منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • از مدارگرد امارات از طوفان های گرد و غبار در مریخ عکس بگیرید

از مدارگرد امارات از طوفان های گرد و غبار در مریخ عکس بگیرید

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
از مدارگرد امارات از طوفان های گرد و غبار در مریخ عکس بگیرید

مدارگرد مریخ امارات امیدوار است بتواند طوفان گرد و غباری را از مریخ ثبت کند. با توجه به اینکه طوفان بیش از 2 هفته است که با سرعت زیاد در این سیاره حرکت می کند، اطلاعات ثبت شده در مورد آن توسط این دستگاه مداری می تواند به اخترشناسان در درک منشأ این طوفان ها کمک کند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، طوفان گرد و غبار از اوایل ژانویه آغاز شد. در همین حال، مناطق وسیعی از مریخ را به طول هزاران کیلومتر پوشش داد. در این مدت، مدارگرد طوفان را زیر نظر داشت تا اطلاعاتی در مورد آب و هوای سیاره ثبت کند. طوفان های گرد و غبار در مریخ می توانند تغییرات آب و هوایی جدی ایجاد کنند و تا 30 کیلومتر گسترش پیدا کنند.

این طوفان آنقدر بزرگ است که از فضا قابل مشاهده است و حتی ستاره شناسان آماتور نیز می توانند آن را ثبت کنند. به گفته محققان، مطالعه طوفان ها علاوه بر درک چگونگی خشک شدن مریخ، چگونگی خروج آب از جو سیاره سرخ را روشن می کند. مدارگرد امید با استفاده از دوربین با کیفیت و طیف سنج مادون قرمز تصویربرداری شد. این ابزار با ثبت شرایط ترمودینامیکی سطح و لایه زیرین جو مریخ، داده های مربوط به توزیع غبار، بخار آب و ابرهای دی اکسید کربن را در این سیاره شناسایی می کند.

این طوفان در 29 ژانویه آغاز شد و تا 6 ژانویه حدود 2500 کیلومتر از مریخ را فرا گرفت. در 26 آذرماه با افزایش غلظت گرد و غبار، سطح پوشش آن به چهار هزار کیلومتر رسید. با توجه به عکس های نشان داده شده، این طوفان کمتر از 10 ژانویه شد، بنابراین تا 15 ژانویه به طور کامل ناپدید شد.