• خانه
  • اخبار
  • استارتاپ MotherDuck تجزیه و تحلیل داده سیاتل از مخفی کاری خارج شد و 47.5 میلیون دلار بودجه را فاش کرد

استارتاپ MotherDuck تجزیه و تحلیل داده سیاتل از مخفی کاری خارج شد و 47.5 میلیون دلار بودجه را فاش کرد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
استارتاپ MotherDuck تجزیه و تحلیل داده سیاتل از مخفی کاری خارج شد و 47.5 میلیون دلار بودجه را فاش کرد

استارتاپ MotherDuck تجزیه و تحلیل داده سیاتل از مخفی کاری خارج شد و 47.5 میلیون دلار بودجه را فاش کرد
جردن تیگانی، مدیر عامل و بنیانگذار MotherDuck. (عکس از MotherDuck)

صدای اردک. MotherDuck از حالت مخفی کاری خارج می شود.

استارت آپ سیاتل روز سه شنبه سیستم تجزیه و تحلیل داده خود را بر اساس پلت فرم منبع باز DuckDB آغاز کرد.

همچنین 47.5 میلیون دلار در مجموع بودجه تا به امروز، از جمله سرمایه 35 میلیون دلاری سری A به رهبری شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر دره سیلیکون، Andreessen Horowitz، پس از یک دور اولیه 12 میلیون دلاری به رهبری Redpoint Ventures، اعلام کرد.

سایر حامیان عبارتند از Amplify Partners، Madrona Venture Group، SV Angels و Altimeter Capital.

MotherDuck با ارزش 175 میلیون دلار توسط جردن تیگانی تاسیس شد. او قبلاً به عنوان مدیر محصول در فروشنده پایگاه داده SingleStore خدمت می کرد. پیش از این، او یک مهندس موسس در BigQuery گوگل بود.

MotherDuck یک سرویس تجزیه و تحلیل بدون سرور را ارائه می دهد که برای موارد استفاده “سبک” طراحی شده است. این بر روی پلت فرم منبع باز DuckDB، یک پردازش تحلیلی در فرآیند آنلاین یا پایگاه داده OLAP ساخته شده است. تیگانی گفت که پایگاه اولیه مشتری این استارت آپ، کاربران فعلی DuckDB، تحلیلگران داده و توسعه دهندگان نرم افزار خواهد بود.

DuckDB در سال 2019 توسط محققان Hannes Mühleisen و Mark Raasveldt از CWI در هلند تأسیس شد. از زمان انتشار، به دلیل توانایی آن برای کار در هر مکانی، از جمله مرورگر کاربر، مورد استقبال گسترده تحلیلگران داده قرار گرفته است.

MotherDuck که یک نسخه پولی از پلتفرم خواهد بود، فراتر از قابلیت‌های DuckDB خواهد رفت، زیرا به کاربران اجازه می‌دهد تا درخواست‌های تحلیلی توزیع شده در چندین کانال را اجرا کنند. مادرونا در یک پست وبلاگی نوشت: “برخی از داده ها ممکن است در لپ تاپ یک تحلیلگر، برخی در یک نقطه پایانی ابری و برخی دیگر در نقطه پایانی ابری دیگر باشند.” MotherDuck به تحلیلگر این امکان را می دهد که ترکیب این منابع را جستجو کند.

این استارت‌آپ در حال حاضر در پیش‌نمایش خصوصی است و قصد دارد نسخه بتای عمومی را در مارس ۲۰۲۳ راه‌اندازی کند.

تیگانی گفت که الهام بخش MotherDuck این بود که «داده بزرگ» دیگر مرتبط نبود.

تیگانی گفت که ارائه دهندگان بزرگ ابر، از جمله Snowflake، BigQuery و SingleStore، برای مدیریت مجموعه داده‌هایی طراحی شده‌اند که بسیار بزرگتر از آنچه معمولاً مشاغل با آن کار می‌کنند. و به همین دلیل، هزینه‌ها اغلب برای شرکت‌ها بسیار زیاد است که نمی‌توان آن‌ها را برای تجزیه و تحلیل هزینه کرد.

او به brooztechnology گفت: “به نظر نمی رسد افراد زیادی روی بازارهای کوچکتر تمرکز کنند.”

یکی دیگر از موانع برای MotherDuck، پیشرفت سخت افزاری است که می تواند حجم فزاینده ای از حافظه را مدیریت کند. کسب و کارها می توانند محصولات نسبتاً ارزانی مانند هارد دیسک های اکسترنال را برای ذخیره داده های خود خریداری کنند. این امر نیاز به ارائه دهندگان سرور گران قیمت را که برای مجموعه داده های اندازه پتابایت ساخته شده اند را از بین می برد.

تیگانی گفت که درآمد MotherDuck احتمالاً از ترکیبی از مدل مبتنی بر اشتراک و استفاده با هزینه‌های “شروع” کم حاصل خواهد شد.

او گفت: “با سفارش 10 دلار در ماه، ما از شما می خواهیم که بتوانید تجزیه و تحلیل واقعی انجام دهید.” «می‌توانید آن را با هزینه‌های دیگر ذخیره‌سازی ابری مقایسه کنید. آنها می توانند یک تا دو مرتبه گرانتر باشند.

استارت‌آپ‌ها و پلتفرم‌های متن‌باز متعددی وجود دارند که قابلیت‌های جستجو را به کسب‌وکارها ارائه می‌دهند. MotherDuck رقابت تنگاتنگی با ClickHouse خواهد داشت که اخیراً پلتفرم تحلیلی مبتنی بر ابر خود را معرفی کرده است و Starburst که در اوایل سال جاری 250 میلیون دلار برای توسعه موتور جستجوی غیرمتمرکز خود جمع آوری کرد.

این تیم 14 نفره متشکل از جانبازان Snowflake، Databricks، AWS، Meta، Elastic، Firebolt و SingleStore است. سایر بنیانگذاران عبارتند از لیلا هوراسئی، معاون سابق مدیریت حساب در Fast. رایان بوید، یک رهبر قدیمی روابط توسعه‌دهنده که برای Google و دیگران کار کرده است. و تینو ترشکو، معاون سابق محصولات در Firebolt.