• خانه
  • اخبار
  • بخش جانبی آمازون دیدگاه پیامبر سایبرپانک ویلیام گیبسون را به روز می کند

بخش جانبی آمازون دیدگاه پیامبر سایبرپانک ویلیام گیبسون را به روز می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بخش جانبی آمازون دیدگاه پیامبر سایبرپانک ویلیام گیبسون را به روز می کند

بخش جانبی آمازون دیدگاه پیامبر سایبرپانک ویلیام گیبسون را به روز می کند
کلویی گریس مورتز در مجموعه ویدیویی The Peripheral که بر اساس رمانی از ویلیام گیبسون ساخته شده است، بازی می کند. (عکس از سوفی موتولیان / پرایم ویدیو)

آینده ممکن است به یک اندازه فاصله نداشته باشد، اما تمرکزی دیستوپیایی در The Peripheral وجود دارد، رمانی علمی تخیلی توسط ویلیام گیبسون، پیشگام سایبرپانک.

اکنون این رمان به یک مجموعه ویدیویی پخش شده در آمازون پرایم ویدیو تبدیل شده است و معلوم می شود که آینده گیبسون بیشتر شبیه به زمان حال است تا زمانی که کتاب در سال 2014 منتشر شد.

اسکات بی اسمیت، تهیه کننده/نویسنده سریال، به یاد می آورد: «ما اتاق نویسندگان خود را سه هفته قبل از شیوع بیماری همه گیر و تعطیلی کشور شروع کردیم. چیزی به نام Jackpot در داستان وجود دارد که شامل نوعی آخرالزمان چند برداری است. و ما احساس می کردیم که داریم این را در زمان واقعی تماشا می کنیم.

اسمیت در آخرین قسمت از Faction Science، یک پادکست که بر تقاطع علم و فناوری تمرکز دارد، درباره نحوه ایجاد نسخه صفحه نمایش “The Peripheral” – و اینکه چگونه دنیای آینده گیبسون با چالش های حال همسو می شود – صحبت می کند. داستان و فرهنگ عامه

گیبسون به مدت 40 سال در خط مقدم داستان های سایبرپانک بوده است. یکی از داستان های اولیه او با عنوان «سوزاندن کروم» اولین مرجع علمی تخیلی به فضای مجازی است. او در سال 1984 موضوع فضای مجازی را در اولین رمان خود به نام نورومنسر گسترش داد. این کتاب همچنین از کلمه “مایکروسافت” برای اشاره به ایمپلنت های مغزی استفاده می کند، نه چندان دور پس از تاسیس مایکروسافت مشهورتر.

مشهورترین نقل قولی که به گیبسون نسبت داده می شود مربوط به تأثیر متقابل بین روندهای امروز و حقایق فردا است: “آینده از قبل اینجاست – هنوز به طور مساوی توزیع نشده است.” این سخنی است که در کنار خرد آرتور کی کلارک قرار می گیرد “هر فن آوری به اندازه کافی پیشرفته غیر قابل تشخیص از سحر و جادو است”). و همانطور که در مورد بیشتر کلمات قصار وجود دارد، منشأ آن مبهم است.

گیبسون چندین دهه به ایفای نقش خود به عنوان یک پیامبر هیجان‌انگیز علمی تخیلی ادامه داد و فیلم‌های الهام‌بخشی از جمله جانی یادگاری (بر اساس یکی دیگر از داستان‌های او) و ماتریکس را به نمایش گذاشت.

«پیرامون» و دنباله/پیش‌درآمد جدیدتر آن «آژانس» بخشی از سه‌گانه جک‌پات گیبسون هستند که حول محور آخرالزمانی است که در اواسط قرن بیست و یکم در اسلوموشن اتفاق می‌افتد. این جکپات شامل تمام مشکلات جامعه مدرن می شود – از جمله فجایع آب و هوایی، بیماری های همه گیر، منابع رو به کاهش، درگیری های داخلی، و فساد به کمک هوش مصنوعی.

شخصیت‌های اصلی کتاب و سریال Prime Video یک خواهر و برادر هستند که در روستایی آمریکا زندگی می‌کنند. برای تامین مخارج زندگی، آنها یک شبیه‌سازی واقعیت مجازی را انجام می‌دهند – اما وقتی خواهر (کلویی گریس مورتز) جای برادرش (جک راینر) را در یک شبیه‌ساز رده بالا می‌گیرد، در یک خط زمانی که برای زندگی شما در حال اجراست غرق می‌شود.

نمی‌توانستم توجه نکنم که پیچش‌های تکنولوژیکی و لحن «The Peripheral» حس یک سریال علمی تخیلی دیگر، «Westworld» HBO را بازتاب می‌دهد. با توجه به اینکه جاناتان نولان و لیزا جوی، خالقان «وست ورلد»، تهیه‌کننده اجرایی «پیرامون» نیز هستند، جای تعجب ندارد. اما این موارد مشابه اسمیت و تیم نویسندگی او را با چالشی دشوار مواجه کرد.

«راستش را بخواهید، در حالی که در اتاق نویسندگان در حال ایجاد نقاط داستانی بودیم، لحظاتی پیش می‌آمد که ناگهان باید اینگونه می‌گفتیم: «صبر کن، نه، نه، نه، ما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. این فصل دوم Westworld است.» او به من گفت. با توجه به موضوع موضوع، فقط جذابیت خاصی برای حل مشکلات روایی خاص به روش هایی وجود دارد که قبلاً داشته اند.»

