• خانه
  • اخبار
  • اسپیس ایکس 59 محموله از جمله آخرین یدک کش مداری Spaceflight را به فضا پرتاب می کند

اسپیس ایکس 59 محموله از جمله آخرین یدک کش مداری Spaceflight را به فضا پرتاب می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
اسپیس ایکس 59 محموله از جمله آخرین یدک کش مداری Spaceflight را به فضا پرتاب می کند

اسپیس ایکس 59 محموله از جمله آخرین یدک کش مداری Spaceflight را به فضا پرتاب می کند
موشک فالکون 9 اسپیس ایکس از سکوی پرتاب در فلوریدا بلند می شود. (SpaceX از طریق YouTube)

نوع جدیدی از وسایل نقلیه مداری هدایت شونده، که توسط شرکت Spaceflight مستقر در سیاتل ایجاد شده است، امروز اولین کار خود را زمانی انجام داد که اسپیس ایکس ده ها ماهواره را با موشک فالکون 9 به مدار فرستاد.

ماموریت SpaceX Transporter-5، که بخشی از برنامه اشتراک گذاری سفر این شرکت است، از ایستگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا در ساعت 14:35 به وقت شرقی (11:35 PT) به پرواز درآمد: تا 59 فضاپیمای کوچک را به فضا بفرستد. چند دقیقه پس از جدا شدن از مرحله، شتاب دهنده چندگانه مرحله اول فالکون 9 یک فرود زمینی نادر در منطقه فرود 1 اسپیس ایکس، نه چندان دور از محل پرتاب انجام داد.

فضاپیما باید از مرحله بالایی موشک در مدار پایین زمین یا LEO برای کمی بیش از یک ساعت مستقر می شد.

یکی از این فضاپیماها Sherpa-AC1 متعلق به Spaceflight است، که جدیدترین در خط وسایل نقلیه مداری شرپا است که به عنوان یدک کش های فضایی نیز شناخته می شود.

یدک کش های شرپا به گونه ای طراحی شده اند که از وسایل پرتاب خود خارج شده و طیفی از ماهواره های کوچک را به مدارهای مختلف تحویل دهند. تراکتورها همچنین می توانند محموله هایی را حمل کنند که کار خود را انجام می دهند و در عین حال به تراکتور متصل هستند.

اسپیس ایکس 59 محموله از جمله آخرین یدک کش مداری Spaceflight را به فضا پرتاب می کند
تراکتور Sherpa-AC Spaceflight Inc. مجهز به سیستم فرماندهی و کنترل است. (تصویر توسط Spaceflight Inc.)

Sherpa-AC کنترل نگرش (از این رو “AC”) و قابلیت های ردیابی را اضافه می کند. رایانه پروازی روی هواپیما، موقعیت یدک کش را در فضا نظارت می کند و یک سیستم فرمان و کنترل می تواند فضاپیما را در مسیر درست نگه دارد. همچنین یک سیستم ارتباطی دو طرفه، یک سیستم منبع تغذیه الکتریکی و یک سیستم کنترل حرارتی اولیه وجود دارد.

جودی سورنسن، معاون بازاریابی برای Spaceflight در یک پست وبلاگی گفت: «علاوه بر استقرار چندین ماهواره، Sherpa-AC برای قرار دادن محموله های میزبانی شده در LEO تا یک سال مناسب است. این اولین Sherpa-AC سه موشک برای آژانس دفاع موشکی و آزمایشگاه لینکلن MIT به همراه محموله‌های محموله برای Xona Space و NearSpace Launch حمل کرد.

دو شرکت دیگر یدک کش های فضایی خود را به مدار فرستاده اند. Transporter-5 اولین ماموریت را برای وسیله نقلیه انتقال مداری Vigoride متعلق به Momentus Space، که از یک سیستم رانش مبتنی بر آب استفاده می کند، انجام داد. یدک کش D-Orbit ION SCV-006 نیز به فضا فرستاده شد.

سایر محموله های قابل توجه شامل آزمایش TBIRD ناسا است که هدف آن آزمایش ارتباطات لیزری در فضا است. آزمایش Nanoracks’ Outpost Mars Demo-1، که برای نشان دادن تکنیکی برای برش فلز برای یک سازه در فضا طراحی شده است. و نانوماهواره Celestis که حاوی بقایای سوزانده شده بیش از 40 نفر است.