• خانه
  • اخبار
  • بایدن در حال بازدید از خط تولید تراشه های 3 نانومتری سامسونگ است

بایدن در حال بازدید از خط تولید تراشه های 3 نانومتری سامسونگ است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بایدن در حال بازدید از خط تولید تراشه های 3 نانومتری سامسونگ است

می دانیم که سامسونگ سرمایه گذاری های زیادی در تولید تراشه های بسیار مدرن انجام داده است. این تراشه ها سنگ بنای فناوری هستند. رئیس جمهور فعلی ایالات متحده از پردیس بزرگ Samsung Pyeongtaek بازدید خواهد کرد که قصد دارد تراشه های 3 نانومتری تولید کند. از بایدن دیدن کنید خط تولید تراشه 3 نانومتری سامسونگ این همچنین می تواند خبر خوبی برای این برند کره ای باشد.

خط تولید تراشه 3 نانومتری سامسونگ

Samsung Foundry و TSMC دو تا از بهترین بنیانگذاران مستقل تراشه در جهان هستند. آنها طراحی تراشه‌هایی را که توسط سازندگانی مانند اپل، کوالکام، مدیاتک، انویدیا و دیگران ایجاد شده‌اند، گرفته و آن‌ها را به چیپ‌ست‌های پیشرفته‌ای تبدیل می‌کنند که در گوشی‌ها، خودروها و سایر دستگاه‌ها استفاده می‌شوند. در سال آینده، هر دو کارخانه تراشه‌هایی با جدیدترین واحدهای فناوری 3 نانومتری عرضه خواهند کرد.

معمولاً هرچه تعداد گره‌های فرآیند کمتر باشد، تعداد ترانزیستورها بیشتر می‌شود. این مهم است زیرا هرچه ترانزیستورهای بیشتری وجود داشته باشد، تراشه قدرتمندتر و کارآمدتر است.

سامسونگ علاوه بر حرکت به گره فرآیند بعدی، از آخرین طراحی ترانزیستور خود به نام Gate all-around (GAA) استفاده خواهد کرد، در حالی که TSMC به استفاده از طراحی قدیمی FinFET برای تراشه های 3 نانومتری خود ادامه خواهد داد. این فناوری باید در برخی از دستگاه های مهم مانند آیفون 14 پرو استفاده شود.

بایدن در حال بازدید از خط تولید تراشه های 3 نانومتری سامسونگ است

مزایای تراشه 3 نانومتری چیست؟

تراشه 3 نانومتری سامسونگ آنها تا 35٪ کوچکتر، تا 30٪ قدرتمندتر هستند و تا 50٪ انرژی کمتری مصرف می کنند.

انتظار می رود استفاده از واحدهای پردازش 3 نانومتری با فناوری GAA به سامسونگ امکان کاهش 35 درصدی اندازه تراشه، افزایش 30 درصدی عملکرد و 50 درصد کاهش مصرف انرژی را بدهد.

امروز سامسونگ موفق شد گره دادگاه جدید جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را نشان دهد. این اتفاق زمانی افتاد که پردیس سامسونگ در اوایل روز جمعه مورد بازدید قرار گرفت. گفته می شود که این بزرگترین تاسیسات نیمه هادی در جهان است.

لی جئونگ، معاون سامسونگ الکترونیکس، رئیس جمهور ایالات متحده را در بازدید از این مرکز همراهی کرد.

یکی از کارمندان سامسونگ که از فناوری تراشه های پیشرفته آن آگاه است، گفت:

سامسونگ ممکن است یک تراشه 3 نانومتری به بایدن نشان دهد تا قدرت خود را بر TSMC تایوان نشان دهد.

سامسونگ در تولید تراشه های 4 نانومتری خود راندمان پایین 35 درصدی داشت. این درصد حدود نیمی از بازده TSMC است.

نسل اول اسنپدراگون 8 پلاس کوالکام معرفی شد: بهینه و سریعتر

تحلیل مقایسه ای کوالکام اسنپدراگون 8 پلاس نسل اول را ببینید: نتیجه Antutu 1.12 میلیون

در نتیجه، سامسونگ بخشی از تجارت خود را به دلیل کارآمدتر فرآیند TSMC از دست داد. TSMC تایوان چیپست تولید می کند Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 همچنین انتظار می رود که پردازنده اسنپدراگون 8 نسل 2 را نیز تولید کند.

گزارش های قبلی این را نشان داده است راندمان تولید سامسونگ GAA 3 نانومتری حتی بدتر از راندمان تولید 4 نانومتری آن است.حتی اگر سامسونگ ادعا کند که عملکرد آن بهبود یافته است.

سامسونگ 18.3 درصد از تجارت جهانی ریخته گری را در اختیار دارد در حالی که TSMC 52.1 درصد را در اختیار دارد.

درآمد TSMC در آوریل 2022 پس از افزایش تقاضا به رکورد جدیدی رسید

بر اساس گزارش Trend Force، شرکت تایوانی TSMC 52.1 درصد از بازار جهانی را در سه ماهه چهارم سال گذشته به خود اختصاص داده است. سهم بازار سامسونگ در مدت مشابه 18.3 درصد بوده است. با نگاهی به آینده، سامسونگ در حال کار بر روی گره فرآیند 2 نانومتری خود است و امیدوار است تا سال 2025 تولید انبوه چنین تراشه هایی را آغاز کند.

بعید است که TSMC برتری نسبت به Samsung Foundry را از دست بدهد، به خصوص که اپل بزرگترین مشتری آن است. اپل در حال حاضر تولید تراشه های TSMC 3 نانومتری را برای چیپست های سری A و سری M خود حفظ کرده است.

نظر شما چیه؟ آینده تراشه ها به کجا می رود؟

آینده سامسونگ در تولید تراشه در وضعیت عجیبی قرار دارد