• خانه
  • اخبار
  • با فناوری سیاتل آشنا شوید که برای رهبری واحد سرمایه گذاری جدید در خانه حراج نمادین کریستیز به کار گرفته شده است.

با فناوری سیاتل آشنا شوید که برای رهبری واحد سرمایه گذاری جدید در خانه حراج نمادین کریستیز به کار گرفته شده است.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
با فناوری سیاتل آشنا شوید که برای رهبری واحد سرمایه گذاری جدید در خانه حراج نمادین کریستیز به کار گرفته شده است.

با فناوری سیاتل آشنا شوید که برای رهبری واحد سرمایه گذاری جدید در خانه حراج نمادین کریستیز به کار گرفته شده است.
دوانگ تاکار، مستقر در سیاتل، رئیس جهانی کریستیز ونچرز است. (عکس از کریستی)

حراج افسانه‌ای کریستیز یک صندلی در ردیف اول برای جنون NFT دارد.

در مارس 2021، فروشنده هنری 256 ساله، فروش کلاژی از 5000 اثر اول ساخته شده توسط هنرمند دیجیتال Beeple را تسهیل کرد که به قیمت حیرت آور 69.3 میلیون دلار فروخته شد. تا پایان سال، کریستیز بیش از 150 میلیون دلار NFT فروخت.

جای تعجب نیست که خانه حراج اکنون شرط خود را در فضای وب 3 دو برابر کرده و یک واحد سرمایه گذاری خطرپذیر جدید را اعلام کرده است. این خانه حراج اندازه صندوق را فاش نکرد، اما گفت که در درجه اول استارت‌آپ‌های فناوری در مراحل اولیه ایجاد یک پلتفرم Web3، یک شرکت فین‌تک که بر بازار هنر متمرکز است، یا یک فناوری واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده که بازدید را افزایش می‌دهد تامین مالی خواهد کرد. از تجربه هنری

این سرمایه گذاری توسط مدیران اجرایی کریستیز، از جمله مدیر عامل، گیوم سروتی و مدیر ارشد اجرایی بن گور، همراه با کهنه کار فناوری مستقر در سیاتل، دوانگ تاکار، که به عنوان رئیس جهانی صندوق خدمت خواهد کرد، رهبری خواهد شد.

تاکار در مصاحبه‌ای ویدیویی با brooztechnology گفت: «سال گذشته زمانی که شاهد رونق بازار NFT پس از حراج بیپل بودیم، این یک درک جالب برای من بود. ما برای برخی از بنیان‌گذارانی که در حال ساخت فناوری‌های شگفت‌انگیز در فضای Web3 بودند، در ردیف اول قرار داشتیم، اما هیچ راهی برای تسریع یا سرمایه‌گذاری روی آنها نداشتیم. شعبه سرمایه گذاری کاملاً منطقی بود زیرا ما قبلاً جریان معاملات ارگانیک داشتیم.”

بازار NFT پس از افزایش شهابی خود در سال 2021 سرد شده است. کریستیز در نیمه اول سال جاری فقط 5 میلیون دلار NFT فروخت، در حالی که در مدت مشابه سال گذشته 93 میلیون دلار فروش داشت. تاکار می‌گوید علیرغم فعالیت‌های ضعیف بازار، در واقع زمان مناسبی برای تامین مالی استارت‌آپ‌هایی است که محصولات تولیدی در این فضا را تولید می‌کنند.

او گفت: «ما احساس کردیم که زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های Web3 است، زیرا حدس و گمان کوتاهی کرده است. “این بهترین زمان برای سرمایه گذاری یک دلار است.”

تاکار که اصالتاً اهل بمبئی، هند است، کار خود را در مایکروسافت به عنوان مدیر محصول آغاز کرد و سپس به عنوان معاون استارتاپی به نام آرتسی به اکوسیستم کارآفرینی جهش کرد. او قبل از اینکه در ژوئیه به عنوان رئیس جهانی ریسک در کریستی منصوب شود، مدیر اجرایی Better.com بود.

او می گوید که در سیاتل باقی خواهد ماند و بیشتر از راه دور کار خواهد کرد و پیشنهاداتی را برای استارت آپ ها از 46 کشوری که کریستیز در آنها فعالیت می کند، می پذیرد. ما با او صحبت کردیم تا درباره چگونگی حضورش در کریستیز، چشم انداز او برای صندوق سرمایه گذاری، صحنه هنری سیاتل و هنرمند دیجیتال مورد علاقه اش صحبت کنیم. این گفتگو برای اختصار و وضوح ویرایش شده است.

