• خانه
  • اخبار
  • استارت‌آپ سیاتل ادعا می‌کند داروساز هندی فناوری واکسن کووید-19 را دزدیده است و به دنبال 950 میلیون دلار است.

استارت‌آپ سیاتل ادعا می‌کند داروساز هندی فناوری واکسن کووید-19 را دزدیده است و به دنبال 950 میلیون دلار است.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
استارت‌آپ سیاتل ادعا می‌کند داروساز هندی فناوری واکسن کووید-19 را دزدیده است و به دنبال 950 میلیون دلار است.

استارت‌آپ سیاتل ادعا می‌کند داروساز هندی فناوری واکسن کووید-19 را دزدیده است و به دنبال 950 میلیون دلار است.
اولین بیمار برزیلی HDT در آزمایش واکسن کووید-19 خود در آن کشور واکسینه شد. (عکس بیو HDT)

شرکت واکسن HDT Bio مستقر در سیاتل در یک شکایت جدید به دنبال دریافت نزدیک به 1 میلیارد دلار است که ادعا می کند یک داروساز هندی فناوری واکسن mRNA COVID-19 HDT را دزدیده است.

این شکایت که دوشنبه در دادگاه فدرال سیاتل تنظیم شد، حداقل 950 میلیون دلار غرامت از Emcure Pharmaceuticals و دستور ممنوعیت استفاده از فناوری HDT را خواستار شد. این پرونده گفت که Emcure، مستقر در پونا، هند، قوانین ضد سرقت را نقض کرده است.

او همچنین ادعا می کند که Emcure از اسرار تجاری برای حمایت از عرضه اولیه عمومی خود استفاده می کند.

“Emcure خود را به عنوان یک شریک با حسن نیت و متحد Crusaders در ماموریت بهداشت جهانی HDT معرفی کرده است. با این حال، در واقعیت، Emcure جهت گیری بشردوستانه HDT را فرصتی برای استفاده از اسرار HDT و ثمره دهه ها کار دانشمندان خود می دید.

HDT Bio با شرکای زیست دارویی در سطح بین‌المللی برای تولید و آزمایش واکسن برای تعدادی از شرایط همکاری می‌کند و 8.2 میلیون دلار از مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده و 6 میلیون دلار بودجه خصوصی برای واکسن آزمایشی COVID-19 خود دریافت کرده است. هدف این استارت‌آپ 3 ساله تولید واکسن‌های مقرون‌به‌صرفه با شرکای کشورهایی است که از لحاظ تاریخی ضعیف هستند.

این شکایت ادعا می‌کند که Emcure از توافق‌نامه ارائه HDT Bio با داده‌های کارآزمایی بالینی پیروی نکرده است، که مانع پیشرفت HDT در واکسن شد و منجر به فروپاشی یک معامله بالقوه 100 میلیون دلاری با یک شریک موجود شد.

بر اساس این شکایت، HDT Bio مجوز فناوری خود را به شرکت تابعه Emcure Gennova Biopharmaceuticals اعطا کرد و از نزدیک با این شرکت برای اطمینان از تولید مناسب واکسن کار کرد که منجر به آزمایش‌های بالینی فاز 1 و 2/3 در هند شد.

اما تا پاییز گذشته، Emcure اطلاعاتی در مورد اثربخشی و ایمنی واکسن HDT به اشتراک نگذاشته بود و طبق این دادخواست به دنبال دو پتنت در هند برای فناوری HDT بود. سال گذشته، Emcure همچنین برای IPO درخواست داد و گفت که در حال توسعه یک پلت فرم mRNA “محلی” برای COVID-19 و سایر واکسن ها است.

«توافقنامه مجوز موضوع دعوی بین Gennova و HDT است. سخنگوی Emcure گفت: Emcure Pharma هیچ ارتباطی با این موضوع ندارد. از نظر قانونی به Emcure توصیه شده است که شکایت نکند. و به اشتباه به عنوان یک حزب ملحق شده است. این شرکت در حال انجام اقداماتی برای رد ادعاها است.”

Emcure Gennova را به عنوان یک شرکت تابعه در وب سایت خود فهرست می کند. وب‌سایت Emcure همچنین بیان می‌کند که Gennova «اولین واکسن mRNA محلی توسعه‌یافته هند» را برای COVID-19 ساخته است.

HDT Bio در بیانیه‌ای به brooztechnology گفت: «ما در حال ایجاد شراکت‌های تجاری در سراسر جهان هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که فناوری‌های ما به کسانی که بیشتر به آنها نیاز دارند می‌رسند. “شکایت ما از Emcure خود گویای این موضوع است.”

آزمایشات بالینی اولیه واکسن COVID-19 HDT Bio با شرکای صنعتی در برزیل و کره جنوبی ادامه دارد. این واکسن دارای دو ماژول، یک جزء RNA خودتکثیر شونده و یک پوشش مبتنی بر لیپید است و به گونه ای طراحی شده است که در یخچال های استاندارد پایدار باشد.

HDT در کت و شلوار گفت: Emcure و Gennova “هیچ تجربه ای در توسعه محصولات اصلی ندارند.” “داستان سیندرلا در Emcure افسانه‌ای است که برای جذب سرمایه‌گذاران به سمت یک تولیدکننده داروی ژنریک که تلاش قبلی برای عمومی کردن آن به دلیل عدم علاقه شکست خورده است، پیچ خورده است.”