• خانه
  • اخبار
  • اعداد مایکروسافت در مورد وضعیت اقتصاد فناوری چه می گویند

اعداد مایکروسافت در مورد وضعیت اقتصاد فناوری چه می گویند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
اعداد مایکروسافت در مورد وضعیت اقتصاد فناوری چه می گویند

اعداد مایکروسافت در مورد وضعیت اقتصاد فناوری چه می گویند
ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت می‌گوید مشتریان در هزینه‌های خود محتاط‌تر می‌شوند و سعی می‌کنند از آنچه قبلاً خرج می‌کنند، ارزش بیشتری کسب کنند. (عکس فایل brooztechnology/کوین لیزوتا)

اوضاع واقعاً در دسامبر شروع به تغییر کرد.

به گفته امی هود، مدیر ارشد مالی مایکروسافت، در تماس درآمد بعدازظهر سه‌شنبه، این زمانی بود که پلتفرم ابری Azure مایکروسافت شروع به از دست دادن بخشی از شتاب خود کرد و «رشد متوسطی در مصرف» را تجربه کرد.

مایکروسافت می گوید رشد درآمد Azure در کل سه ماهه 38 درصد بوده است که با توجه به نوسانات ارز خارجی تعدیل شده است. این در حال حاضر نسبت به رشد 46 درصدی در سال گذشته کاهش یافته است. اما در پایان دسامبر، رشد حتی بیشتر کاهش یافت و به محدوده 30 درصد رسید. و مایکروسافت می گوید که می تواند 4 تا 5 امتیاز دیگر در سه ماهه آینده کاهش دهد.

بسیاری از بخش های کسب و کار مایکروسافت نشانه هایی از طوفان را نشان می دهد. اما اگر نتایج روز سه‌شنبه معیاری برای اقتصاد فناوری باشد، این تغییر در ابر به اندازه‌ای است که صنعت به فشارسنج نزدیک می‌شود.

ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت، در اظهارات آماده شده برای تحلیلگران و سرمایه گذاران در خصوص تماس درآمد گفت: «همانطور که دیدیم مشتریان در طول همه گیری هزینه های دیجیتال خود را تسریع کردند، اکنون شاهدیم که آنها این هزینه ها را بهینه می کنند. با توجه به عدم قطعیت اقتصاد کلان، سازمان‌ها نیز احتیاط می‌کنند.»

به عبارت دیگر، شرکت‌ها هزینه کمتری می‌کنند و سعی می‌کنند از آنچه خرج می‌کنند بهره بیشتری ببرند.

مایکروسافت اولین شرکت بزرگ فناوری بود که درآمد سه ماهه منتهی به 31 دسامبر را گزارش کرد. شرکت هایی از جمله آمازون و گوگل، رقبای اصلی ابری مایکروسافت، نتایج را هفته آینده گزارش خواهند کرد.

این روندها به توضیح بیشتر اینکه چرا مایکروسافت 10000 شغل خود را کاهش می دهد کمک می کند.

در میان سایر جزئیات جدید، مایکروسافت در این تماس فاش کرد که اشتغال آن به طور پیوسته در طول سال تقویم 2022 رشد می کند و 19 درصد سال به سال افزایش می یابد. این رقم کل اشتغال را قبل از کاهش به رکورد 232000 نفر رساند – حدود 11000 کارمند بیشتر از آنچه قبلا شناخته شده بود.

اعداد مایکروسافت در مورد وضعیت اقتصاد فناوری چه می گویند

روندهای اقتصادی به طرق مختلف بر نتایج مایکروسافت تأثیر گذاشت.

  • کل درآمد سه ماهه دسامبر با 2 درصد افزایش به 52.7 میلیارد دلار رسید که کمی کمتر از انتظارات وال استریت است. این نسبت به رشد 20 درصدی در سال گذشته کاهش یافته است.
  • سود 7 درصد کاهش یافت و به 17.4 میلیارد دلار رسید، بدون احتساب 1.2 میلیارد دلار هزینه های مربوط به اخراج، که همراه با اخراج قبل از درآمد هفته گذشته اعلام شد.
  • تفاوت های جغرافیایی نیز ظاهر شد. هود گفت، عملکرد در ایالات متحده “ضعیف تر از حد انتظار بود”، اگرچه این شرکت “در بسیاری از مناطق در سراسر جهان اجرای قوی را شاهد بود.”
  • این شرکت شاهد رشد آهسته‌تری در فروش محصولات امنیتی و تحرک سازمانی مستقل و نسخه‌های تجاری ویندوز بود که جدا از مجموعه Microsoft 365 ارائه می‌شد.
  • نتایج همچنین نشان دهنده رکود تبلیغات جهانی است. درآمد تبلیغاتی مایکروسافت از جستجو و اخبار با افزایش 5 درصدی به 3.2 میلیارد دلار، پس از نزدیک به دو سال رشد مداوم درآمد دو رقمی، افزایش یافت.
  • لینکدین، که به شدت بر هزینه های بازاریابی و استخدام متکی است، برای اولین بار در بیش از سه سال گذشته، رشد درآمد زیر 10 درصد را گزارش کرد که با افزایش 9.8 درصدی به 3.9 میلیارد دلار در سه ماهه رسید.
  • برخی از کسب‌وکارهای مصرف‌کننده مایکروسافت به شدت آسیب دیدند. درآمد ویندوز به دلیل کاهش شدید در بازار رایانه های شخصی، 27 درصد کاهش یافت و به 4.8 میلیارد دلار رسید. مصرف کنندگان نگران اقتصاد هستند و به دلیل قیمت بالای رایانه های شخصی آنها را به تعویق می اندازند. بسیاری از مردم قبلاً در طول همه گیری همه گیر رایانه خریداری کرده اند.

مایکروسافت انتظار دارد بسیاری از این روندها ادامه یابد.

این شرکت راهنمایی کلی ارائه کرد که منجر به درآمد 50.5 تا 51.5 میلیارد دلاری برای سه ماهه مارس خواهد شد. میانه این محدوده نشان دهنده افزایش 3 درصدی نسبت به سه ماهه مشابه سال گذشته است. در بالاترین سطح، این مبلغ حدود 1 میلیارد دلار کمتر از 52.45 میلیارد دلار مورد انتظار تحلیلگران خواهد بود.

سرمایه گذاران به سرعت احساسات خود را بیان کردند.

پس از رشد اولیه حدود 4 درصدی در معاملات پس از ساعت کاری عصر سه شنبه، سهام مایکروسافت پس از ارائه راهنمایی های شرکت برای سه ماهه آینده سقوط کرد. سهام این شرکت تا زمان انتشار صبح چهارشنبه ۲ درصد کاهش یافت و به ۲۳۷ دلار رسید.

حتی با وجود این روندها، نادلا به رشد بلندمدت اقتصاد فناوری ابراز اطمینان کرد. او به شرط بندی این شرکت بر روی هوش مصنوعی، از جمله سرمایه گذاری گسترده آن در OpenAI، به عنوان محرک رشد آینده آن اشاره کرد و گفت که مایکروسافت همچنان مطمئن است که “هزینه های دیجیتال به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی فقط افزایش خواهد یافت.”