GW: از اینکه با ما صحبت کردی متشکرم، دوانگ. می‌توانید با توضیح مختصری درباره ریشه‌هایتان در سیاتل و نحوه ورودتان به هنر شروع کنید؟

دوانگ تاکار: من در شهر دیوانه بمبئی (هند) با 19 میلیون نفر از نزدیکترین دوستان و خانواده ام بزرگ شدم. مادرم هنرمند است، بنابراین من در کنار او بزرگ شدم. ما همیشه در خانه بحث های مربوط به طراحی داشتیم.

“هدف سرمایه گذاری ما شرکت هایی خواهد بود که اصطکاک بین خریداران و فروشندگان را در بازار هنر کاهش دهند.”

من برای تحصیل در دانشگاه کلمبیا به ایالات متحده نقل مکان کردم. من یک مهاجر نسل اول بودم که هیچ خانواده ای در اینجا نداشتم. در یک مقطع زمانی در مایکروسافت کارآموزی گرفتم زیرا آنها بلیط های قرعه کشی برای گرفتن یک ایکس باکس را می دادند. من هرگز یک Xbox برنده نشدم، اما در نهایت یک دوره کارآموزی گرفتم و بیش از یک دهه در آنجا کار کردم. من سیستم عامل ساختم من در بینگ و MSN کار کردم. و آخرین محصول من مایکروسافت تیمز بود.

در آن زمان، من در مورد این شرکت به نام Artsy شنیدم که در حال ایجاد یک استارتاپ کامل در اطراف تقاطع هنر و فناوری در نیویورک بود. بنابراین تصمیم گرفتم به اکوسیستم استارتاپی ایمان بیاورم و به آنجا برگشتم و به رشد آن شرکت از یک تیم 50 تا 60 نفره به یک استارتاپ 300 نفره با چندین دور کمک مالی کمک کردم. در روند ساخت Artsy، با افرادی از بهترین موسسات دنیای هنر آشنا شدم.

همسرم در مایکروسافت کار می‌کند، بنابراین می‌دانستیم که وقتی خانواده داشته باشیم، برمی‌گردیم [to Seattle]. اکنون ما یک کودک 14 ماهه داریم – و او مرکز جهان ماست.

چه چیزی شما را از کار با کریستیز هیجان زده می کند؟

کریستیز یکی از بهترین موسسات در بازار هنر است. این یکی از آن برندهایی است که امتحان خود را پس داده است و به نوآوری خود ادامه می دهد، با فناوری، هنرمندان و همه چیز در این بین. و به خصوص در دو تا سه دهه اخیر تغییرات واقعی را در بازار به ارمغان آورده است.

کریستیز در سال گذشته 150 میلیون دلار فروش NFT داشت. این رقم برای نیمه اول سال جاری حدود 5 میلیون دلار است. گفتید حدس و گمان کمتر است و زمان خوبی برای سرمایه گذاری است. آیا می توانید آن را گسترش دهید؟

اگر به سقوط سال 2000 یا سقوط 2008 نگاه کنید، زمانی که گمانه زنی ها پاک شد، فناوری و هنر خوب زنده ماندند. در سال 2000 ما آمازون، بلومبرگ، گوگل و eBay را دریافت کردیم. اگر به سال 2008 نگاه کنید، فیسبوک و توییتر داریم. با روند در هر چرخه رونق و رکود، مقررات و استانداردسازی وجود دارد، سپس با عادی شدن انتظارات، اصلاحاتی وجود دارد. در نهایت، چرخه شسته شده و تکرار می شود.

آیا می توانید کمی بیشتر در مورد چه نوع استارتاپ هایی و در چه مرحله ای سرمایه گذاری کنید؟ همچنین، آیا می توانید آنچه را که در بنیانگذاران جستجو می کنید به اشتراک بگذارید؟

ما در درجه اول بر دانه و سری A تمرکز می کنیم. هدف سرمایه گذاری ما شرکت هایی خواهد بود که تنش بین خریداران و فروشندگان را در بازار هنر کاهش دهند. رکن دوم، فناوری هایی است که مصرف هنر را تسهیل می کند، چه سخت افزار، نرم افزار، واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی.

