• خانه
  • اخبار
  • استارتاپ مواد باتری با رشد سریع Group14 درگیر اختلافات اسرار تجاری است

استارتاپ مواد باتری با رشد سریع Group14 درگیر اختلافات اسرار تجاری است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
استارتاپ مواد باتری با رشد سریع Group14 درگیر اختلافات اسرار تجاری است

استارتاپ مواد باتری با رشد سریع Group14 درگیر اختلافات اسرار تجاری است
ریک کوستانتینو، مدیر ارشد فناوری Group14 Technologies، سمت چپ، و ریک لوب، مدیر عامل شرکت در کارخانه تولیدی این شرکت در وودین‌ویل، واشنگتن (گروه 14 / عکس تالیا گرین)

Group14 Technologies، یک شرکت مواد باتری در منطقه سیاتل، درگیر دعوی قضایی شده است که یک شرکت مستقر در بریتانیا را دزدیده است تا “اسرار تجاری کلیدی” آن را برای ساخت باتری های با کارایی بالاتر دزدیده است. گروه 14 به دنبال شکایت و توقف سرقت ادعایی و همچنین خسارت از طرف متهم، شرکتی به نام Nexeon است.

هفته گذشته، Nexeon شکایتی را در دادگاه منطقه ای ایالات متحده در سیاتل تنظیم کرد و این شکایت را “بدون اساس” خواند و خواستار رد آن شد. پرونده حقوقی شکایت گروه 14 را به عنوان “تلاش برای لکه دار کردن Nexeon در بازار” توصیف می کند.

در پرونده اولیه دادگاه خود در ماه سپتامبر، Group14 ادعا کرد که سازنده مواد باتری Nexeon یک قرارداد عدم افشا (NDA) را نقض کرده و از اطلاعات مخفی و اختصاصی آن در درخواست های ثبت اختراع و کمک به جمع آوری صدها میلیون دلار سرمایه استفاده کرده است.

«این یک تصمیم بزرگ برای ما بود که شکایت کنیم. ریک لوبی، مدیر عامل گروه 14، از طریق ایمیل گفت: این آخرین راه حل ما بود. «اگر ما شکایتی را مطرح کرده‌ایم، باید باور داشته باشید که ما این رفتار را به‌ویژه فاحش یافته‌ایم و به نتیجه آن اطمینان داریم. ادعاهای موجود در شکایت خود گویای آن است.»

وضعیت به این صورت است:

  • در سال 2015، گروه 14 شرکت مواد ذخیره‌سازی انرژی EnerG2 را منحل کرد که خود یکی از شاخه‌های فرعی دانشگاه واشنگتن است که در سال 2003 تأسیس شد. Nexeon در سال 2006 راه‌اندازی شد.
  • Group14 و Nexeon در سال 2016 بحث‌هایی را درباره شراکت بالقوه آغاز کردند و شرکت‌ها NDAهای متقابل را امضا کردند.
  • Group14 اطلاعات مربوط به فناوری خود را به اشتراک گذاشت و Nexeon پیشنهاد خرید شرکت را در اواخر سال 2017 داد. طبق اسناد دادگاه، گروه 14 این پیشنهاد را رد کرد و آن را “بسیار کوتاه” از “ارزش بلندمدت” استارت آپ دانست.
  • Nexeon سعی کرد در سال 2018 مجوز این فناوری را به Group14 بدهد، اما گروه دوم آن پیشنهاد را نیز رد کرد.
  • در سپتامبر 2019، Group14 گفت که از چندین اختراع ثبت شده توسط Nexeon مطلع شده است که Group14 ادعا می کند شامل فناوری آن نیز می شود.
  • در 23 سپتامبر 2022، Group14 شکایتی را به دادگاه منطقه ارائه کرد. در 28 دسامبر، Nexeon درخواست اخراج کرد.

گروه 14 در وودین ویل، واشنگتن مستقر است، جایی که اولین تاسیسات تولیدی خود را در آنجا ساخت. این کشور در حال ایجاد ظرفیت اضافی در دریاچه موزس در شرق واشنگتن و در کره جنوبی است. این شرکت سال گذشته 614 میلیون دلار در سری C جمع آوری کرد. گزارش شده است که ارزش آن بیش از 3 میلیارد دلار است و بیش از 100 کارمند دارد.

