• خانه
  • اخبار
  • “این فقط علمی تخیلی نیست”: Zeva مفهوم بشقاب پرنده خود را به سطح بعدی می برد

“این فقط علمی تخیلی نیست”: Zeva مفهوم بشقاب پرنده خود را به سطح بعدی می برد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
"این فقط علمی تخیلی نیست": Zeva مفهوم بشقاب پرنده خود را به سطح بعدی می برد

Zeva Z2 eVTOL در حال پرواز
کانسپت یک هنرمند، وسیله نقلیه هوایی الکتریکی Z2 زوا را در پرواز افقی نشان می دهد. (تصویر توسط Zeva)

هشت ماه پیش، Zeva Aero آزمایش پرواز مهمی از بشقاب پرنده برقی انجام داد که قلب هر طرفدار علمی تخیلی را گرم می کرد. اکنون استارت‌آپ مستقر در تاکوما در واشنگتن طراحی را بهینه‌سازی کرده است – و در حالی که Z2 زوا کمتر شبیه یک بشقاب پرنده به نظر می‌رسد، واقعی‌تر به نظر می‌رسد.

استفان تیبیتس، مدیرعامل زوا می گوید: «این فقط یک داستان علمی تخیلی نیست.

Tibbits در آخرین قسمت از پادکست علمی تخیلی، که بر تقاطع علم و داستان تمرکز دارد، توضیح می دهد که از ژانویه چه تغییری کرده است و چرا.

اولین نمونه اولیه کامل این شرکت که با نام Zeva Zero شناخته می شود، برای رقابت در جایزه GoFly، رقابتی 2 میلیون دلاری برای ماشین های پرنده یک نفره، ساخته شد.

پس از اینکه زوا اولین آزمایش پرواز کنترل‌شده و غیرقابل اتصال Zero را در مرتعی در جنوب سیاتل انجام داد، تیبیتس و تیمش تصمیم گرفتند شرایط را برای Z2 تغییر دهند. Tibbits می‌گوید: «ما در حال حرکت به سمت چیزی هستیم که فکر می‌کنیم برخی از مشکلات Zero را حل می‌کند.

هدف Zeva برای Z2 به طور کلی مانند Zero است: ایجاد یک وسیله نقلیه پرنده که به صورت عمودی بلند می شود و فرود می آید، اما برای پرواز افقی رو به جلو می چرخد. برد پرواز یک نفره آن 50 مایل خواهد بود و قدرت کافی برای رسیدن به حداکثر سرعت 160 مایل در ساعت را دارد.

طراحی ساده Z2 هنوز شبیه بشقاب پرنده به نظر می رسد، اما به ملخ های بزرگتر و کارآمدتری نیاز دارد که روی چهار غلاف موتور بزرگ نصب شده باشند. Zeva همچنین قصد دارد آخرین فناوری باتری را در خود جای دهد. طراحی جدید ممکن است با مشخصات طراحی جایزه GoFly مطابقت نداشته باشد، اما در هنگام بلند شدن از زمین پایدارتر خواهد بود.

تیبیتس می گوید: ما هنوز نمونه اولیه را به پایان نرسانده ایم. “ما روی آن کار می کنیم. ما تعداد زیادی CAD داریم [computer-aided design] کاری که باید قبل از شروع برش اشکال انجام دهیم. اما وقتی شروع به برش اشکال و ساخت قطعات کامپوزیت کنیم، باید خیلی سریع پیش برود.»

Zeva قصد دارد نمونه اولیه Z2 را برای آزمایش در اواخر سال جاری آماده کند.

"این فقط علمی تخیلی نیست": Zeva مفهوم بشقاب پرنده خود را به سطح بعدی می برد
استفان تیبیتس یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل Zeva Aero است. (عکس از لینکدین)

تیبیتس به پیشرفت تیمش از زمان تأسیس شرکت در سال 2017 افتخار می کند. تاکنون، زوا از بنیانگذاران، دوستان و خانواده و همچنین یک کمپین سرمایه گذاری جمعی که بیش از 200000 دلار جمع آوری کرده است، بودجه دریافت کرده است. Tibbits می گوید که این شرکت در حال حاضر شش کارمند “نیمه تمام وقت” و 25 کارشناس دارد که می تواند برای مشاوره به آنها مراجعه کند.

Tibbits می گوید: “نکته قابل توجه در مورد Zeva واقعاً این است که ما یک نمونه اولیه پرنده 100 درصد کامل را در چهار و نیم با بودجه 700000 دلاری ساختیم.” اکنون Zeva به سمت چیزی که امیدوار است یک دور سرمایه گذاری چند میلیون دلاری سری A باشد، پیش می رود.

آیا زوا می‌تواند با شرکت‌های بسیار بزرگ‌تری که روی خودروهای برخاست و فرود عمودی الکتریکی یا eVTOL نیز کار می‌کنند، همگام باشد؟ شرکت هایی مانند بل، Joby Aviation و Wisk Aero با پشتیبانی بوئینگ؟ Tibbits می‌گوید که Zeva می‌تواند برای خودش یک طاقچه ایجاد کند.

