• خانه
  • اخبار
  • ایلان ماسک، شما آنجا هستید؟ سرویس اینترنت اسپیس ایکس استارلینک قابل اعتمادتر و سیارتر می شود

ایلان ماسک، شما آنجا هستید؟ سرویس اینترنت اسپیس ایکس استارلینک قابل اعتمادتر و سیارتر می شود

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ایلان ماسک، شما آنجا هستید؟ سرویس اینترنت اسپیس ایکس استارلینک قابل اعتمادتر و سیارتر می شود

ایلان ماسک، شما آنجا هستید؟ سرویس اینترنت اسپیس ایکس استارلینک قابل اعتمادتر و سیارتر می شود
ظرف اسپیس ایکس استارلینک، به طور موقت در بالای یک سوله حیاط خلوت (با لاستیک های قدیمی دوچرخه) در حاشیه شهر در روستایی کالیفرنیا نصب شده است. (عکس از brooztechnology / تاد بیشاپ)

اورلند، کالیفرنیا – در جریان بازدید از زادگاهم در سال گذشته، به آسمان شب که به شمال نگاه می‌کردم، به‌طور لحظه‌ای با یک خط نور که دائماً از غرب به شرق حرکت می‌کرد، مبهوت شدم، به‌طور محسوسی از ستاره‌ها درخشان‌تر.

بالاخره بیگانگان به باغ های بادام رسیدند؟ نه، اما سرویس پهنای باند ایلان ماسک بود.

این قطاری از ماهواره های اسپیس ایکس استارلینک در مدار پایین زمین بود که اینترنت را به سطح سیاره باز می فرستاد. این ماهواره‌ها که در تأسیسات SpaceX در ردموند، واشنگتن توسعه یافته‌اند، در حال تبدیل شدن به منظره‌ای رایج در سراسر جهان هستند، زیرا این شرکت هزاران عدد از آنها را برای پر کردن صورت فلکی اینترنت خود به کار می‌گیرد.

بنا به هوس، آن شب در لیست انتظار Starlink قرار گرفتم. با دانستن اینکه انتظار طولانی خواهد بود، بلافاصله آن را فراموش کردم، تا اینکه چند ماه بعد، حسابدار ما در brooztechnology درخواست هزینه غیرقابل توضیحی برای کارت شرکت من کرد. ایمیل Starlink را که به من اعلام می کرد سفارشم آماده است نادیده گرفته بودم.

اوه! فکر می کنم بهتر است این مورد را تست کنید.

این کاری بود که من این هفته در زادگاهم کالیفرنیای شمالی انجام دادم. برای ثبت، همین واقعی کالیفرنیای شمالی، یک جامعه کشاورزی در 100 مایلی شمال ساکرامنتو، نه منطقه خلیج، که همینطور است نه کالیفرنیای شمالی. مهم نیست که مردم سیلیکون ولی دوست دارند چه چیزی را باور کنند، دنیا از لس آنجلس شروع نمی شود و به لس گاتوس ختم نمی شود. مردم به نقشه نگاه کنید.

مجبورم نکن شروع کنم نکته اینجاست که این دقیقا همان مکانی است که اشکال جدید اینترنت ماهواره ای می تواند شکاف دیجیتالی را با وعده پهنای باند پرسرعت مقرون به صرفه تر، قابل دسترسی تر و قابل اعتمادتر پر کند.

تجربه واقعی من با Starlink نشان می‌دهد که پس از ناامید شدن برخی از بازبینان فناوری در سال گذشته به دلیل ماهیت لکه‌دار بتای اولیه Starlink، قابلیت اطمینان آن به طور قابل توجهی بهبود یافته است.

من همچنین موفق شدم از Starlink در بسیاری از جاها استفاده کنم و تأیید می کنم که ویژگی رومینگ (رسما پشتیبانی نمی شود) در برخی موارد کار می کند.

