• خانه
  • اخبار
  • با سرد شدن بازارهای سرمایه خطرپذیر، استارت آپ ها به بدهی و وام به عنوان گزینه های تامین مالی جایگزین نگاه می کنند

با سرد شدن بازارهای سرمایه خطرپذیر، استارت آپ ها به بدهی و وام به عنوان گزینه های تامین مالی جایگزین نگاه می کنند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
با سرد شدن بازارهای سرمایه خطرپذیر، استارت آپ ها به بدهی و وام به عنوان گزینه های تامین مالی جایگزین نگاه می کنند

با سرد شدن بازارهای سرمایه خطرپذیر، استارت آپ ها به بدهی و وام به عنوان گزینه های تامین مالی جایگزین نگاه می کنند
(نمودار PitchBook)

مین لی مشغول بود.

او به عنوان مدیر بازار در منطقه واشنگتن و غرب کانادا بانک سیلیکون ولی، به کارآفرینان کمک می کند تا به خطوط اعتباری مختلف دسترسی پیدا کنند. و سال گذشته، زمانی که سرمایه‌گذاران خطرپذیر در واکنش به اقتصاد خنک‌کننده، هزینه‌های خود را کاهش دادند، او هجوم مشتریان جدیدی داشت.

لو گفت: «ما به همان اندازه سرعتی که در دهه گذشته دیده‌ام می‌بینیم.

از آنجایی که افزایش سرمایه سنتی به طور فزاینده ای دشوار می شود، بسیاری از مشاوران استارتاپ به بنیانگذاران می گویند که به دنبال ابزارهای تامین مالی جایگزین مانند بدهی های مخاطره آمیز یا وام های گردان به عنوان راهی برای تامین پول نقد و اجتناب از گرفتن سهام باشند.

تایلر چرچیل، مدیر شرکت Bonfire Ventures، در یک رویداد Perkins Coie در سیاتل در ماه اکتبر، گفت که شرکت او تقریباً به همه شرکت‌های پرتفوی خود توصیه می‌کند که ابزار بدهی خطرپذیر را در نظر بگیرند.

مشاوران استارت‌آپ به چندین مزیت بدهی اشاره می‌کنند: افزایش نقدینگی بدون رقیق‌سازی، حفظ کنترل مالکیت و اجتناب از نزول احتمالی زمانی که شرکت‌ها با ارزش‌گذاری پایین‌تری نسبت به دوره‌های قبلی پول جمع‌آوری می‌کنند.

اما بدهی با مجموعه ای از هشدارها همراه است: کنترل های مالی سخت تر، محدودیت های سختگیرانه در رشد و مخارج، و تعهدات برای بازپرداخت اصل سرمایه.

با سرد شدن بازارهای سرمایه خطرپذیر، استارت آپ ها به بدهی و وام به عنوان گزینه های تامین مالی جایگزین نگاه می کنند
مین لی، مدیر بازار واشنگتن و غرب کانادا برای بانک سیلیکون ولی. (عکس فایل brooztechnology/Todd Bishop)

Zachary Hoehne، بانکدار تجاری JP Morgan که بر شرکت‌های فناوری تمرکز دارد، می‌گوید با این حال، بسیاری از استارت‌آپ‌ها در زمانی که بازار سرمایه یک سال پیش داغ بود، حتی به بدهی فکر نمی‌کردند.

طبق داده های PitchBook، سه ماهه دوم سال گذشته دومین سه ماهه بزرگ از نظر ارزش کل بدهی های خطرپذیر در دهه گذشته بود. بر اساس گزارش Venture-Monitor PitchBook، تا پایان سال، ارزش معاملات بدهی های فناوری از اعداد سال 2021 فراتر رفت و بیش از 29 میلیارد دلار از طریق 2188 معامله جمع آوری شد.

ملیسا ویدنر، مدیر عامل شرکت لایتر کپیتال، یک شرکت وام دهی در سیاتل که ابزارهای بدهی مبتنی بر درآمد را به استارت‌آپ‌های در مراحل اولیه ارائه می‌کند، در سال 2022 حجم کتاب‌های خود را دو برابر کرد و بهترین سال خود را در تاریخ ثبت کرد. او خاطرنشان کرد که لایتر به شرکت‌های بیشتری کمک مالی می‌کند که در مسیر سنتی سرمایه‌گذاری خطرپذیر بوده‌اند و نمی‌خواهند ثبات یا رکود را به خطر بیندازند.

افزایش بدهی‌های ریسک‌پذیر با سرد شدن بازارهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر اتفاق می‌افتد. بر اساس تحلیلی که ارنست و یانگ در زمینه تامین مالی انجام داده است، شرکت های تحت حمایت سرمایه گذاری در سال گذشته در مجموع 209 میلیارد دلار جذب کردند که 36 درصد کمتر از سال قبل است.

تحلیلگران PitchBook پیش‌بینی می‌کنند که روند صعودی تا سال 2023 ادامه خواهد داشت. آنها می‌نویسند که بازارهای سرمایه خام باقی می‌مانند و بسیاری از استارت‌آپ‌ها را وادار می‌کند تا “بدهی خطرپذیر را به عنوان راهی برای تکمیل نیاز خود به تامین مالی سهام در نظر بگیرند.”

SVB’s Le گفت: عملکرد ضعیف سهام فناوری عمومی می‌تواند عاملی برای افزایش علاقه به بدهی باشد.

