• خانه
  • اخبار
  • از آرتمیس تا وب، نگاهی به گذشته – و نگاهی به آینده – به روندهای برتر سال در هوافضا بیندازید.

از آرتمیس تا وب، نگاهی به گذشته – و نگاهی به آینده – به روندهای برتر سال در هوافضا بیندازید.

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
از آرتمیس تا وب، نگاهی به گذشته - و نگاهی به آینده - به روندهای برتر سال در هوافضا بیندازید.

از آرتمیس تا وب، نگاهی به گذشته - و نگاهی به آینده - به روندهای برتر سال در هوافضا بیندازید.
تصویری از کهکشان NGC 7469 در بحبوحه شکل گیری ستاره به عنوان “کارت تعطیلات” این فصل از تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا استفاده می شود. (ESA / Webb، NASA & CSA / L. Armus، AS Evans)

در چند سال آینده، ممکن است به سال 2022 به عنوان سالی از یک دوره جدید در پروازهای فضایی نگاه کنیم: سالی بود که تلسکوپ فضایی نسل بعدی ناسا کالاها را تحویل داد، زمانی که موشک ماه ناسا اولین آزمایش پرواز خود را سپری کرد و زمانی که به طور کامل انجام شد. یک هواپیمای مسافربری برقی که از ابتدا ساخته شده بود به آسمان رفت.

اکنون ۲۵ سال است که بهترین داستان‌های فضا را به صورت سالانه جمع‌آوری می‌کنم (با مأموریت رهیاب مریخ در سال ۱۹۹۷ شروع شد)، و سال ۲۰۲۲ در میان بزرگترین سال‌ها در زمینه ایجاد زمینه‌های جدید در مرز نهایی قرار می‌گیرد. بهترین چیز در مورد این داستان های مرز باز – به ویژه تلسکوپ فضایی جیمز وب و برنامه ماه آرتمیس – این است که بهترین ها هنوز در راه است.

در اینجا پنج لیست برتر من از داستان های بزرگ سال گذشته، به علاوه پنج روند هوافضا برای تماشا در سال آینده آمده است:

نگاهی به سال 2022

JWST کالاها را تامین می کند: پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب در روز کریسمس یکی از بزرگ‌ترین داستان‌های سال گذشته بود – اما دانشمندان این تلسکوپ فضایی تا ماه جولای شروع به اشتراک گذاری چیزهای فضایی خود با بقیه جهان نکردند. اولین هدایایی که باز شد شامل یک تصویر میدان عمیق جدید بود که مملو از کهکشان های دوردست بود و یک نمای به روز شده از ستون های آفرینش، نمادین ترین تصویر تلسکوپ فضایی هابل.

و این تازه آغاز بود: در ماه دسامبر، ستاره شناسان در مریلند گرد هم آمدند تا اولین نتایج علمی JWST را جشن بگیرند. ما مطمئناً شگفتی‌های بیشتری را از تلسکوپ فضایی مشاهده خواهیم کرد که Super Bowl ستاره‌شناسی (معروف به نشست زمستانی انجمن نجوم آمریکا) در ژانویه به سیاتل می‌آید.

جیمز داونپورت، اخترشناس دانشگاه واشنگتن در ایمیلی به من گفت: «یک چیز واقعاً قابل توجه در مورد JWST در سال گذشته این است که تعداد زیادی از مردم می خواهند در مورد آن صحبت کنند. «البته، می‌دانستم که هر ستاره‌شناس هیجان‌زده خواهد شد – این تصاویر از ستارگان جوان و کهکشان‌های باستانی چیزی است که تا به حال فقط رویای آن را دیده‌ایم – اما تقریباً هر هفته با کسی در خواربارفروشی یا فرودگاه ملاقات می‌کنم و آنها درباره آن می‌دانند. این ماموریت آنها برخی از این عکس‌های نمادین را دیده‌اند و متاثر شده‌اند.»

داونپورت گفت این چیزی است که او در مورد نجوم و JWST دوست دارد: “این موضوع عمیقاً در ما تأثیر می گذارد و ما را در هیبت و شگفتی جهان متحد می کند.”