نتیجه نهایی: Starlink در حال تبدیل شدن به یک جایگزین مناسب برای ارائه دهندگان روستایی موجود است – اگر مشکلی ندارید که تا سال 2023 بین 20 تا 599 دلار در لیست منتظر بمانید، همراه با افزایش 11 دلاری هزینه خدمات به 110 دلار در ماه.

این چیزی است که این هفته با Starlink در اورلاندو آموختم و تجربه کردم.

پیکربندی: کیت Starlink که من از طریق پست دریافت کردم، نسل دوم بشقاب مستطیل شکل بود که پاییز گذشته به عنوان جانشین نسل اول Dishy McFlatface، نام عجیب و غریب شیرین Starlink برای این بشقاب عرضه شد.

با یک سطح صاف سفید در ضخیم ترین نقطه پشت بیرون زده حدود 19 اینچ طول و 12 اینچ عرض و 4 اینچ عمق دارد. با توجه به ترازو در خانه، وزن آن حدود 8 پوند است.

ایلان ماسک، شما آنجا هستید؟ سرویس اینترنت اسپیس ایکس استارلینک قابل اعتمادتر و سیارتر می شود
صفحه Starlink و روتر به تازگی از جعبه خارج شده است. (عکس از brooztechnology / تاد بیشاپ)

به یک پایه فلزی چهار پایه، تقریباً 2 فوت در 1 فوت می‌چسبد و از طریق یک کابل 75 فوتی قابل جدا شدن به یک روتر اینترنت بی‌سیم متصل می‌شود. روتر به دیوار وصل می شود. و این مدرک اوست.

راه اندازی یک نصب موقت (روی سایبان حیاط خلوت والدینم) با استفاده از برنامه Starlink در تلفن اندرویدم آسان و ساده بود.

شما می خواهید آن را با حداکثر قرار گرفتن در معرض آسمان و موانع محدود در جای خود قرار دهید. برنامه Starlink دارای ویژگی است که به تعیین محل قرار دادن ظرف کمک می کند. سقف احتمالاً بهترین انتخاب شما برای نصب دائمی است و باید راهی برای اتصال کابل به خانه برای اتصال به روتر بی سیم پیدا کنید.

دیش، یک آنتن آرایه فازی، به طور خودکار حرکت می کند تا به ماهواره ها متصل شود.

سرعت و قابلیت اطمینان: من دائماً شاهد اوج سرعت دانلود بیش از 100 مگابیت در ثانیه (Mbps) و سرعت آپلود تا 8 مگابیت در ثانیه بودم که برای ایمیل، مرور وب و تماس های ویدیویی در طول هفته بیش از اندازه کافی بود.

ایلان ماسک، شما آنجا هستید؟ سرویس اینترنت اسپیس ایکس استارلینک قابل اعتمادتر و سیارتر می شود
تست سرعت نمایندگی سرویس Starlink در اورلاندو، کالیفرنیا.

برای چندین روز استفاده، مواقعی وجود داشت که سرعت به طور قابل توجهی کاهش می یابد یا اتصال به طور کامل کاهش می یابد. اما این لحظات پراکنده بودند و اغلب بعد از اینکه بشقاب را جابجا کردم یا بعد از اینکه آن را به مکانی جدید بردم آن را برگرداندم اتفاق افتاد (پایین را ببینید). به نظر می رسد که پیمایش پس از هر تغییر عمده کمی طول می کشد.

برای مثال، در طی یک تماس ویدیویی 45 دقیقه‌ای در روز پنجشنبه، همکارانم گزارش دادند که ویدیوی من گاهی پیکسل‌شده است و سرویس ضبط پادکست که ما استفاده می‌کنیم نشان می‌دهد که گاهی اوقات قدرت اتصال من کاهش می‌یابد. اما ارتباط به طور کامل قطع نشد.

این افزایش قابلیت اطمینان نشان دهنده گسترش مداوم سرویس Starlink است.

