• خانه
  • اخبار
  • برای اولین بار دانشمندان توانستند نقشه کاملی از ژنوم انسان ترسیم کنند

برای اولین بار دانشمندان توانستند نقشه کاملی از ژنوم انسان ترسیم کنند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
برای اولین بار دانشمندان توانستند نقشه کاملی از ژنوم انسان ترسیم کنند

نزدیک به 20 سال است که دانشمندان در تلاش هستند تا ژنوم انسان را رمزگشایی کنند یا هتروکروماتین را که بخشی از ساختار ژنتیکی بدن است، شناسایی کنند.

به گزارش سرویس خبری فناوری تکنا، پیش از این دانشمندان در سال 2003 نقشه ژنتیکی کاملی را تهیه کرده بودند، اما حتی در آن زمان نیز آن دانشمندان می دانستند که کدهای به دست آمده از این طرح ناقص است. دلیل عدم تکامل کدهای ژنتیکی محدودیت زمانی بود. محققان تنها قطعاتی از این پروتئین را در داخل سلول ها بررسی کردند. به طور کلی، نقشه ژنوم انسان از سال 2003 تنها 92 درصد کامل شده است.

هتروکروماتین در ساختار ژنتیکی بدن انسان به عنوان یک ماده ناشناخته یافت می شود که DNA انسان به طور مداوم و نزدیک در آن تکثیر می شود. خواندن آن در سال 2003 تقریبا غیرممکن بود، اما پیشرفت‌های سال‌های اخیر به دانشمندان این امکان را داده است که توالی ژنتیکی را به طور کامل رمزگشایی کنند.

ایوان آیکلر، یکی از نویسندگان این مطالعه در مجله Science of University of Washington School of Medicine می گوید: «این یافته ها می تواند به ما درک جدیدی از جنبه های مختلف زیست شناسی بدهد. علاوه بر این، با کمک این نقشه می‌توان تغییرات ذاتی ژن‌ها و تکامل آنها را نشان داد.

این نقشه به ما کمک می کند تا تغییرات DNA و تأثیر آنها بر سلامت انسان را مطالعه کنیم. اچلر گفت: «هنگامی که این نقشه مرجع کامل ترسیم شد و درک درستی از بیماری های ژنتیکی در آینده انجام شد، اکتشافات عمیقی در مورد آنها انجام خواهد شد. هدف بعدی تعیین توالی ژنوم کروموزوم هایی است که با ژن های هر دو والدین مخلوط شده اند.