• خانه
  • اخبار
  • بایدن از اولین تصویر از تلسکوپ فضایی وب پرده برداری کرد که مرز فضایی را گسترش داد

بایدن از اولین تصویر از تلسکوپ فضایی وب پرده برداری کرد که مرز فضایی را گسترش داد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بایدن از اولین تصویر از تلسکوپ فضایی وب پرده برداری کرد که مرز فضایی را گسترش داد

بایدن از اولین تصویر از تلسکوپ فضایی وب پرده برداری کرد که مرز فضایی را گسترش داد
اولین تصویر تمام رنگی از تلسکوپ فضایی جیمز وب کهکشان های دوردست را نشان می دهد. برای نمایش بزرگتر روی تصویر کلیک کنید. (NASA/ESA/CSA/STScI)

پرزیدنت جو بایدن در جشن امروز اولین تصویر تمام رنگی تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا، رصدخانه ای 10 میلیارد دلاری که دهه ها در حال ساخت است، شرکت کرد. اما ستاره نمایش، خود تصویر بود که به عنوان عمیق ترین و واضح ترین نمای مادون قرمز از کیهان شناخته می شد.

تصویر بخشی از آسمان را نشان می دهد که در آن اثر گرانشی یک خوشه کهکشانی عظیم در پیش زمینه معروف به SMACS 0723، پرتوهای نور ساطع شده از کهکشان های بسیار دورتر را در پس زمینه متمرکز می کند.

بایدن در مراسم امروز در کاخ سفید گفت: «این تلسکوپ نشان می‌دهد که آمریکا چگونه جهان را رهبری می‌کند، نه با الگوی قدرت ما، بلکه با قدرت نمونه ما». این تصاویر به جهان یادآوری می‌کند که آمریکا می‌تواند کارهای بزرگی انجام دهد و به مردم آمریکا – به‌ویژه فرزندان ما – یادآوری می‌کند که هیچ چیز دور از دسترس ما نیست.»

بیل نلسون، مدیر ناسا خاطرنشان کرد که نور برخی از کهکشان‌های نشان داده شده در اولین میدان عمیق وب «بیش از 13 میلیارد سال سفر کرده است».

و این تازه آغاز است: اخترشناسان می گویند که تصاویر آینده از تلسکوپ فضایی جیمز وب یا JWST احتمالاً از رکورد مسافتی که امروز ثبت شده است فراتر خواهند رفت و دیگر مرزهای کیهانی را گسترش خواهند داد.

تصاویر بیشتر باید در ساعت 7:30 صبح روز سه‌شنبه PT فاش شود. این تصاویر شامل اهداف آسمانی شناخته شده – سحابی کارینا، سحابی حلقه جنوبی و یک خوشه کهکشانی به نام کوئینتت استفان خواهد بود. ناسا همچنین اثر انگشت طیفی WASP-96 b، سیاره ای شبیه مشتری در منظومه ستاره ای که نزدیک به 1150 سال نوری از زمین فاصله دارد، منتشر خواهد کرد.

مشاهدات آتی می تواند ترکیب اتمسفر اطراف سیارات فراخورشیدی را نشان دهد که بیشتر شبیه زمین هستند تا WASP-96 b – سیاراتی مانند سیاراتی در منظومه TRAPPIST-1 که برخی از محققان می گویند ممکن است برای زندگی مناسب باشند. تیمی از ستاره شناسان دانشگاه واشنگتن دریافتند که JWST می تواند نشانه هایی از دی اکسید کربن یا اکسیژن را در جو سیارات TRAPPIST-1 که فقط 39 سال نوری از ما فاصله دارند، تشخیص دهد.

تلسکوپ فضایی وب به عنوان جانشین تلسکوپ فضایی هابل در نظر گرفته می شود که پس از بیش از 30 سال فعالیت در حال بازنشستگی است. آینه تقسیم‌بندی شده وب به عرض 21 فوت هفت برابر ظرفیت جمع‌آوری نور نسبت به آینه هابل است. به همان اندازه مهم، JWST برای رصد اجرام آسمانی در طول موج های فروسرخ بهینه شده است، نه طیف وسیعی از طول موج های فروسرخ تا فرابنفش تحت پوشش هابل.

این تمرکز بر روی مادون قرمز به این معنی است که JWST برای مطالعه لبه های قرمز تغییر یافته جهان قابل مشاهده و همچنین سیارات جوانی که در ابرهای غباری پوشیده شده اند، مناسب است. این همچنین به این معنی است که معمولاً تصاویر تلسکوپ برای نشان دادن رنگ هایی که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند پردازش می شوند.

این تلسکوپ فضایی 7 تنی کریسمس گذشته از بالای یک موشک اروپایی آریان 5 پرتاب شد و طی یک فرآیند چند ماهه راه اندازی در نقطه تعادل گرانشی میلیون ها مایل دورتر از زمین انجام شد.

بر خلاف شروع مشکل هابل در سال 1990، استقرار وب بدون حادثه بوده است – اما این ماموریت در طول سال ها بیش از سهم معمول خود با بحث و جدل روبرو بوده است. JWST، که با هزینه 3.5 میلیارد دلار و تاریخ راه اندازی برنامه ریزی شده در سال 2013 آغاز شد، چندین دور افزایش هزینه و تاخیر در برنامه را پشت سر گذاشته است.

برخی از دانشمندان از اینکه JWST به نام مدیر سابق ناسا که در زمان تبعیض دولت علیه همجنس‌بازان و همجنس‌گرایان این آژانس را رهبری می‌کرد، ناراحت هستند و آنها ناسا را ​​برای تغییر نام تلسکوپ تحت فشار قرار دادند.

لوسیان والکوویتز، اخترشناس افلاک‌نمای آدلر در شیکاگو، “دوست دارم بی‌وقفه در مورد این ماموریت هیجان‌زده باشم.” در یک توییت گفت. “اما در این مرحله ناسا وارد عمل می شود، همراه با دانشمندان دیگر من و ارتباطات علمی که تصمیم می گیرند فقط می توانند آن را خاموش کنند… بخشی از مغز آنها که نگران کننده است بیش از حد است.”

یکی دیگر از منتقدان برجسته نام تلسکوپ – چاندا پرسکود-واینستاین، اخترفیزیکدان دانشگاه نیوهمپشایر که قبلاً همکار پژوهشی در دانشگاه واشنگتن بود – گفت که با این وجود مشتاقانه منتظر نتایج این مأموریت است.

پرسکود-واینستاین: “من بسیار هیجان زده هستم که ببینم تلسکوپ فضایی ساده چه چیزی به ما خواهد آموخت.” در توییتی نوشت.

پس از افشای کامل اولین تصاویر JWST در روز سه‌شنبه، به‌روزرسانی‌های این داستان را بررسی کنید. این تصاویر روز چهارشنبه در یک مستند NOVA با عنوان “تلسکوپ فضایی نهایی” در PBS نمایش داده می شود.