• خانه
  • اخبار
  • استارت‌آپ سیاتل با هدف شناسایی، درمان آلزایمر و پارکینسون پول جمع‌آوری می‌کند

استارت‌آپ سیاتل با هدف شناسایی، درمان آلزایمر و پارکینسون پول جمع‌آوری می‌کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
استارت‌آپ سیاتل با هدف شناسایی، درمان آلزایمر و پارکینسون پول جمع‌آوری می‌کند

استارت‌آپ سیاتل با هدف شناسایی، درمان آلزایمر و پارکینسون پول جمع‌آوری می‌کند
والری داگت، مدیرعامل و بنیانگذار AltPep. (عکس از AltPep)

اخبار: طبق یک پرونده نظارتی، بخش AltPep دانشگاه واشنگتن اخیراً 44.4 میلیون دلار جمع آوری کرده است. این شرکت از بحث در مورد پرونده خودداری کرد، اما والری داگت، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت brooztechnology در مورد پیشرفت AltPep در آزمایش خون آزمایشی خود برای تشخیص بیماری آلزایمر در مراحل اولیه صحبت کرد.

داگت که همچنین استاد مهندسی زیستی UW است، گفت: «ما به دنبال اولین محرک مولکولی برای آسیب شناسی هستیم. این استارت آپ 3 ساله همچنین در حال توسعه تشخیص بیماری پارکینسون و درمان برای هر دو بیماری است.

پیشرفت: سازمان غذا و داروی ایالات متحده اخیراً به تست آلزایمر AltPep نام “دستگاه پیشرفت” داده است و آن را در مسیر بررسی اولویت قرار داده است. این شرکت در حال توسعه یک کیت برای آزمایش است و در حال مذاکره با شرکای بالقوه از جمله شرکت‌های بزرگ تشخیصی است.

آزمایش‌های AltPep برای آلزایمر و بیماری پارکینسون نیز در مطالعات پیش بالینی درمان‌های کاندید این شرکت برای این شرایط استفاده می‌شود. داگت گفت: در حالت ایده آل، این آزمایش ها قبل از تأیید می شوند و در کنار آزمایشات بالینی آینده مورد استفاده قرار می گیرند.

ساخت شرکت: این استارت‌آپ 25 کارمند، 23.1 میلیون دلار در دور سری A ژانویه 2021 به رهبری سرمایه‌گذاری سرمایه ماتریکس با مشارکت الکساندریا ونچر سرمایه‌گذاری، جمع‌آوری کرد. AtlPep در حال گسترش آزمایشگاه های خود در محله Northlake سیاتل و استخدام است.

AltPep یک افسر ارشد پزشکی به نام گیلبرت بلاک را در اوایل استخدام کرد. داگت گفت این کاری نیست که بسیاری از استارت آپ ها انجام می دهند. او گفت: “مطالعات پیش بالینی ما با در نظر گرفتن کلینیک طراحی شده است.” “ما واقعاً در تلاش هستیم تا آن را زودتر بیاوریم تا خیلی از هم نپاشد.”

تحقیقات در AltPep و در آزمایشگاه UW Daggett بر روی یکدیگر ساخته شده اند. او گفت: «ما هنوز می‌توانیم بسیاری از تحقیقات اساسی را در UW انجام دهیم و منتشر کنیم، و این می‌تواند به اطلاع رسانی در مورد آنچه با AltPep انجام می‌دهیم کمک کند.

مردم: سایر اعضای تیم رهبری عبارتند از: پاتریک ادنهولم، مدیر عملیات. چارلز هورن، مدیر ارشد مالی؛ کرت بکر، معاون حقوقی و توسعه تجارت؛ و نانسی هیل، مدیر ارشد تولید.

اعضای هیئت مدیره شامل داگت، تاد پاتریک کهنه کار بیوتکنولوژی، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت Adaptive Biotechnologies، چاد رابینز، بنیانگذار Matrix Capital Management، دیوید گوئل هستند. و جوئل مارکوس، رئیس اجرایی و بنیانگذار سهام املاک الکساندریا/سرمایه گذاری سرمایه گذاری الکساندریا.

چگونه کار می کند: تصور می‌شود که اشکال سمی مولکولی به نام آمیلوئید بتا، سال‌ها قبل از بروز آلزایمر، باعث بیماری آلزایمر می‌شود. تحقیقات انجام شده از چندین آزمایشگاه نشان می‌دهد که آمیلوئید بتا «الیگومرهای» سمی را تشکیل می‌دهد که در مغز تجمع می‌یابند و باعث بسیاری از آسیب‌شناسی‌های دیگر می‌شوند. تشخیص AltPep این الیگومرها را که در خون نیز وجود دارند، شناسایی می کند.

رویکرد این شرکت برای درمان بیماری آلزایمر، همان اولیگومرها را هدف قرار می دهد، با هدف ربودن این بیماری قبل از وقوع. داگت گفت: «پیگیری اولین رویدادها واقعاً مهم است.

استارت‌آپ سیاتل با هدف شناسایی، درمان آلزایمر و پارکینسون پول جمع‌آوری می‌کند
خط لوله AltPep. (تصویر AltPep)

علوم بیشتر: داگت و همکارانش نشان دادند که الیگومرها در حین شکل گیری ساختار سه بعدی خاصی به نام صفحه آلفا دارند. آنها همچنین پپتیدهای منطبق را تولید می کنند، پروتئین های کوچکی که به ساختار متصل می شوند – این پپتیدها اساس درمان های شرکت و آزمایش آلزایمر به نام SOBA (Soluble Oligomer Binding Assay)-AD هستند. AltPep از رویکرد مشابهی برای ایجاد تشخیص و درمان بیماری پارکینسون استفاده می کند، که همچنین با پروتئینی مرتبط است که صفحات آلفا را تشکیل می دهد.

شرایط زمین: علیرغم دهه‌ها تحقیق و صدها آزمایش بالینی، پیشرفت‌های عمده در درمان بیماری آلزایمر همچنان مبهم است. داگت گفت، یکی از دلایل کلیدی این است که بیشتر رویکردهای تجربی، بیماری را مدت‌ها پس از شروع آن مورد هدف قرار می‌دهند و اغلب آمیلوئید بتا را پس از تشکیل توده‌های بد در مغز هدف قرار می‌دهند. داگت گفت که داروی جدید بحث برانگیز Aduhelm عمدتاً اشکال آمیلوئید بتا را هدف قرار می دهد که در مراحل بعدی بیماری شایع تر هستند.

در همین حال، شرکت هایی مانند آتیرا فارما مستقر در سیاتل اهدافی غیر از آمیلوئید بتا را دنبال می کنند.

داگت گفت که اکثر تشخیص های تجربی نیز مراحل بعدی بیماری را هدف قرار می دهند. داگت گفت: «تاکنون راهی برای تشخیص زودهنگام آن وجود نداشته است و راهی برای درمان زودهنگام آن وجود نداشته است و ما این هدف را داریم.»