بسیاری از استارت‌آپ‌ها آخرین دور سرمایه خود را در زمانی افزایش دادند که چند برابری درآمد نسبت به بازار بالا بود و ارزش‌گذاری آنها را افزایش داد. در رکود فعلی بازار، احتمالاً استارت‌آپ‌ها با همان قیمت یا پایین‌تر ارزش‌گذاری می‌شوند که منجر به یک بازار بالقوه ثابت یا نزولی می‌شود.

لی گفت که اغلب به استارت‌آپ‌ها توصیه می‌شود که از این سناریوها اجتناب کنند، زیرا می‌تواند به معنای رقیق شدن بیشتر برای بنیان‌گذاران و کارمندان آنها باشد. وی افزود، همچنین حامیان مالی آنها را مجبور می کند که با گزارش این کاهش به شرکای محدود خود، شرکت را در سبد سهام خود کاهش دهند.

لی گفت: در بازارهای در حال سقوط، برای استارت آپ ها می تواند “مفید” باشد که بدهی کافی برای ادامه فعالیت کسب و کار خود جمع آوری کنند و در عین حال از هرگونه رکود احتمالی جلوگیری کنند.

وی افزود: به خصوص مراحل رشد. “در حال حاضر به دست آوردن آنها بسیار سخت است. بنابراین، تعقیب بدهی ها معمولاً جایگزین خوبی است.

تعدادی از استارت‌آپ‌های سیاتل در سال 2022 نوعی بدهی را به خود اختصاص دادند، از جمله: Convoy (100 میلیون دلار)، Coding Dojo (10 میلیون دلار) و Icertis (150 میلیون دلار).

جی تی گاروود، بنیانگذار و مدیر عامل بازار عرضه پزشکی Bttn، گفت که شرکت او یک تسهیلات اعتباری گردان از بانک سیلیکون ولی دریافت می کند. او گفت که تسهیلات بدهی به پوشش هزینه های موجودی کمک می کند و از حساب های دریافتنی شرکت به عنوان وثیقه استفاده می کند.

او گفت: “ما باید مطمئن می شدیم که از دلارهای خطرپذیر – که معمولاً برای رشد یک تجارت استفاده می شود – برای خرید موجودی استفاده نمی کنیم.” Bttn در ماه ژوئن 20 میلیون دلار از سرمایه گذاران سهام Tiger Global و دیگران جذب کرد.

گاروود گفت که پذیرش بدهی Bttn را از نظر مالی سخت تر کرده است. از آنجایی که وام دهنده به حسابرسی های سه ماهه نیاز دارد، استارتاپ باید بداند که مشتریانش چه زمانی هزینه خرید خود را پرداخت می کنند. او گفت که از جهاتی روند پرداخت و فروش کسب و کار را تغییر داده است.

او درباره ی نرده های مالی اضافه شده گفت: این یک عیب نیست. اما شما را مجبور می کند در منابعی سرمایه گذاری کنید که قادر به ارائه آن سطح گزارش ماهانه سه ماهه هستند.

هوئن، بانکدار بازرگان، گفت که یکی دیگر از نقاط منفی بالقوه برای گرفتن بدهی، میثاق های قانونی است که با وام های بانکی همراه است. او گفت که این موارد می تواند شامل الزامات رشد سالانه، حداکثر سوختن یا حداقل مانده نقدی باشد.

با سرد شدن بازارهای سرمایه خطرپذیر، استارت آپ ها به بدهی و وام به عنوان گزینه های تامین مالی جایگزین نگاه می کنند
جی تی گاروود. (عکس Bttn)

این شرایط همچنین می تواند باعث تغییر در طرز فکر بنیانگذاران شود و آنها را مجبور به اتخاذ رویکرد محافظه کارانه تری برای رشد کسب و کار خود کند.

هونه گفت که ابزارهای بدهی معمولاً فقط برای شرکت‌هایی در دسترس هستند که در گذشته منابع مالی سهام را افزایش داده‌اند و سابقه موفقیت دارند و دسترسی به این نوع بودجه را برای استارت‌آپ‌های جدیدتر یا کمتر تأسیس‌شده دشوار می‌کند.

بر اساس گزارش PitchBook، در سال 2022، بیش از 40 درصد از کل دلارهای بدهی سرمایه‌گذاری شده در شرکت‌های دارای پشتوانه سرمایه خطرپذیر به استارت‌آپ‌های مرحله رشد اختصاص یافت.

معاملات بدهی خطرپذیر اغلب حدود 20 تا 30 درصد از مبلغی است که یک استارت آپ در آخرین دور سرمایه خود جمع آوری کرده است. هونه گفت، آنها مانند نوعی بیمه هستند که در صورت دشوار یا غیرممکن شدن جمع آوری پول در جای دیگر، یک صندوق برای روزهای بارانی فراهم می کنند.

هونه گفت: «در صورتی که کمتر از چهار ماه فرصت داشته باشید، برای بانک وارد هر گونه ابزار بدهی ریسک‌پذیر شود، بسیار دشوارتر است.

وام دهندگان ساب پرایم با دریافت بهره، کارمزد پیش پرداخت یا جریمه های پیش پرداخت پول به دست می آورند. اغلب نرخ بهره بالاتری نسبت به وام های سنتی دارد و با بازپرداخت کوتاه تری (12 تا 24 ماه) همراه است.