• خانه
  • اخبار
  • امواج گرمای بی‌سابقه قطب جنوب و شمال را درنوردید

امواج گرمای بی‌سابقه قطب جنوب و شمال را درنوردید

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
امواج گرمای بی‌سابقه قطب جنوب و شمال را درنوردید

به نظر می رسد مناطق قطب جنوب و قطب شمال در روزهای اخیر موج گرمای بی سابقه ای را تجربه کرده اند. بنابراین این امواج حدود 47 و 30 درجه بالاتر از دمای امواج معمولی هستند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، اگرچه نیمکره شمالی کره زمین در چارچوب زمانی کنونی و قطب جنوب در اعتدال پاییزی قرار دارد، اما شنیدن هجوم امواج گرما کمی عجیب به نظر می رسد. هنوز مشخص نیست که این دو موج گرما به هم مرتبط هستند یا خیر، اما دلیل وقوع آنها ممکن است نتیجه یک پدیده تصادفی باشد.

دانشمندان هنوز مطالعه خود را در مورد علل این امواج گرما و ارتباط آنها با تغییرات آب و هوایی کامل نکرده اند. اما به نظر می رسد این تغییرات باعث شده امواج گرمای قطبی مکرر و شدیدتر شوند.

در جنوب، این سیستم گرمایشی در قسمت شمال شرقی استرالیا ایجاد شده و به دلیل فشار شدید، مقدار زیادی هوای گرم و مرطوب به اعماق به سمت جنوب هدایت می شود. از سوی دیگر ابرهای بالای قطب جنوب باعث پدید آمدن پدیده بسیار شدید فشار کم شد که وضعیت بد را تشدید کرد.

ادامه این روند باعث شده است که دمای هوا در ایستگاه کیسی متعلق به استرالیا در دو روز گذشته از منفی 1.9 درجه سانتیگراد به 5.6 درجه سانتیگراد در دو روز گذشته به 5.6 درجه سانتیگراد برسد. طی دو سال گذشته این دومین بار است که دمای این ایستگاه از موج گرما بالا می رود.

مدل های هوایی ایجاد شده در شمال شبیه مدل های جنوب بود. ایجاد سیستم فشار پایین شرقی در ایالات متحده یک رودخانه جوی را در نقطه برخورد با سیستم فشار قوی ایجاد کرد. به همین دلیل هوای گرم به مدار شمالی منتقل شد. بالاترین دمای ثبت شده در این منطقه 3.9 درجه در سولبارد نروژ است.