منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • اوکراین در حال قطع عرضه گاز نئون مورد نیاز برای تولید تراشه است

اوکراین در حال قطع عرضه گاز نئون مورد نیاز برای تولید تراشه است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
اوکراین در حال قطع عرضه گاز نئون مورد نیاز برای تولید تراشه است

دو تامین کننده اوکراینی که حدود نیمی از تولید گاز نئون جهان در صنعت نیمه هادی را تشکیل می دهند، با تشدید حملات روسیه به اوکراین تعطیل شده اند. همانطور که تحلیلگران مختلف پیش بینی می کنند، این می تواند منجر به افزایش هزینه تراشه ها و کمبود نیمه هادی ها شود. این به این دلیل است که گاز نئون یک ماده خام مهم برای تولید تراشه است.

داده های Techcet نشان می دهد که دو تامین کننده اصلی گاز نئون اوکراین، Ingas و Cryoin، حدود 45 تا 54 درصد از گاز نئون مورد نیاز صنعت نیمه هادی جهانی را تامین می کنند. Techcet تخمین می زند که مصرف جهانی گاز نئون برای تولید تراشه در سال گذشته حدود 540 تن بوده است. گاز نئون برای لیزرهای مورد استفاده در ساخت تراشه ضروری است.

اوکراین در حال قطع عرضه گاز نئون مورد نیاز برای تولید تراشه است

دو تامین کننده بزرگ گاز نئون تولید خود را تعطیل کرده اند

نمایندگان Ingas و Cryoin گفتند که هر دو شرکت به دلیل تخریب زیرساخت های حیاتی متوقف شده اند. این امر مشکلات جدی در تولید تراشه های جهانی ایجاد می کند. قبل از جنگ، کمبود چیپس در دنیا وجود داشت. دلیل این امر قرنطینه مربوط به اپیدمی کرونا بود. جدای از آن، برخی از محصولاتی که دسته‌ای رو به کاهش در نظر گرفته می‌شدند احیا شدند و نیاز به چیپ‌ست را افزایش دادند.

یک تحلیلگر CFRA گفت: “اگر تا آوریل موجودی انبار تمام شود و سازندگان تراشه به سفارش در سراسر جهان ادامه دهند، احتمالاً به معنای محدودیت های بیشتر در زنجیره تامین گسترده تر است.” و عدم توانایی در تولید محصول نهایی برای بسیاری از مشتریان کلیدی خواهد بود.

قبل از تهاجم روسیه، تنها یکی از این دو شرکت 15000 تا 20000 متر مکعب گاز نئون در ماه برای مشتریان تایوان، چین، کره جنوبی، ایالات متحده و آلمان تولید می کرد. تخمین زده می شود که حدود 75 درصد از هر 10000 متر مکعب گاز نئون تولید شده به تولید تراشه اختصاص می یابد.

شرکت دوم نیز به نوبه خود حدود 10000 تا 15000 متر مکعب گاز نئون در ماه تولید می کرد. این شرکت خطوط تولید خود را در 24 فوریه تعطیل کرد تا از ایمنی کارکنان خود محافظت کند. این شرکت نمی تواند برای 13000 متر مکعب گاز نئون خود در ماه مارس سفارش دهد مگر اینکه جنگ متوقف شود.

اما با تعطیلی این کارخانه ها، این شرکت ها می توانند حداقل سه ماه دوام بیاورند. اما دلایل زیادی وجود دارد که فکر کنیم روسیه در این مدت به تجهیزات این کارخانه ها آسیب خواهد رساند. اگر اینطور باشد، وضعیت بدتر خواهد شد.

جنگ بین اوکراین و روسیه؛ از افزایش قیمت نیکل و آلومینیوم گرفته تا تحریم صادرات چیپ به روسیه

افزایش قیمت ها

به دلیل شیوع ویروس کرونا، قیمت گاز نئون اکنون 500 درصد بیشتر از دسامبر سال گذشته است. علاوه بر این، در مقایسه با سال 2014، قیمت گاز نئون 600 درصد افزایش یافته است.

به نقل از منبعممکن است شرکت ها در جاهای دیگر شروع به تولید نئون کنند، اما این روند آسان نخواهد بود. بر اساس برآوردهای مختلف، افزایش ظرفیت حداقل 9 ماه تا دو سال طول خواهد کشید.

به نظر می رسد که تنش بین روسیه و اوکراین باعث آسیب بیشتر و بیشتر در دست شرکت ها و حوزه های مختلف می شود. تحلیلگران پیش بینی می کنند که در صورت ادامه تنش ها، خسارت این رویداد اجتناب ناپذیر خواهد بود.