• خانه
  • اخبار
  • «استاندارد طلا» یا خلاف قانون اساسی؟ فیسبوک و ایالت AG بر سر قانون افشای تبلیغات سیاسی با هم اختلاف دارند

«استاندارد طلا» یا خلاف قانون اساسی؟ فیسبوک و ایالت AG بر سر قانون افشای تبلیغات سیاسی با هم اختلاف دارند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
«استاندارد طلا» یا خلاف قانون اساسی؟ فیسبوک و ایالت AG بر سر قانون افشای تبلیغات سیاسی با هم اختلاف دارند

«استاندارد طلا» یا خلاف قانون اساسی؟ فیسبوک و ایالت AG بر سر قانون افشای تبلیغات سیاسی با هم اختلاف دارند
داخل یکی از دفاتر مهندسی فیسبوک در سیاتل. (عکس فایل brooztechnology/Nat Levy)

شرکت مادر فیسبوک متا و دادستان کل واشنگتن باب فرگوسن موافقند: قانون افشای کمپین تبلیغاتی ایالت استثنایی است.

اما آیا این خوب است یا بد – و مهمتر از آن، آیا قانون بر اساس قانون اساسی است؟

این یک موضوع اختلاف قابل توجهی است زیرا هر دو طرف برای یک جلسه استماع کلیدی در اوایل ماه آینده در دادگاه عالی شهرستان کینگ در سیاتل آماده می شوند. این نوید می دهد که یک لحظه محوری در یک مناقشه طولانی مدت بر سر الزامات افشای عمومی ایالت برای پلتفرم های فناوری که کمپین های تبلیغاتی را اجرا می کنند، باشد.

متا به دنبال قضاوت خلاصه به نفع خود در پرونده 2020 ایالت است.

متا که واشنگتن را “انحراف” خواند، استدلال کرد که قانون افشای این ایالت با هدف قرار دادن ناعادلانه سخنان سیاسی، متمم اول را نقض می کند، و ضرب الاجل های سنگینی را برای افشای عمومی آنچه که متا در نظر می گیرد درجاتی غیرمنطقی از جزئیات برای افرادی که درخواست اطلاعات تبلیغات کمپین می کنند، تعیین می کند.

متا در یک حرکت ۱۵ ژوئیه گفت: «تصور این که رژیم افشای بی‌سابقه واشنگتن در اینجا خلاف قانون اساسی است، دیگر قوانین افشای اطلاعات را، چه در واشنگتن و چه در جاهای دیگر، به خطر نمی‌اندازد». این امر به سادگی واشنگتن را با 49 ایالت دیگر که الزامات افشایی را اعمال می‌کنند همسو می‌کند که تأثیری بر بستن کانال‌های اصلی سخنرانی سیاسی ندارد.»

متا می‌گوید فیس‌بوک پس از اینکه تشخیص داد این شرکت نمی‌تواند به طور منطقی از قانون پیروی کند، اجرای تبلیغات کمپین را در این ایالت متوقف کرد.

دادستان کل در یک پرونده قضایی در روز سه‌شنبه پاسخ داد و گفت که متا در عوض “انتخاب تجاری انجام داد تا اطلاعات لازم را ارائه نکند حتی اگر قبلاً آنها را جمع آوری کرده بود” از طریق پلت فرم تبلیغاتی خود.

باب فرگوسن
باب فرگوسن، دادستان کل ایالت واشنگتن. (عکس فایل brooztechnology/Dan DeLong)

در پرونده AG آمده است: “هیچ حق قانونی برای پنهان کردن اطلاعات مربوط به هزینه های تبلیغات کمپین صرفاً به این دلیل وجود ندارد که یک شرکت تصمیم می گیرد آن را ارائه ندهد.” “تصمیم یکجانبه متا یک انتخاب تجاری عمدی بود، نه یک ضرورت، و چیزی را نشان نمی‌دهد جز اینکه تعهد متا به شفافیت انتخابات تنها بر اساس شرایط متا و تنها زمانی است که شفافیت مناسب باشد.”

در یک بیانیه خبری، دفتر AG اعلام کرد که واشنگتن یک “قانون استاندارد طلایی” در سراسر کشور دارد و به رتبه برتر ایالت برای قوانین مالی کمپین انتخاباتی توسط ائتلاف غیرانتفاعی برای صداقت اشاره کرد.

در پرونده AG آمده است: “این اساسنامه در خدمت هدف حیاتی اطلاع رسانی به مردم در مورد تلاش ها برای تأثیرگذاری بر انتخابات در واشنگتن است.” این هدف هرگز مهمتر از امروز نبوده است زیرا بازیگران خارجی و دیگران به طور تهاجمی اطلاعات نادرست انتخاباتی از جمله در فیس بوک منتشر می کنند. در واقع، متا خود علناً اهمیت شفافیت انتخابات را در بوق و کرنا کرده و از نقش خود در دخالت در انتخابات عذرخواهی کرده است.

الزامات در WAC 390-18-050، از جمله زمان پاسخگویی دو روزه برای درخواست های الکترونیکی ذکر شده است. ارائه مشخصاتی مانند نام و آدرس افراد پرداخت کننده آگهی ها، هزینه آگهی و نحوه پرداخت و غیره برای تبلیغات سنتی پخش، چاپی و دیجیتال اعمال می شود.

این قانون همچنین شامل این الزام خاص برای پلتفرم های دیجیتال است.

شرح اطلاعات جمعیت شناختی، ویژگی های آماری جمعیت (به عنوان مثال، سن، جنسیت، نژاد، مکان، و غیره)، از مخاطبان هدف و دسترسی، تا حدی که چنین اطلاعاتی توسط تبلیغ کننده تجاری به عنوان بخشی از آن جمع آوری می شود. دوره معمول کسب و کار و تعداد کلی نمایش های ایجاد شده توسط آگهی یا پیام.

متا به تصمیمات مشابه سایر پلتفرم های فناوری برای توقف اجرای تبلیغات کمپین سیاسی در ایالت واشنگتن به عنوان مدرک دیگری برای ادعای خود اشاره کرد.

در این پرونده آمده است: «زمانی که میزبانی یک نوع سخنرانی سنگین‌تر می‌شود، پاسخ منطقی این است که میزبانی آن سخنرانی را متوقف کنیم. «این یک نگرانی فرضی نیست. متا، گوگل، یاهو و چوزل در مواجهه با این احتمال که در صورت ادامه میزبانی تبلیغات سیاسی در واشنگتن، مجبور به رعایت قانون افشای اطلاعات باشند، به این نتیجه رسیده اند که میزبانی یک سخنرانی سیاسی مهم ارزشش را ندارد.

این آخرین پرونده ای است که دولت علیه این شرکت در این زمینه تشکیل داده است. فیس بوک توسط دولت شکایت کرد و در سال 2018 با پرداخت جریمه 238000 دلاری به توافق رسید. واشنگتن در سال گذشته یک شکایت جداگانه با گوگل در مورد همین موضوع به مبلغ بیش از 423000 دلار حل و فصل کرد.

شکایت فعلی علیه متا، که در آوریل 2020 تنظیم شد، ادعا می کند که این شرکت پس از وعده توقف، به پذیرش تبلیغات سیاسی در ایالت ادامه داد.

جلسه استماع درخواست متا/فیسبوک برای قضاوت اجمالی برای 2 سپتامبر در مقابل قاضی دادگاه عالی کینگ کانتی، داگلاس ای. نورث، برنامه ریزی شده است.