• خانه
  • اخبار
  • استفاده از نور ماوراء بنفش می تواند سخت ترین مواد شیمیایی را در عرض چند ساعت تجزیه کند

استفاده از نور ماوراء بنفش می تواند سخت ترین مواد شیمیایی را در عرض چند ساعت تجزیه کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
استفاده از نور ماوراء بنفش می تواند سخت ترین مواد شیمیایی را در عرض چند ساعت تجزیه کند

موادی مانند perfluoroalkyl و polyfluoroalkyl مواد شیمیایی سنگینی هستند که می توانند برای مدت طولانی در محیط باقی بمانند. به همین دلیل، محققان سعی کرده اند تا قبل از آسیب رساندن به محیط زیست و افراد، راهی برای تجزیه بهتر آنها بیابند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری نیوز تکنا، وجود این مواد شیمیایی بسیار تجزیه پذیر در محیط زیست می تواند تهدیدی جدی برای سلامت انسان باشد. محققان با استفاده از اشعه ماوراء بنفش روش جدیدی را برای تجزیه این مواد خطرناک تنها در چند ساعت توسعه داده اند.

این دو ماده چهار هزار ترکیب دارند و در همه چیز از لباس های ضد آب و ظروف نچسب گرفته تا فوم های آتشفشانی یافت می شوند. یکی از مهم ترین مشکلات استفاده گسترده از این ماده، شیوع بیماری هایی مانند سرطان یا اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن است. تاکنون از واکنش های فتوشیمیایی برای تجزیه این مواد شیمیایی استفاده شده است. در روش های قبلی، افزودن یک ماده جدید به راکتور تصفیه آب حاوی سولفید با استفاده از اشعه ماوراء بنفش، این ماده را از بین می برد. با توجه به کندی واکنش های شیمیایی، این فرآیند تصفیه نیاز به انرژی زیادی دارد و از طرفی پیوندهای قوی کربن و فلوئور را نمی توان به این راحتی شکست.

به همین دلیل دانشمندان تغییر عمده ای در این فرآیند ایجاد کرده اند که علاوه بر از بین رفتن کامل این پیوندها در آلاینده های اصلی، سرعت این فرآیند را افزایش داده است. افزودن یک ترکیب یدید جدید به فرآیند تجزیه اشعه ماوراء بنفش مزایای قابل توجه دیگری نیز دارد. یک مثال تجزیه 24 ساعته یک مولکول مشکل ساز چهار کربنه به نام سولفونات پرفلوروبوتان به این روش است.