استارلینک در بیانیه ای به مصرف کنندگان با اعلام قیمت گفت: «از زمان راه اندازی سرویس بتا عمومی ما در اکتبر 2020، تیم Starlink تعداد ماهواره های موجود در مدار را سه برابر، تعداد ایستگاه های زمینی را چهار برابر کرده و شبکه ما را به طور مداوم بهبود داده است. افزایش آن را به تورم نسبت می دهد.

البته، همانطور که مردم محلی به شما خواهند گفت، بهترین مصیبت در دره ساکرامنتو باد شمالی وحشیانه است. خدایان زمان شرایط ایده آلی را برای این آزمون در روز دوشنبه فراهم کردند. من تحت تأثیر قابلیت اطمینان سرویس حتی در بادهای 20 مایل در ساعت قرار گرفتم، بدون شک تا حدی با طراحی آیرودینامیکی ظرف کمک می کند.

رومینگ: حداقل به طور رسمی، هر دستگاه Starlink به آدرس ثبت شده خود گره خورده است، بدون هیچ تضمینی برای خدمات در جای دیگر. با این حال، امکان جابجایی مکان ها به طور رسمی توسط این شرکت به عنوان بخشی از استقرار بشردوستانه در اوکراین باز شده است و به نظر می رسد به طور غیر رسمی در جاهای دیگر موجود باشد.

برای روشن بودن، این به معنای استفاده از وسیله نقلیه در حال حرکت در حین رانندگی نیست. اما انتقال دستگاه از یک مکان ثابت به مکان دیگر به طور فزاینده ای امکان پذیر به نظر می رسد.

به عنوان مثال، من توانستم استارلینک را راه‌اندازی کنم و از آن در خانه خواهرم در چیکو، در حدود 20 مایلی شرق آدرس کیت خود استفاده کنم، با سرعت و قابلیت اطمینان قابل مقایسه با آنچه در اورلاندو دیده بودم.

دیشب، در خانه یکی از دوستانم در یک منطقه روستایی در چند مایلی غرب اورلاندو، استارلینک را روی زمین در خیابان گذاشتم و کابل را از در ورودی به روتر گذراندم.

بعد از اینکه حدود 15 دقیقه طول کشید تا راه خود را پیدا کنیم، ایده خوبی بود که آنجا را ترک کنیم، درست به موقع برای چند بازی آنلاین در Call of Duty: Warzone، کاملاً بدون تأخیر، برخلاف تجربه معمول اینترنت. وقتی رفتم احساس بدی داشتم که استارلینک را با خودم گرفتم.

ایلان ماسک، شما آنجا هستید؟ سرویس اینترنت اسپیس ایکس استارلینک قابل اعتمادتر و سیارتر می شود
آزمایش Starlink در دریاچه بلک بات خارج از اورلاندو، کالیفرنیا (عکس brooztechnology / تاد بیشاپ)

من حتی استارلینک را به دریاچه بلک بات، در 15 مایلی غرب شهر بردم، جایی که آن را به حمام نزدیک قایق در منطقه تفریحی باکهورن وصل کردم و کابل را به بشقاب روی سقف مینی ون مادرم نزدیک کردم.

در آنجا، خدمات بسیار پراکنده تر، قطعی تر و متناوب تر بود. با این حال، من به طور موقت سرعت بالای 90 مگابیت در ثانیه را دیدم. بر اساس آگاهی بعدی من از زمان لازم برای جهت دهی صفحه، فکر می کنم اگر زمان بیشتری به آن می دادم می توانست قابل اعتمادتر شود (و کمتر نگران این بودم که کارکنان سپاه مهندسی ارتش ایالات متحده چه کاری دارند. که مشکی اجرا می شود، اما اگر متوجه شده بودند که من چه کار می کنم، می گفتند).

اگر صفحه Starlink را جابه‌جا می‌کنید، می‌خواهید از ویژگی «انتخاب» برنامه استفاده کنید، که صفحه را در موقعیت امنی برای حمل و نقل قرار می‌دهد.

