• خانه
  • اخبار
  • با کمک یک غشای ژلی ارزان می توان از هوای خشک کویر آب آشامیدنی تولید کرد.

با کمک یک غشای ژلی ارزان می توان از هوای خشک کویر آب آشامیدنی تولید کرد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
با کمک یک غشای ژلی ارزان می توان از هوای خشک کویر آب آشامیدنی تولید کرد.

محققان توانسته اند از هوای خشک بیابان برای تولید آب آشامیدنی استفاده کنند. در روش خود از ژل بسیار ارزانی برای جذب آب از هوا استفاده کردند.

در حالی که کمبود آب یک مشکل عمده در اکثر نقاط جهان است، محققان دانشگاه تگزاس در Urbana-Champaign تلاش کرده اند با استفاده از یک پرده ژل از هوای بسیار خشک چندین لیتر آب تولید کنند. این ژل از دو ماده ارزان قیمت تشکیل شده است که با هم می توانند آب را از هوا جذب کرده و به آب آشامیدنی تبدیل کنند.

مواد به کار رفته در این ژل شامل سلولز گرفته شده از دیواره سلولی گیاه و صمغ گیاهی دیگری به نام کنیاک است. آب جذب شده از هوا نیز می تواند بدون نیاز به انرژی آزاد شود.

این غشاء ساختار آدامسی متخلخلی دارد که آب را از هوا جذب می کند. سلولز به کار رفته در این غشاء با طراحی آبگریز خود و با کمک حرارت کم می تواند آب جذب شده را آزاد کند. برای تهیه این ژل کافیست مواد اولیه را با هم مخلوط کرده و ظرف دو دقیقه یکدست کنید. سپس منجمد و خشک می شود و می توان از آن استفاده کرد. آزمایشات روی این ژل نشان می دهد که توانایی آن در حذف آب از هوا به طرز شگفت انگیزی بالاست. بنابراین در رطوبت نسبی 30 درصد موفق به تولید 13 لیتر آب در هر کیلوگرم ژل شد.

در رطوبت 15 درصد در هوای خشک کویر، هر کیلوگرم ژل 6 لیتر آب تولید می کند. محققان امیدوارند با اصلاح این لایه ها و همچنین افزودن جاذب های دیگر به مواد، عملکرد پرده ژله ای را بهبود بخشند و عملکرد آن را بهبود بخشند.