار تن در هر کیلوگرم هستیم. . حالا موضوع اصلی دلیل اصلی افزایش است قیمت آهن (https://ahanportal.com/) این چیست و آیا این روند ادامه خواهد داشت؟

افزایش قیمت در بازار سخت افزار به عوامل مختلفی بستگی دارددلایل افزایش قیمت در بازار سخت افزار

افزایش قیمت آهن در بازار ممکن است دلایل متعددی منشا داخلی و بین المللی داشته باشد. از مهمترین دلایلی که در سال 1401 نقش تعیین کننده ای خواهد داشت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش تقاضا در تابستان

آغاز بهار و فصل گرما همواره با راه اندازی پروژه های جدید ساختمانی و افزایش تقاضا برای پروفیل های فولادی و آهنی همراه بوده است. با افزایش تقاضا، قیمت ها نیز طبق معمول افزایش می یابد. اما این افزایش بی سابقه فقط به دلیل افزایش تقاضا نیست. بر اساس بودجه سال 1401، تعداد پروژه های عمرانی کشور نیز افزایش می یابد. بنابراین تقاضا بیشتر از حد معمول خواهد بود. این امر می تواند تاثیر بسزایی در بازار آهن و فولاد داشته باشد و هزینه تیرآهن و میلگردهای آرماتور را افزایش دهد.

امکان قطع برق صنعتی

تابستان 1400 مملو از قطعی برق در صنعت و حتی خانه ها بود. با توجه به گرم شدن سریع هوا در اولین ماه سال و اخبار شنیده شده از سوی برخی فعالان صنفی، به نظر می رسد امسال از اردیبهشت ماه تا 4 ماه دیگر شاهد آغاز قطعی برق صنعتی باشیم. خبر احتمال قطع برق شرکت های بلوک فولادی در هفته های آینده کافی بود تا قیمت بلوک و پروفیل فولادی در هفته دوم سال افزایش یابد.

با نزدیک شدن به فصل تابستان، افزایش دما و کاهش بارندگی، احتمال قطعی و تعطیلی خطوط تولید، قیمت آهن آلات و فولاد افزایش چشمگیری خواهد داشت. این بدان معناست که قیمت پروفیل، تیرآهن و بلوک در ماه های آینده همچنان افزایش خواهد یافت.

یکی از دلایل افزایش قیمت میلگردهای آرماتور در سال 1401 قطع برق در صنایع بود.افزایش قیمت بنزین

گاز به عنوان سوخت مورد نیاز برای ادامه کار کوره ها در کارخانه های فولاد و سنگ آهن، در هفته های اخیر 10 تا 20 درصد افزایش یافته است. این می تواند تاثیر قابل توجهی بر هزینه های تولید داشته باشد و میلگردها و بلوک های تقویت کننده را با قیمتی بالاتر از درب کارخانه روانه بازار کند.

افزایش قیمت انرژی در جهان

قبل از سال نو، جنگی بین روسیه و اوکراین رخ داد که تا به امروز ادامه دارد. در حالی که بخش قابل توجهی از انرژی جهان توسط اوکراین تامین می شود، آغاز جنگ شاهد خروج کامل آن از بازار انرژی بوده است. از سوی دیگر 45 میلیون تن سنگ آهن مورد نیاز جهان از اوکراین تامین می شود. بنابراین ادامه جنگ می تواند قیمت آهن و فولاد را در سراسر جهان افزایش دهد.

مطالعات نشان می دهد که حتی اگر جنگ بین روسیه و اوکراین در ماه آینده متوقف شود، باز هم نمی توان انتظار داشت قیمت یراق آلاتشمش و سایر محصولات فولادی در بازارهای جهانی رو به کاهش است. زیرا شرکت های اوکراینی بین 6 ماه تا 1 سال زمان نیاز دارند تا دوباره فعال شوند و به حالت عادی برگردند.

به گفته کارشناسان آهن پورتال:

«با توجه به گسترش پروژه های مقاوم سازی سازه و استفاده از آرماتور در پروژه های مختلف، کیفیت و قیمت آرماتورها از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. اطلاعات کامل قیمت روز آرماتور و زمان مناسب خرید آن نقش مهمی در کاهش هزینه ساخت هر سازه خواهد داشت. تغییرات قیمت میلگردهای تقویت کننده امروزی به نوسانات میلگردهای آهنی، نرخ ارز و حمل و نقل بستگی دارد. پرمصرف ترین میلگردهای تولیدی میلگردهای 14، 16 و 18 هستند که در ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارند.