همچنین باید هنگام حمل و بسته بندی آن مراقب باشید. دیروز متوجه یک تراشه کوچک روی سطح صفحه Starlink خود شدم که بدون شک در اثر برخورد بی دقت در یکی از آزمایشات میدانی من ایجاد شده است. به نظر نمی رسد که بر عملکرد یا قابلیت اطمینان سرویس تأثیر گذاشته باشد.

مقایسه رقابتی: در نهایت، این سوال که آیا Starlink برای یک شخص یا یک خانواده مناسب است، به طور قابل توجهی به قیمت بستگی دارد. برای مقایسه اولیه با یک منطقه بزرگ شهری، من حدود 80 دلار در ماه برای یک سرویس اینترنت نوری گیگابیتی (1000 مگابیت بر ثانیه) از Lumen (CenturyLink سابق) در محله بالارد سیاتل می پردازم.

پدر و مادر من در شهر اورلاندو زندگی می کنند و 73 دلار در ماه برای سرویس اینترنت کابلی Xfinity تا 200 مگابیت بر ثانیه می پردازند. یک اتصال پهن باند قابل مقایسه در خارج از شهر می تواند تا 150 دلار در ماه اجرا شود، از جمله خدمات ارائه دهندگان ماهواره های رقیب، معمولاً با سرعت های پایین تر و سطوح مختلف اطمینان، به علاوه محدودیت های داده در برخی موارد.

حتی با نرخ جدید ماهانه 110 دلار، Starlink قیمت رقابتی برای این خدمات ارائه می دهد. با این حال، هزینه اولیه نزدیک به 600 دلار برای کیت Starlink چندین برابر هزینه نصب برای اکثر خدمات دیگر است و نیاز به تنظیماتی دارد که خودتان انجام دهید، مگر اینکه بتوانید یک تکنسین مستقل برای کمک پیدا کنید (و هزینه آن را بپردازید).

ایلان ماسک، شما آنجا هستید؟ سرویس اینترنت اسپیس ایکس استارلینک قابل اعتمادتر و سیارتر می شود
غروب خورشید در استارلینک: لاستیک‌های قدیمی دوچرخه به طور موقت برای محکم کردن صفحه کار می‌کردند و کابل از طریق یک در کشویی کمی باز وارد خانه می‌شد، اما اگر تصمیم دارید استارلینک را به عنوان یک سرویس روزانه امتحان کنید، محیطی دائمی‌تر می‌خواهید. (عکس از brooztechnology / تاد بیشاپ)

نکته مثبت این است که Starlink شما را در یک قرارداد بلند مدت قفل نمی کند. در بیانیه ای که این هفته افزایش قیمت را اعلام کرد، این شرکت گفت که مشتریان فعلی می توانند سخت افزار خود را در سال اول سرویس با بازپرداخت جزئی 200 دلار لغو کرده و برگردانند. بازپرداخت کامل برای بازپرداخت های انجام شده ظرف 30 روز پس از دریافت کیت Starlink امکان پذیر است.

آمازون در حال توسعه سرویس اینترنت ماهواره ای خود به نام Project Kuiper است، اما انتظار نمی رود ماهواره های اولیه در اواخر سال جاری پرتاب شوند و قیمت این سرویس نیز اعلام نشده است.

ردیف پایین: همانطور که امروز است، به نظر می رسد Starlink برای افراد خارج از شهر، در مناطقی که توسط فروشندگان فعلی مانند AT&T یا Xfinity ارائه نمی شود، مناسب است. اگر قرارداد شما با ISP روستایی موجود سال آینده منقضی می شود و هیچ یک از موارد بالا شما را نمی ترساند، ارزش آن را دارد که در لیست انتظار Starlink قرار بگیرید.

تا زمانی که نوبت شما برسد، سرویس Starlink باید حتی بهتر شود.

فقط ایمیل خود را دنبال کنید تا مطمئن شوید که واقعاً Dishy McFlatface خود را می خواهید قبل از اینکه در آستانه درب منزل و کارت اعتباری خود سورپرایز شوید.