• خانه
  • اخبار
  • بار سوم جذابیت دارد؟ ناسا بار دیگر در تلاش برای پرتاب یک موشک SLS در یک ماموریت ماه است

بار سوم جذابیت دارد؟ ناسا بار دیگر در تلاش برای پرتاب یک موشک SLS در یک ماموریت ماه است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
بار سوم جذابیت دارد؟ ناسا بار دیگر در تلاش برای پرتاب یک موشک SLS در یک ماموریت ماه است

بار سوم جذابیت دارد؟ ناسا بار دیگر در تلاش برای پرتاب یک موشک SLS در یک ماموریت ماه است
سیستم پرتاب فضایی ناسا برای ماموریت ماه آرتمیس 1 روی سکوی پرتاب خود ایستاده است. (عکس ناسا/ بیل اینگالز)

برای سومین بار، ناسا برای اولین پرتاب موشک سیستم پرتاب فضایی خود برای یک تور ماه بدون سرنشین، شمارش معکوس می کند، که هدف آن هموار کردن راه برای فرود آرتمیس در آینده بر روی ماه است.

پرتاب از مجتمع پرتاب 39B در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا برای ساعت 1:04 بامداد به وقت شرقی در 16 نوامبر (10:04 بعد از ظهر PT در 15 نوامبر) برنامه ریزی شده است. SLS با ارتفاع 322 فوت و 5.5 میلیون پوند، قدرتمندترین موشکی است که تاکنون برای ناسا ساخته شده است و از Saturn V پیشی گرفته است.

پیش‌بینی‌ها می‌گویند که احتمال آب و هوای قابل قبول در بازه زمانی دو ساعته امشب وجود دارد و هیچ مشکل فنی عمده‌ای در مراحل اولیه شمارش معکوس گزارش نشده است. درول نیل، مفسر پرتاب ناسا گفت که تیم پرتاب یک نشت «کوچک» هیدروژن در طول فرآیند سوخت‌رسانی مشاهده کرد، اما هیچ چیز غیرمنتظره‌ای نبود.

اگر این ماموریت آرتمیس 1 طبق برنامه پیش برود، موشک کپسول اوریون را به یک سفر یک هفته ای حلقه ای می فرستد که تا 60 مایلی سطح ماه می رسد اما همچنین 40000 مایل فراتر از مدار ماه گسترش می یابد.

به جای زندگی و تنفس فضانوردان، صندلی‌های این کپسول توسط سه آدمک مملو از حسگرها اشغال خواهد شد که نوع سفری را که خدمه آینده ممکن است تجربه کنند، ثبت می‌کنند. همچنین نسخه اصلاح شده دستیار صوتی الکسای آمازون نیز وجود خواهد داشت. آمازون با لاکهید مارتین و سیسکو همکاری کرد تا عامل هوش مصنوعی را ایجاد کند که به نام Callisto شناخته می شود و می تواند به عنوان یک منبع اطلاعاتی در طول ماموریت های آینده به ماه و مریخ عمل کند.

ناسا در حال ارائه پوشش زنده شمارش معکوس و پرتاب است.

آرتمیس 1 در ابتدا قرار بود در ماه آگوست به پرواز درآید، اما مشکلاتی که در هنگام سوخت‌گیری به وجود آمد، اولین تلاش را خنثی کرد. چند روز بعد، تلاش دوم به دلیل نشت مزاحم هیدروژن پاک شد. از آن زمان به دلیل مشکلات فنی و همچنین نگرانی های آب و هوایی – از جمله دو طوفان که سواحل فضایی فلوریدا را درنوردید، برنامه های سومین تلاش متوقف شد.

SLS در ماه سپتامبر در ساختمان مونتاژ وسایل نقلیه خود برای طوفان ایان به ایمنی بازگردانده شد. اما پس از سنجیدن خطرات، ناسا تصمیم گرفت موشک را در سکوی پرتاب هفته گذشته با عبور طوفان نیکول رها کند.

برخی از درزهای درز در اطراف کپسول Orion در طول طوفان شل شد و یکی از اجزای اتصال الکتریکی آسیب دید. پس از یک دور بازرسی، مدیران ماموریت به این نتیجه رسیدند که هنوز می توانند با خیال راحت به پرتاب ادامه دهند.

جیم فری، مدیر توسعه سیستم های اکتشافی ناسا، “طراحی برای این محیط چالش برانگیز است و طراحی ما در آزمون طوفان ایستادگی کرد.” قبل از شروع در توییتی گفت.

آرتمیس 1 آغاز یک پرواز فضایی است که بیش از یک دهه و میلیاردها دلار در حال ساخت است. طرح فعلی یک ماموریت 25 روزه را می طلبد که در 11 دسامبر با سقوط در اقیانوس آرام به پایان می رسد.

اگر این ماموریت بدون خدمه موفقیت آمیز باشد، در سال 2024 یا بیشتر از آن، یک ماموریت ماهرانه با خدمه به نام آرتمیس 2 آغاز خواهد شد. ناسا قصد دارد فضانوردان آرتمیس 3 را در سال 2025 روی سطح ماه بفرستد، اگرچه این تاریخ تقریباً قطعی است. هر زمان که این اتفاق بیفتد، آرتمیس 3 اولین بار از زمان آپولو 17 در سال 1972 است که انسان ها پا به ماه گذاشته اند – و به طور بالقوه زمینه را برای سفر به مریخ در دهه 2030 فراهم می کند.