تمرکز بعدی سرمایه‌گذاری ما شرکت‌هایی خواهد بود که فناوری‌هایی می‌سازند که استفاده از هنر دوبعدی و سه بعدی را تسهیل می‌کنند. من نمی‌توانم به راحتی یک اثر هنری غول‌پیکر را از نیویورک به استرالیا بفرستم، و صفحه‌های مسطح دو بعدی استفاده شده همیشه تجربه یکسانی را در اختیار شما قرار نمی‌دهند، بنابراین ما به دنبال شرکت‌هایی هستیم که تجربه تماشای هنر را بهبود بخشند. آخرین قطعه در مورد نوآوری مالی در دنیای هنر است. این می تواند قیمت گذاری و ارزش گذاری، تامین مالی یا استقراض باشد.

در بنیانگذاران به دنبال چه چیزی هستید؟ و می توانید در مورد اولین سرمایه گذاری خود به ما بگویید؟

ما به دنبال استارت‌آپ‌ها و تیم‌هایی هستیم که سابقه اثبات شده‌ای در ساخت فناوری خوب داشته باشند. چه از طریق شرکت های قبلی، چه خروجی های قبلی، یا حتی تجربه بنیادی قوی در فناوری بزرگ. هیچ چیزی وجود ندارد که موفقیت یا توانایی اجرا را برجسته کند، اما ما واقعاً می خواهیم تیم هایی را ببینیم که واقعاً با هم کار می کنند.

اولین سرمایه گذاری ما در ونکوور، کانادا، لایه صفر بود. بنیانگذاران این شرکت از دوران کالج همدیگر را می‌شناختند و روی استارت‌آپ‌های متعددی با هم کار کرده‌اند. این سطح از رفاقت چیزی است که من به دنبال آن هستم.

به نظر می رسد سیاتل در فضای NFT کارهای زیادی انجام می دهد. حتی یک موزه کامل به این فناوری اختصاص داده شده است. میتوانی صحبت کنی بیشتر در مورد سیاتل به طور خاص و صحنه هنری در منطقه؟

با فناوری سیاتل آشنا شوید که برای رهبری واحد سرمایه گذاری جدید در خانه حراج نمادین کریستیز به کار گرفته شده است.
“پنهان شدن درد دارد” اثر هنرمند دیجیتال FEWOCiOUS، در کریستیز به قیمت 437500 دلار در سال 2021 فروخته شد. (عکس توسط Christie’s Images Ltd. 2022)

نمایشگاه هنر سیاتل یک رویداد محلی خارق‌العاده است که برای اولین بار از زمان شیوع بیماری همه‌گیر رخ داده است. من فقط با تعدادی از همکاران از کریستیز و جامعه سرمایه گذاری محلی آنجا بودم که همه در مورد فضای هنری بسیار هیجان زده هستند. همچنین، من می‌خواهم در پاییز یک روز مسابقه کریستیز ونچرز در سیاتل برگزار کنم. اگر یک استارتاپ در حال ساخت نرم افزار یا ابزارهای فین تک است که نه تنها به دنیای هنر، بلکه به هر بازار دو طرفه کمک می کند – ما علاقه مند خواهیم بود که نظرات آنها را بشنویم.

آیا در حال حاضر هنرمند دیجیتال مورد علاقه ای دارید؟

من واقعا این هنرمند FEWOCiOUS را دوست دارم. چندین بار در کریستیز ظاهر شده است. او خیلی جوان است و از آی پد برای طراحی نقاشی برای من استفاده می کند. این داستان نوآوری است. اگر کتاب جنگ دنیاها را به خاطر داشته باشید، شخصیتی در آن رمان دستگاهی داشت که به عنوان آی پد توصیف می شد. این نشان می‌دهد که هنرمندان در گذشته می‌توانستند چشم‌اندازی از این که یک دستگاه فن‌آوری در آینده چگونه خواهد بود ایجاد کنند، و هنرمندان امروزی در واقع از نوع مشابهی از دستگاه‌ها برای خلق آثار اولیه استفاده می‌کنند. این واقعاً به من امیدواری می دهد که چرخه نوآوری از مفهوم سازی تا خلقت در ذهن هنرمندان و خالقان ادامه یابد.

به نظر می رسد که هنر و فناوری برای شما حلقه زده است.

دقیقا.