منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • از یک ربات مار شکل برای جراحی استفاده کنید

از یک ربات مار شکل برای جراحی استفاده کنید

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
از یک ربات مار شکل برای جراحی استفاده کنید

ربات جدید محققان انگلیسی به شکل مار است که می توان از آن در جراحی استفاده کرد.

به گزارش سرویس خبری فناوری و فناوری تکنا، ربات اخیر محققان بریتانیایی توانایی خم شدن و همچنین ورود به مکان های سخت را خواهد داشت. این ربات تنها برای ورود به محیط های سخت و صنعتی اختراع شد و اکنون برای جراحی انسان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مار رباتیک کبرا توسط محققان دانشگاه ناتینگهام ساخته شده است. اکنون محققان قصد دارند از این ربات برای مقاصد پزشکی استفاده کنند. در برخی از عملیات هایی که نیاز به دستگاه های آندوسکوپی دارند، ربات کبرا می تواند تصاویر با وضوح بالا را با دقت بیشتری ثبت کند.

دراگوس آکسینت، استاد دانشگاه ناتینگهام گفت: «در ابتدا، ارزیابی‌هایی برای اثبات توانایی ربات در حرکت و انجام عملیات انجام شد. همچنین باید تغییرات امنیتی زیادی در طراحی آن ایجاد شود تا برای حرکت در بدن انسان آماده شود. از سوی دیگر، با توجه به پتانسیل عملکرد بالای این مار روباتی، این می تواند زمان هیجان انگیزی برای تحلیل ما باشد.

ضخامت این ربات به اندازه یک مداد و حدود 5 متر طول دارد. این ربات همچنین می تواند به راحتی مانند خزندگان در مناطق باریک و پیچ در پیچ بخزد. در مواردی که مکان‌های نامناسب بررسی بافت را بدون برداشتن آن غیرممکن می‌کند، ربات می‌تواند علاوه بر ارائه پاسخ عالی، از راه دور کار کند. این ربات همچنین مجهز به دوربین دیجیتال استریو و ترمینال مینیاتوری است. آزمایشات اولیه با این ربات بر روی یک مانکن انسانی برای بررسی پشت گلو انجام شد. در حال حاضر برای رسیدن به این نواحی فقط باید از جراحی بسیار تهاجمی استفاده شود. اما این مار رباتیک به راحتی می تواند این آزمایش آزمایشگاهی را تنها در 5 دقیقه انجام دهد. او با کمک یک کنترلر دستی حرکت خود را در لابیرنت ها کنترل کرد و توانست محل جراحی را با دید بهتری نشان دهد.