قیمت دلار آزاد نصف است

یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده قیمت پروفیل، تیرآهن و میلگرد آرماتور در بازار هزینه تولید می باشد. با این حال، بخش بسیار قابل توجهی از هزینه های تولید صرف مواد اولیه از بازارهای جهانی می شود. با وجود تحریم های اعمال شده بر صنایع فعال در ایران، تولید مواد اولیه بسیار دشوار و گران است. زیرا ارزش پول ایران در برابر دلار و یورو بسیار پایین است و واردات مواد اولیه در چنین شرایطی، شرکت ها متحمل هزینه های زیادی می شوند. تغییر نرخ ارز و کاهش ارزش ریال می تواند این شرایط را سخت تر کند. بنابراین قیمت نیم دلار تاثیر مستقیمی بر بازار سخت افزار خواهد داشت.

تورم همچنین هزینه پروفیل، اتصالات و تیرآهن را افزایش دادتورم

نرخ تورم یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت تیرآهن، میلگردهای آرماتور و پروفیل است. در واقع هر چه تورم بیشتر باشد، هزینه پروفیل و سخت افزار فولادی نیز بیشتر می شود.

قیمت نفت

برای مطالعه بازار سخت افزار، خریداران همیشه نمودار قیمت نفت را دنبال می کنند. زیرا حدود 15 درصد از قیمت محصولات فولادی و آهنی به قیمت این سوخت ارزشمند بستگی دارد.

نیازهای صنایع مرتبط

از تلفن های همراه، لوازم آشپزخانه، تلویزیون و ماشین گرفته تا ساختمان ها، همه آنها بر روی سخت افزار ساخته شده اند. بنابراین، صنایع متعددی وجود دارند که برای راه اندازی و روشنایی خطوط تولید خود به کالاهای فولادی و آهنی نیاز دارند. با افزایش نیاز این صنایع، تقاضای بازار افزایش یافته و قیمت نیز افزایش می یابد. به عنوان مثال صنایع خودروسازی و ساختمانی دو صنعت مهم و پرکاربرد هستند که مصرف سخت افزار دارند و می توانند تاثیر بسزایی در قیمت آرماتور، تیرآهن و پروفیل در بازار داشته باشند.

به گفته کارشناسان آهن پورتال:

«عوامل مختلفی در افزایش قیمت محصولات فولادی در سال 1401 مؤثر بوده است. وی افزود: در بین همه عوامل موجود، بارزترین اثر تورم، افزایش قیمت ارز و توسعه بازارهای جهانی فولاد بر افزایش قیمت فولاد است.

روند قیمت های سخت افزار در سال 1401

با توجه به عوامل موثر بر قیمت و شرایط موجود به نظر می رسد قیمت سخت افزار، در ماه های آینده به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. در حال حاضر قیمت انرژی مورد نیاز صنایع در حال افزایش است و به نظر نمی رسد تورم و نرخ ارز در آینده نزدیک کاهش یابد. تیم مذاکره کننده ایرانی در وین تاکنون هیچ اقدامی برای کاهش تحریم ها انجام نداده است. به همین دلیل است که بررسی ها نشان می دهد که پیش بینی روند نزولی قیمت پروفیل، تیرآهن، بلوک و میلگرد بسیار امیدوارکننده و دور از واقعیت است. در این میان، تغییرات در شرایط و رویدادهای سیاسی و بین المللی ممکن است باعث نوساناتی در این بازار شود. اما کاهش قابل توجهی در بازار سخت افزار پیش بینی نمی شود.

نتایجی که اظهار شده

پیش بینی بازار سخت افزار معمولا بر اساس دو روش تحلیل تکنیکال و بنیادی است. این دو تحلیل روندهای فعلی بازار و اخبار مربوط به عوامل موثر بر قیمت ها را در نظر می گیرند. بنابراین دقت آنها بالاست و نتایجی نزدیک به واقعیت می گیرند. لازم به ذکر است که هر چه پیش‌بینی نزدیک‌تر باشد، دقت کمتری خواهد داشت. یعنی در حالی که پیش‌بینی‌های بلندمدت به واقعیت نزدیک‌تر خواهند بود. بنابراین سیگنال های دقیق تری برای خرید و فروش به شما می دهند.

منبع: https://ahanportal.com/blog/10290/

بررسی دلایل افزایش قیمت سخت افزار در سال 1401