او می گوید: «بسیاری از آن به تمرکز مربوط می شود. ما بر تلاش برای به دست آوردن فناوری به دست افرادی که فقط می خواهند پرواز کنند متمرکز شده ایم. سایر شرکت ها بر روی تحرک هوایی شهری متمرکز هستند. … اتفاقاً معتقدم که فناوری eVTOL کاربردهای گسترده ای فراتر از شهر دارد.”

"این فقط علمی تخیلی نیست": Zeva مفهوم بشقاب پرنده خود را به سطح بعدی می برد
این اثر هنری eVTOL زوا را نشان می‌دهد که در یک خیابان پارک شده است. (تصویر توسط Zeva)

همانطور که Tibbitts آن را می بیند، اولین کاربردها می تواند شامل ارائه وسایل هوایی واکنش سریع برای اولین واکنش دهندگان و افسران اجرای قانون باشد. او همچنین خاطرنشان می کند که ارتش ایالات متحده در حال بررسی eVTOL برای کاربردهای مختلف است.

تیبیتس می‌گوید: «اگر به آنچه نیروی دریایی می‌خواهد نگاه کنید، آنها یک هواپیمای کوچک و جمع‌وجور می‌خواهند که بتواند خودش را پرتاب کند. “آنها می خواهند بتوانند دسته ای از آنها را در یک کشتی کانتینری ذخیره کنند … و سپس بتوانند آنها را آزاد کنند یا از کشتی به ساحل یا کشتی به کشتی بروند و فقط کالا را تحویل دهند. ما لزوماً مجبور نیستیم مردم را به اطراف بکشانیم.

هنگامی که Zeva طراحی خود را ارائه کرد، برنامه تجاری خواستار راه اندازی یک خط تولید آزمایشی، به احتمال زیاد در منطقه Puget Sound بود. من آنقدر جرأت دارم که بگویم این مکان می‌تواند محل کارخانه گیگافکتوری آینده نیز باشد – اگر از مدل تسلا پیروی کنیم، از این نظر که بتوانیم عاملی برای ریشه‌کن کردن این چیزها و ساخت بسیاری از آنها ایجاد کنیم. تیبیتس می گوید.

Zeva قیمت اولیه 250000 دلار را در نظر دارد.

تیبیتس می‌گوید: «فکر می‌کنم در این قیمت برای ما حاشیه‌ای وجود دارد. اما من همچنین می‌خواهم بتوانم آن را در نهایت به قیمت پایین‌تری کاهش دهم – در پنج، شش، هفت سال – به چیزی که برای مصرف‌کننده قابل دستیابی است.» بنابراین شما یک انتخاب خواهید داشت: می توانید یک لامبورگینی یا یک زوا بخرید.

"این فقط علمی تخیلی نیست": Zeva مفهوم بشقاب پرنده خود را به سطح بعدی می برد
در مفهوم این هنرمند، Zeva eVTOL در کنار ساختمانی در SkyDock پارک شده است. (تصویر توسط Zeva)

تیبیتس اعتراف می کند که از ماشین های پرنده علمی تخیلی الهام گرفته است و به ماشین حبابی که در “جتسون ها” و ماشین هوای مغناطیسی که در کمیک استریپ دهه 1960 دیک تریسی ظاهر شد برمی گردد. اما او می گوید که ماشین های پرنده واقعی که قرار است در دهه های آینده ظاهر شوند بسیار متفاوت به نظر می رسند.

Tibbits می گوید: “من فکر می کنم هدف نهایی برای 20 سال آینده ترکیب فناوری eVTOL با سفرهای بین شهری با سرعت بالا است.” “همه یک جت تجاری می خواهند که بتواند به صورت عمودی فرود بیاید و بلند شود، و نیروی هوایی در واقع در آن منطقه کار می کند.”

در ماه فوریه، نیروی هوایی 11 شرکت را برای پیشبرد مفاهیم eVTOL با سرعت بالا انتخاب کرد. یکی از این شرکت ها Jetoptera است که در ادموندز، واشنگتن مستقر است. شرکت دیگری در این لیست، VerdeGo Aero، توسط اریک لیندبرگ، ساکن جزیره Bainbridge، نوه پیشگام هوانوردی چارلز لیندبرگ، تأسیس شد.

شاید زوا این بار در فهرست نیروی هوایی قرار نگرفته باشد، اما تیبیتس به وضوح پرواز با سرعت بالا را در نظر دارد. او می‌گوید: «این مرحله بزرگ بعدی است – رسیدن به نقطه‌ای که شما ماشینی دارید که می‌تواند تقریباً در هر جایی فرود بیاید و بلند شود، اما همچنین می‌تواند بیش از 300 مایل در ساعت را طی کند و شما را خیلی سریع به مقصد برساند».

بنابراین اگر Zeva به اندازه کافی در تجارت باقی می‌ماند، یادداشت کنید و آسمان را هنگام عبور Z10 تماشا کنید.

نسخه اصلی این مقاله را در Cosmic Log برای بهترین توصیه Tibbitts در مورد داستان های علمی تخیلی دور از ذهن ببینید. و منتظر قسمت‌های آینده پادکست علمی تخیلی از طریق Anchor، Apple، Google، Overcast، Spotify، Breaker، Pocket Casts، Radio Public و Reason باشید.