گروه 14 داربست سیلیکونی کربنی را ساخته است که جایگزین آندهای گرافیتی در باتری های لیتیومی می شود که می تواند همه چیز را از وسایل الکترونیکی مصرفی گرفته تا وسایل نقلیه الکتریکی را تامین کند. این نوآوری باتری‌های لیتیوم-سیلیکونی کارآمدتر و با شارژ سریع‌تر را ایجاد می‌کند که به گفته شرکت، عملکرد باتری را تا 50 درصد بهبود می‌بخشد.

سرمایه گذاران این شرکت عبارتند از Porsche AG که قصد دارد از فناوری سیلیکون کربن در برخی از وسایل نقلیه الکتریکی خود استفاده کند و همچنین صندوق نوآوری آب و هوای مایکروسافت و سایرین.

Nexeon دفاتری در آکسفوردشایر، انگلستان و یوکوهاما، ژاپن دارد. طبق گفته PitchBook، نزدیک به 262 میلیون دلار جمع آوری کرده است و ارزش آن 352 میلیون دلار است. وب سایت این شرکت آن را به عنوان “پیشرو جهانی در مواد سیلیکونی مهندسی شده برای کاربردهای باتری” توصیف می کند.

Nexeon در پرونده قضایی خود استدلال کرد که وقتی با Group14 ملاقات کرد، فناوری طرف مقابل “در مراحل اولیه خود بود و با آینده تجاری طولانی و نامشخصی روبرو بود.” Nexeon ادعا می‌کند که همه فناوری‌های Group14 مخفی نبوده و در درخواست‌های ثبت اختراع و ارسال‌های اعطایی از وزارت انرژی ایالات متحده افشا شده است.

گروه 14 ادعا می کند که اطلاعات کلیدی به طور عمومی در دسترس نبوده است، “بلکه محصول تحقیقات و توسعه محرمانه در طول سالیان متمادی” است، طبق پرونده قانونی آن. در این دادخواست آمده است که اجازه دادن به رفتار Nexeon “به سرقت پاداش می دهد و شرکت ها را از کاوش در همکاری های بالقوه سودمند باز می دارد.”

این شرکت بریتانیایی در پرونده های خود پیشنهاد می کند که اگر اسرار تجاری را دزدیده بود، گروه 14 به جای اینکه سه سال برای اقدام قانونی منتظر بماند، بلافاصله وارد عمل می شد. Nexeon نشان داد که Group14 پس از اطلاع از حق ثبت اختراع با شرکت تماس نگرفت.

Nexeon در طرح خود استدلال می کند: «گروه 14 که نتوانسته است با پیشرفت تجاری Nexeon مطابقت داشته باشد (همانطور که با پذیرش فزاینده مواد Nexeon توسط تولید کنندگان پیشرو سلول نشان می دهد)، به دنبال این است که از طریق دادخواهی، یک پره در چرخ Nexeon قرار دهد.

brooztechnology با وکلای Nexeon مستقر در سیاتل تماس گرفت و این شرکت در حال حاضر توضیح بیشتری ارائه نکرده است.

قاضی دادگاه منطقه توماس سیلی قرار است در 27 ژانویه به درخواست اخراج رسیدگی کند.

در اینجا دعوی اصلی ارائه شده توسط Group14 در سپتامبر 2022 است:

(function() { var scribd = document.createElement(“script”); scribd.type = “text/javascript”; scribd.async = true; scribd.src = “https://www.scribd.com/javascripts/ embed_code/inject.js”؛ var s = document.getElementsByTagName(“script”)[0]; s.parentNode.insertBefore(scribd, s); })()

در اینجا درخواست اخراج ارائه شده توسط Nexeon در دسامبر 2022 است:

(function() { var scribd = document.createElement(“script”); scribd.type = “text/javascript”; scribd.async = true; scribd.src = “https://www.scribd.com/javascripts/ embed_code/inject.js”؛ var s = document.getElementsByTagName(“script”)[0]; s.parentNode.insertBefore(scribd, s); })()