• خانه
  • اخبار
  • با گران شدن اینترنت آسیب وارد شده به مشاغل آنلاین را بررسی کنید

با گران شدن اینترنت آسیب وارد شده به مشاغل آنلاین را بررسی کنید

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
با گران شدن اینترنت آسیب وارد شده به مشاغل آنلاین را بررسی کنید

هزینه بالای اینترنت که مانند خون برای یک اکوسیستم آنلاین و استارت آپی است، در روزهای اخیر شوکی به این فضا وارد کرده است. بسیاری از زیرساخت های این کسب و کارها یا مبتنی بر اینترنت است و یا تنها راه دسترسی کاربران آنها به خدمات این مشاغل استفاده از اینترنت است.

به گزارش خبرگزاری تکنا، افزایش قیمت اینترنت بدون مقدمه و مشورت با ذی نفعان این زیرساخت حیاتی تنها هزینه های پیش بینی نشده ای را به این شرکت ها تحمیل می کند. بحث در مورد وضعیت ISPها و ثابت و ناکافی بودن درآمد آنها با توجه به هزینه های بالای سال های اخیر برای تامین زیرساخت ها و تجهیزات لازم (اغلب هزینه بر دلار) اگرچه در برخی موارد قابل قبول است، اما راه حمایت از آنها برای کاهش هزینه ها این بر دوش مصرف کنندگان ایرانی و کسب و کارهای نوآور نیست.

افزایش حدود 60 درصدی تعرفه‌های اینترنت ثابت از یک سو و لغو برخی بسته‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر اینترنت همراه از سوی دیگر برای استارت‌آپ‌های ایرانی به معنای افزایش هزینه‌های زیرساختی و فرآیندهای دشوارتر برای تعامل با مشتریان است. استارت‌آپ‌هایی که در سال‌های اخیر یکی از دلایل رونق استفاده از اینترنت در کشور بوده و با ارائه خدمات و محصولات جذاب، بسیاری از جامعه ایرانی را به دنیای شبکه سوق داده‌اند، اکنون یکی از اولین مکان‌ها هستند. از افزایش قیمت اینترنت رنج ببرند.

بدیهی است که افزایش هزینه اینترنت به معنای استفاده غیر ضروری کمتر از آن خواهد بود. تغییری که می تواند صدمات زیادی به تجارت ویدیو و بازی وارد کند. کاهش استفاده به این معنی است که با در نظر گرفتن اهرم قیمت، احتمالاً ترافیک بازی های آنلاین کاهش می یابد و تعاملات کاربران در شبکه به حداقل می رسد. این اصلا به نفع توسعه اکوسیستم استارتاپی کشور نیست.

واضح است که هر تصمیمی در این اکوسیستم نوآورانه باید با حمایت و همفکری بازیگران واقعی آن گرفته شود. همراهی کسانی که کسب و کار دارند و علامت و نام و نشانشان مشخص است. این روزها افراد زیادی مدعی خیر و اصلاح کسب و کار در این حوزه هستند اما تصمیمات و اقدامات نشان می دهد که برای اداره این فضا بیش از هر زمان دیگری نیاز به اعتماد و کمک به کسب و کارها و صاحبان آنها وجود دارد.

استارت آپ های ایرانی مدت هاست که با مشکلات تجاری زیادی از جمله جذب سرمایه و توسعه بازار مواجه هستند. اضافه کردن یک چالش زیرساختی بزرگ که هزینه اینترنت را برای آنها افزایش می دهد، آنها را بیش از پیش راکد می کند.