• خانه
  • اخبار
  • ایجاد یک پیل سوختی بسیار کوچک با قابلیت تبدیل گلوکز به الکتریسیته

ایجاد یک پیل سوختی بسیار کوچک با قابلیت تبدیل گلوکز به الکتریسیته

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ایجاد یک پیل سوختی بسیار کوچک با قابلیت تبدیل گلوکز به الکتریسیته

محققان سلول یا پیل سوختی بسیار کوچکی ساخته اند که می تواند گلوکز را به الکتریسیته تبدیل کند. به همین دلیل استفاده از ایمپلنت های طبی در بدن انسان موثرتر خواهد بود.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، دانشمندان در سال های اخیر به فکر کاشت ایمپلنت های پزشکی بوده اند. از طرفی این ایمپلنت ها برای استفاده بهینه باید انرژی بدن انسان را تامین کنند. به همین دلیل است که دانشمندان مؤسسه امارات متحده عربی نوع جدیدی از پیل سوختی را طراحی کرده اند که از نظر ساختاری مشابه مدل های فعلی است. اما به جای پلیمر، از گلوکز به عنوان الکترولیت در سلول های سوختی استفاده می شود. اما این محققان ماده جدیدی به نام سریا را جایگزین آن کردند. سریا یک سرامیک قوی و پایدار است که می تواند پروتئین ها را به خوبی نگه دارد. قبلاً در سلول های سوختی هیدروژنی استفاده می شد.

سلول های دانشمندان بسیار کوچک هستند و تنها 400 نانومتر ضخامت دارند. نوعی وافل سیلیکونی با 150 قطعه برای آزمایش ساخته شد. آزمایشات با استفاده از محلول گلوکز روی این صفحات انجام شد. آنها دریافتند که توان الکتریکی سلول های سوختی حداکثر ولتاژ حدود 80 میلی ولت خواهد داشت. این رقم در بین سایر سلول های سوختی گلوکز بالاترین است و می تواند انرژی لازم را برای دستگاه های کاشتنی فراهم کند. برای استفاده، احتمالاً لایه نازکی از این سلول های سوختی را در اطراف ایمپلنت می پوشاند تا انرژی تامین شود. انرژی ایمپلنت ها به عنوان ضربان ساز در بدن انسان به چالش بزرگی برای دانشمندان تبدیل شده است. البته، ایمپلنت ها در حال حاضر با باتری هایی تغذیه می شوند که نیاز به جراحی تعویض دارند.