• خانه
  • اخبار
  • بازده خروج: پس از کاهش شدید در فعالیت IPO و M&A، تحلیلگران نسبت به بهبود خوشبین هستند.

بازده خروج: پس از کاهش شدید در فعالیت IPO و M&A، تحلیلگران نسبت به بهبود خوشبین هستند.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بازده خروج: پس از کاهش شدید در فعالیت IPO و M&A، تحلیلگران نسبت به بهبود خوشبین هستند.

بازده خروج: پس از کاهش شدید در فعالیت IPO و M&A، تحلیلگران نسبت به بهبود خوشبین هستند.
شانون ساکوچیا، مدیر ارشد سرمایه گذاری خصوصی SVB در رستوران Aerlume Seattle. (عکس از brooztechnology/Nate Beck)

پس از کاهش فعالیت‌های خروج استارت‌آپ‌ها در سال 2022 در میان تورم، افزایش نرخ‌های بهره و سایر عوامل اقتصاد کلان، برخی از تحلیل‌گران فناوری پیش‌بینی می‌کنند که فعالیت‌های عرضه اولیه سهام و خرید در نیمه دوم سال جاری افزایش خواهد یافت.

شانون ساکوچیا، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری خصوصی SVB، در سخنرانی روز چهارشنبه در رویداد بانک سیلیکون ولی در سیاتل، گفت: سرمایه‌گذاران در سه ماهه سوم و چهارم به دلیل بازدهی مثبتی که بازارهای سهام عمومی در بازارهای سهام عمومی تولید کرده‌اند، “اشتهای ریسک” را افزایش خواهند داد. گذشته

او گفت: «در حال حاضر همه واقعا هیجان زده هستند که پول خود را در 4.5 درصد بازدهی اوراق خزانه (اسناد خزانه) پارک کنند. با گذشت زمان، بخشی از این پول به دارایی‌های ریسک بازگردانده می‌شود.»

او گفت که این می تواند احساسات سرمایه گذاران را نسبت به سهام و رشد سهام در بازارهای دولتی و خصوصی بهبود بخشد.

بر اساس گزارش Venture-Monitor Q4 PitchBook، ارزش کل قرارداد خروج 71.4 میلیارد دلار در سال 2022 بود که بیش از 90 درصد نسبت به سال قبل کاهش داشت. این اولین بار از سال 2016 است که خروجی سالانه از 100 میلیارد دلار فراتر نمی رود.

بر اساس داده‌های Renaissance Capital، ۷۱ IPO در ایالات متحده وجود داشت که در سال گذشته تنها ۷.۷ میلیارد دلار جذب کردند که پایین‌ترین سطح در بیش از سه دهه اخیر است.

و درآمد حاصل از عرضه اولیه سهام نزدک و NYSE – مبلغی که یک شرکت از فروش سهام خود در بازارهای عمومی به دست می آورد – در سال 2022 94 درصد کاهش یافت، از 155.8 میلیارد دلار به 8.6 میلیارد دلار، بر اساس گزارش IPO EY، که در اواسط دسامبر منتشر شد.

هیچ شرکتی در ایالت واشنگتن در سال 2022 از طریق IPO عمومی نشد. فقط دو شرکت – پلتفرم حشیش Leafly و غول عکس Getty Images – از طریق یک شرکت خرید با هدف ویژه (SPAC) به سهام عمومی رسیدند.

این در تضاد با سال 2021 است، زمانی که هفت IPO در ایالت واشنگتن به اضافه سه معامله SPAC وجود داشت، طبق M&A و Index brooztechnology.

بازده خروج: پس از کاهش شدید در فعالیت IPO و M&A، تحلیلگران نسبت به بهبود خوشبین هستند.
ایبی کرکروبو، شریک EY. (عکس لینکدین)

ایبی کروکروبو، یکی از شرکای ارنست اند یانگ، گفت: شرایط بد برای شرکت هایی که به دنبال سهامی عام هستند، احتمالاً در نیمه اول سال 2023 ادامه خواهد داشت. در حالی که پیش‌بینی تنش‌های ژئوپلیتیکی دشوار است، او کاهش نرخ تورم را پیش‌بینی می‌کند که منجر به کاهش نرخ بهره خواهد شد.

او گفت که این امر می‌تواند باعث شود برخی از شرکت‌هایی که از قبل برای عرضه اولیه سهام شرکت کرده‌اند، در صورت وجود احساسات مثبت سرمایه‌گذار از فرصت استفاده کنند.

تعدادی از شرکت های مطرح مانند Stripe، DataBricks و Instacart در نظر دارند امسال به صورت عمومی عرضه شوند.

کروکروبو افزود که بازار عرضه اولیه سهام در شرایط اقتصادی که نوسانات کمتری وجود دارد بهتر عمل می کند. او گفت که اگر فدرال رزرو تصمیم به کاهش نرخ بهره بگیرد، بازارها می توانند به وضعیت ثبات بازگردند، که لحظه ای برای افزایش فعالیت IPO فراهم می کند.

بازده خروج: پس از کاهش شدید در فعالیت IPO و M&A، تحلیلگران نسبت به بهبود خوشبین هستند.
(نمودار PitchBook)

در مصاحبه بعدی در رویداد SVB در روز چهارشنبه، Saccocia گفت که انتظار دارد فعالیت M&A قبل از بهبود حجم IPO افزایش یابد.

او گفت که یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که در حال حاضر با حجم خروج مواجه است، تأخیر بین ارزش‌گذاری شرکت‌های خصوصی و رسیدن به همتایان خود در بازار عمومی است.

سهام‌های عمومی اغلب به‌عنوان یک فشارسنج برای شرکت‌های خصوصی عمل می‌کنند، و زمانی که کاهش می‌یابند، استارت‌آپ‌ها بار ارزش کمتری از سوی سرمایه‌گذاران و خریداران بالقوه را متحمل می‌شوند.

شرکت های خصوصی در حال حاضر با قیمت های پایین تر خریداری می شوند. براساس PitchBook، میانگین ارزش گذاری پس از پول شرکت های خرید با پشتوانه سرمایه خطرپذیر از 280.0 میلیون دلار در سال 2021 به 120.0 میلیون دلار در سال 2022 کاهش یافت. در این مدت نزدیک به 50 درصد از ارزش خروج حاصل تملک بوده است.

Carta، یک شرکت نرم‌افزاری که به شرکت‌ها کمک می‌کند تا برگه‌های سقفی خود را سازماندهی کنند، دریافت که درصد شرکت‌هایی که در سه ماهه سوم کاهش رتبه داشتند، تقریباً سه برابر شده از 8٪ به 22٪.

Saccocia انتظار دارد که این بازنشانی‌های ارزش‌گذاری همچنان در بازارهای خصوصی موج بزند و شانس این را افزایش دهد که شرکت‌ها و شرکت‌های سهام خصوصی استارت‌آپ‌ها را با قیمت‌های مقرون به صرفه خریداری کنند.