• خانه
  • اخبار
  • با کمک کابل های اینترنت می توان زمین لرزه ها را در کف اقیانوس مشاهده کرد

با کمک کابل های اینترنت می توان زمین لرزه ها را در کف اقیانوس مشاهده کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
با کمک کابل های اینترنت می توان زمین لرزه ها را در کف اقیانوس مشاهده کرد

فعالیت های لرزه ای را می توان با استفاده از کابل های زیردریایی و اقیانوسی رصد کرد.

تحقیقات اخیر محققان نشان می دهد که وجود شبکه گسترده ای از کابل های زیردریایی که مسئول انتقال اینترنت هستند، ممکن است فعالیت هایی مانند زلزله را نیز رصد کند. قابلیت تشخیص زلزله با این کابل قبلا تست شده و ثابت شده است که می توان از این ایده کاربردی برای تشخیص زلزله استفاده کرد. البته بسیاری از مناطق زیر آب به دلیل وسعت زیاد هنوز مشاهده نمی شوند.

سند اخیر نظارت بر اقیانوس‌های جهان نشان می‌دهد که از کابل‌ها و حسگرهای زیردریایی می‌توان برای تشخیص زلزله و سایر فعالیت‌های اقیانوسی مانند امواج استفاده کرد. تیم تحقیقاتی در این مقاله توضیح می‌دهد که تکنیک پیشنهادی می‌تواند توانایی رصد زمین را نیز تغییر دهد. بنابراین با کمک زیرساخت های مخابراتی زیر آب می توان بستر دریا را به مجموعه ای از حسگرها مجهز کرد.

در صورت استفاده از این روش هزاران حسگر محیطی دائمی در کف اقیانوس قرار می گیرد و با ترکیب آن با شبکه های لرزه نگاری می توان زیرساخت جهانی پایش زلزله ایجاد کرد. در حال حاضر تمام کابل های موجود در کف اقیانوس جریان انرژی کافی را برای عبور ایمن و مطمئن فراهم می کنند. به این ترتیب نیازی به تغییر و افزودن زیرساخت های زیر آب نیست و با این راه حل مقرون به صرفه فرصت اجرای این ایده بسیار سریع خواهد بود.