• خانه
  • اخبار
  • با استعفای مشاوران اخلاق، Axon برنامه‌های پهپاد مجهز به Taser را برای مبارزه با تیراندازی‌های دسته جمعی متوقف کرد.

با استعفای مشاوران اخلاق، Axon برنامه‌های پهپاد مجهز به Taser را برای مبارزه با تیراندازی‌های دسته جمعی متوقف کرد.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
با استعفای مشاوران اخلاق، Axon برنامه‌های پهپاد مجهز به Taser را برای مبارزه با تیراندازی‌های دسته جمعی متوقف کرد.

با استعفای مشاوران اخلاق، Axon برنامه‌های پهپاد مجهز به Taser را برای مبارزه با تیراندازی‌های دسته جمعی متوقف کرد.
تصویر مفهومی پهپاد Taser توسط Axon. (تصویر آکسون)

Axon، شرکتی که تیزرها، دوربین‌های بدن و سایر فناوری‌های مجری قانون را توسعه می‌دهد، کار بر روی پروژه توسعه پهپاد مجهز به Taser را متوقف کرده است که معتقد است می‌توان از آن برای مبارزه با تیراندازی‌های دسته جمعی استفاده کرد.

اقدام برای توقف پس از واکنش‌های شدید، از جمله استعفای 9 عضو هیئت مشاوره اخلاقی آکسون صورت می‌گیرد.

مفهوم مرحله اولیه اولین بار پنجشنبه گذشته در یک پست وبلاگی توسط ریک اسمیت، بنیانگذار و مدیر عامل Axon، که گفت راه حل های بهتری برای محافظت از مدارس، معلمان و دانش آموزان، “از جمله کسانی که از فناوری استفاده می کنند” مورد نیاز است، رونمایی شد. این اعلامیه تنها یک هفته پس از آن منتشر شد که یک مرد مسلح 21 نفر را در مدرسه ابتدایی در اووالد، تگزاس کشت.

اسمیت گفت که پهپادهای غیر کشنده را می توان در مدارس و جاهای دیگر نصب کرد و “همان نقشی را که آبپاش ها و سایر ابزارهای آتش نشانی برای آتش نشانان ایفا می کند ایفا می کند: جلوگیری از یک رویداد فاجعه بار یا حداقل کاهش بدترین اثرات آن.”

دفتر مرکزی Axon در اسکاتسدیل، آریزونا، حضور مهندسی قابل توجهی در سیاتل دارد. این شرکت می‌گوید که ماموریتش کمک به کاهش استفاده پلیس از زور با ارائه شفافیت، فناوری و ابزارهایی است که می‌تواند جایگزین سلاح‌های مرگبار شود.

آکسون بیانیه‌ای از هیئت مشاوران اخلاق هوش مصنوعی آکسون در روز پنجشنبه (در زیر) توییت کرد که در آن هیئت مدیره گفت که ایده این پهپاد برای اولین بار بیش از یک سال پیش مورد توجه این شرکت قرار گرفت و اکثریت هیئت مدیره در ماه گذشته به آن رای منفی دادند. حرکت رو به جلو هیئت مدیره گفت که تصمیم آکسون برای ادامه توسعه “یک استراحت قابل توجه به ما می دهد” و اعلام عمومی “عمیقاً مایه تاسف است”.

روز یکشنبه، اسمیت در یک پست وبلاگ جدید نوشت که تمایل این شرکت برای یافتن راه حلی برای تیراندازی های گسترده در ایالات متحده باعث شده است که به سرعت برای به اشتراک گذاشتن ایده های خود اقدام کند.

او نوشت: «این در واقع منجر به یک بحث عمومی مهم شده است که به ما ارزیابی عمیق‌تری از ملاحظات پیچیده و مهم پیرامون این موضوع داده است.

اسمیت افزود: «مایه تاسف است که برخی از اعضای هیئت مشورتی اخلاق آکسون تصمیم گرفته اند قبل از شنیدن یا داشتن فرصتی برای پاسخگویی به سؤالات فنی آنها، از تعامل مستقیم در مورد این موضوعات کناره گیری کنند.

9 عضوی که ترک کردند روز دوشنبه بیانیه‌ای عمومی صادر کردند و گفتند که انتظار اطلاعیه روز پنجشنبه شرکت را نداشتند و استفاده از پهپاد در مدارس آن چیزی نبود که آنها برای مطالعه آزمایشی بالقوه در نظر داشتند.

اعضا گفتند: “همه ما نیاز مبرمی به انجام کاری برای مقابله با همه گیری تیراندازی های جمعی خود احساس می کنیم.” اما پیشنهاد آکسون برای افزایش واکنش فناوری و پلیس زمانی که جایگزین‌های مضر بسیار کمتری وجود دارد، راه‌حل نیست.