• خانه
  • اخبار
  • با تنظیم قسمت استرس زا مغز می توان از چاقی پیشگیری کرد

با تنظیم قسمت استرس زا مغز می توان از چاقی پیشگیری کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
با تنظیم قسمت استرس زا مغز می توان از چاقی پیشگیری کرد

محققان آلمانی نشان داده اند که با تنظیم قسمت استرس زا مغز می توان از چاقی پیشگیری کرد.

محققان آلمانی معتقدند که عوامل استرس زا در مغز با ترمیم سلولی و چاقی ارتباط تنگاتنگی دارند. با اصلاح آن می توان از چاقی پیشگیری کرد. محققان موسسه ماکس پلانک و بیمارستان دانشگاهی بن امیدوارند از این روش کاملا جدید برای درمان چاقی ناشی از استرس استفاده کنند.

معمولاً پروتئینی به نام FKBP51 در بدن وجود دارد که با اختلالات افسردگی و اضطراب مرتبط است. از طرفی پروتئین نقش مهمی در سیستم پاسخ به استرس و تنظیم آن دارد. تحقیقات اخیر همچنین نقش جدیدی را برای پروتئین کشف کرده است که نشان می دهد این پروتئین می تواند به عنوان رابط مولکولی بین سیستم پاسخ به استرس و فرآیند متابولیک در بدن عمل کند. نیلز گاسن، مدیر ارشد پروژه، گفت که مکانیسم مرکزی در این مطالعه اتوفاژی بود، مکانیزمی که می‌تواند بخش کلیدی فرآیند بازیابی زباله باشد. این اتوفاژی علاوه بر دور ریختن پروتئین های قدیمی و آسیب دیده، با افزایش سن و چاقی نیز همراه است.

اکتشافات اخیر و احتمال وجود عوامل استرس زا در مغز به عنوان تنظیم کننده اصلی اتوفاژی و چاقی می تواند با اکتشافات جدید مورد استفاده قرار گیرد. تاکنون تحقیقات در مورد گسترش استرس ناشی از همه گیری جهانی تأثیر آن را بر روان و بدن انسان نشان داده است. از سوی دیگر، فرآیندهایی مانند اتوفاژی را می توان از طریق یک سبک زندگی فعال و یک رژیم غذایی سالم تغییر داد. محققان همچنین در تلاش هستند تا تحقیقات بیشتری انجام دهند تا مشخص کنند که چگونه هر فرد می تواند انعطاف پذیری خود را در برابر استرس افزایش دهد.