• خانه
  • اخبار
  • اودیسه ماه ناسا با فرود شکارچی با موفقیت به پایان رسید

اودیسه ماه ناسا با فرود شکارچی با موفقیت به پایان رسید

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
اودیسه ماه ناسا با فرود شکارچی با موفقیت به پایان رسید

اودیسه ماه ناسا با فرود شکارچی با موفقیت به پایان رسید
نمایی از کپسول جبار (سمت چپ، پیش‌زمینه) زمین را در خط تیره‌اش نشان می‌دهد. (عکس از NASA/ESA)

کپسول اوریون بدون خدمه ناسا آخرین آزمایش خود را امروز پشت سر گذاشت و از ورود مجدد به جوی آتشین جان سالم به در برد و در پایان یک پرواز آزمایشی به دور ماه در اقیانوس آرام پاشیده شد.

ماموریت 25.5 روزه آرتمیس 1، 50 سال پس از آخرین ماموریت آپولو به ماه، آغاز سفرهای آینده با فضانوردان به ماه بود.

راب ناویاس، سخنگوی ناسا در حالی که اوریون در آب‌های سواحل باخا کالیفرنیا مستقر می‌شود، گفت: «از پایگاه آرامش تا توروس-لیترو تا آب‌های آرام اقیانوس آرام، آخرین فصل سفر ناسا به ماه رو به پایان است. در ساعت 9:40 صبح PT.

اودیسه جبار در اواسط نوامبر با اولین پرتاب موشک غول پیکر سیستم پرتاب فضایی ناسا آغاز شد و مسیری را دنبال کرد که در 80 مایلی سطح ماه قرار داشت و 40000 مایل فراتر از ماه امتداد داشت. Orion در مجموع 1.4 میلیون مایل را طی کرد.

در راه بازگشت به زمین، دوربین‌های نصب‌شده بر روی بال‌های آرایه خورشیدی فضاپیما، تصاویر چشم‌گیری از سیاره ما را ارسال کردند که بزرگ‌تر از شیشه جلوی استعاری جبار بود.

مدیران ماموریت گفتند که فرود جبار جزو سخت ترین آزمایشات این ماموریت است. از آنجایی که فضاپیما با سرعت نزدیک به 25000 مایل در ساعت به اتمسفر بالایی برخورد کرد، سپر حرارتی جبار باید دمای حدود 5000 درجه فارنهایت را تحمل می کرد. پس از این آزمایش آتش، چتر نجات فرود را حتی بیشتر کند کرد و به فضاپیما اجازه داد با سرعت حدود 20 مایل در ساعت به اقیانوس برخورد کند.

ناویاس گفت که این یک “مدخل کتاب درسی” است.

یک تیم بازیابی – از جمله پرسنل نیروی دریایی در کشتی USS Portland، یک کشتی بارانداز دوزیست – برای بازیابی کپسول و بازگرداندن آن به ساحل خارج شدند.

در هفته ها و ماه های آینده، تیم Orion ناسا داده های جمع آوری شده در طول پرواز را ارزیابی خواهد کرد. سه آدمک به صندلی‌های کپسول بسته شده بودند و به حسگرهایی برای ثبت سطوح دما، قرار گرفتن در معرض تشعشع و استرس پرواز متصل شدند.

این خوانش‌ها به مدیران مأموریت کمک می‌کند تا برای مأموریت آرتمیس 2 آماده شوند، که هدف آن ارسال فضانوردان به دور ماه در سال 2024 است. این پرواز به نوبه خود، با هدف هموار کردن راه برای اولین فرود سرنشین‌دار روی ماه در طول بیش از نیم قرن، در طول سال ماموریت آرتمیس 3 که برای زودتر از سال 2025 برنامه ریزی شده است.

بیل نلسون، مدیر ناسا گفت: “این برنامه بازگشت به ماه برای یادگیری زندگی کردن، اختراع، خلق کردن، کاوش فراتر از آن است.”

فینال آرتمیس 1 50 سال پس از فرود آپولو 17 روی ماه در دره Taurus-Littrow در طی آخرین ماموریت ماه برنامه آپولو به ماه رسید. نلسون گفت: «یک روز جدید طلوع کرده است، و نسل آرتمیس ما را به آنجا می برد.»