این چالش برای اسمیت، نویسنده و فیلمنامه نویسی که در سال 1999 برای فیلمنامه اقتباس شده از فیلم جنایی خود یعنی طرح ساده، نامزدی اسکار را دریافت کرد، دوچندان دشوار بود. اسمیت پیش از این هرگز روی پروژه علمی تخیلی مانند “The Peripheral” کار نکرده است.

او گفت: «لیزا جوی و شرکت جونا نولان کتاب را برای من فرستادند. آنها به من پیشنهاد دادند که ابتدا مدخل ویکی‌پدیا را بخوانم، زیرا فکر می‌کنم از ورود من به آن می‌ترسیدند.»

خوشبختانه، اسمیت می تواند برای مشاوره به خود گیبسون مراجعه کند. اسمیت گفت: “او فوق العاده سخاوتمند و حامی بود.”

گیبسون در سن 74 سالگی کسی نیست که مصاحبه های مطبوعاتی زیادی انجام دهد. در عوض، او کار می کند سومین کتاب از سه گانه جکپات در خانه اش در ونکوور، بریتیش کلمبیا. وقتی از یک روزنامه‌نگار پرایم ویدیو پرسیدم که آیا روزنامه‌نگاران دیگری با نویسنده صحبت کرده‌اند، او به نمایه‌ای در سال ۲۰۱۹ در نیویورکر اشاره کرد.

اما گیبسون همچنان از طریق حساب توییتر خود با مردم درگیر است.@greatdismalو او برای اقتباس اسمیت توییت کرد. اسمیت گفت که بررسی مثبت به عنوان یک تسکین “قلب” بود.

بخش جانبی آمازون دیدگاه پیامبر سایبرپانک ویلیام گیبسون را به روز می کند
ویلیام گیبسون، سمت چپ؛ و اسکات بی اسمیت، راست. (عکس گیبسون توسط مایکل اوشی، عکس اسمیت از طریق زوم)

بنابراین پیچ و تاب های تکنولوژیکی مورد علاقه اسمیت در این سری چیست؟ او گفت که کار زیادی برای توسعه پس‌زمینه مجسمه‌های غول‌پیکر در صحنه‌هایی از لندن در سال 2099 انجام شد. در دنیای خیالی گیبسون، این مجسمه‌ها بخشی از یک سیستم تصفیه هوا هستند. اسمیت گفت: “آنها کربن جامد شده ای هستند که از هوا خارج شده و در این ساختارهای کلاسیک زیبا ساخته شده اند.”

و در حالی که عامل هوش مصنوعی الکسا آمازون در دستگاه های جانبی قرار نمی گیرد، اسمیت با ناراحتی اشاره کرد که یک کف شوی به سبک Roomba ظاهر می شود. این پیچ و تاب فناوری بخشی از فیلمنامه مدت ها قبل از اینکه آمازون iRobot، سازنده Roomba را خریداری کند، بود.

حداقل یک فناوری گیبسونی دیگر وجود دارد که اسمیت آرزو می‌کرد که در فیلمنامه بنویسد: بلوک‌های ساختمانی روباتیک به سبک لگو که می‌توانند روی میز خزیده و خودشان را جمع کنند. اسمیت متفکرانه گفت: “این خیلی سرگرم کننده خواهد بود، اما انجام این کار برای چیزی که فقط در پس زمینه اتفاق می افتد بسیار پول است.”

نسخه اسمیت از “Peripheral” گیبسون ممکن است مملو از ابزارهای پیشرفته و بازی های ویدیویی باشد، اما او امیدوار است که این نمایش بینندگان را در مورد پیامدهای عمیق تر فناوری نیز بیاندیشد.

او در طول گفتگوی زوم ما گفت: «یکی از مواردی که ما در مورد آن صحبت کردیم همدلی است – اینکه چگونه می‌توان همدلی را با فناوری فعال کرد یا مانع آن شد. وقتی این تقسیم بندی وجود دارد، چگونه مردم به یکدیگر وفادار می مانند؟ حتی من و تو، به جای اینکه روبه روی هم بنشینیم، مقیاس می کنیم. این چگونه بر تعامل ما تأثیر می گذارد؟

فضای مجازی می تواند یک شمشیر دو لبه مجازی باشد و شاید این پیامی باشد که “The Peripheral” از آینده علمی تخیلی برای ما ارسال می کند. اسمیت گفت: “من فکر می کنم راهی وجود دارد که فناوری می تواند بازدارنده باشد.” اما همچنین می تواند مانند تغذیه هواپیماهای بدون سرنشین یا چیزهای دیگر باشد. این می تواند راهی برای غیر انسانی کردن کسی باشد.

اقتباس “The Peripheral” در تاریخ 21 اکتبر در Amazon Prime Video نمایش داده می شود و قسمت های جدید هر جمعه تا 9 دسامبر منتشر می شود.

نسخه اصلی این مورد را در Cosmic Log برای توصیه‌های خواندن و مشاهده اسکات اسمیت بررسی کنید – و برای توصیه‌هایی از ویلیام گیبسون در مورد اینکه آیا ابتدا کتاب او را بخوانید یا سریال Prime Video را تماشا کنید. منتظر قسمت‌های آینده پادکست علمی تخیلی از طریق Anchor، Apple، Google، Overcast، Spotify، Breaker، Pocket Casts، Radio Public و Reason باشید.