DART دقیقاً به چشم یک سیارک برخورد می کند: داونپورت گفت که “تصادف غافلگیر کننده سال” او یک ماموریت ناسا بود که یک کاوشگر فضایی مجهز به دوربین را برای برخورد با یک سیارک در ماه سپتامبر فرستاد. آزمایش تغییر مسیر دوگانه سیارک برای ارزیابی این بود که چگونه برخورد یک فضاپیما به اندازه یک دستگاه خودکار می تواند مدار یک سیارک را به دور سیارکی بزرگتر تغییر دهد.

دانشمندان دریافتند که این برخورد باعث تغییر مداری بزرگتر از حد انتظار شده است، تا حدی به این دلیل که زباله های زیادی در طول برخورد از سیارک هدف به بیرون پرتاب شده است. این امیدها را تقویت کرده است که کاوشگرهای آینده ممکن است بتوانند به بشریت کمک کنند تا از سنگ های فضایی قاتل اجتناب کند.

داونپورت گفت: «در مؤسسه DiRAC UW، الگوریتم‌هایی برای نقشه‌برداری منظومه شمسی و جستجوی سیارک‌هایی که می‌توانند زمین را تهدید کنند، می‌سازیم. «دیدن یکی از این اشیا از نزدیک و در زمان واقعی سورئال بود! دیدن ستون عظیمی که پس از برخورد شکل گرفت و دیدن اینکه چقدر توانستیم این توده آوار به اندازه کوه را فشار دهیم، کمی امید به من می دهد که روزی می توانیم دور هم جمع شویم و واقعاً سیاره خود را نجات دهیم.

موشک ماه ناسا اولین خود را آغاز کرد: پس از سال‌ها تأخیر و هزینه‌های بیش از حد میلیاردها دلار، موشک سیستم پرتاب فضایی ناسا برای اولین بار در ماه نوامبر از زمین پرتاب شد و یک کپسول بدون خدمه Orion را به یک مأموریت آزمایشی کامل در اطراف ماه و بازگشت فرستاد. وقتی صحبت از تصاویر شد، دوربین‌های نصب شده روی آرایه‌های خورشیدی جبار، مناظر خیره‌کننده‌ای از ماه و سیاره زمین را ارسال کردند که روح دوران آپولو را تداعی می‌کرد. (اوریون در پنجاهمین سالگرد آخرین فرود آپولو بر ماه منفجر شد و بر حس تاریخ افزوده شد.)

ماموریت آرتمیس 1 مسیری را برای یک مدار خدمه ماه که برای سال 2024 برنامه ریزی شده بود ایجاد کرد و به دنبال آن در سال 2025 فرود روی ماه انجام شد. انتظار می رود ناسا در سال 2023 خدمه آرتمیس 2 را انجام دهد.

تاسیسات Aerojet Rocketdyne در ردموند، واشنگتن، نقش حمایتی مهمی در Artemis 1 ایفا کرد. کن یانگ، مدیر کل تاسیسات ردموند، در بیانیه ای ایمیلی به من گفت که او و هم تیمی هایش “سال ها به طور خستگی ناپذیر تلاش کردند تا از تحویل قابل اعتماد اطمینان حاصل کنند. پیشرانه قابل اعتماد برای ماموریت آرتمیس 1.

تیم آئروجت در ردموند سخت افزارهای حیاتی ماموریت، از جمله موتور پرتاب برای سیستم پایان پرتاب Orion، پیشرانه های سیستم کنترل واکنش برای ماژول خدمه، موتورهای کمکی ماژول خدمات ساخت اروپا، موتور اصلی Orion و RCS را تامین یا پشتیبانی کرد. رانشگرها در بالای مرحله SLS.

یانگ گفت: “ما به تیم ردموند و ائتلاف ملی بزرگتر برای موفقیت در ماموریت آرتمیس 1 بسیار افتخار می کنیم.” همانطور که دوست داریم بگوییم، راه بازگشت به ماه و مریخ از ردموند می گذرد.

هواپیمای آلیس Eviation به آسمان می رود: Eviation مستقر در آرلینگتون در واشنگتن نقطه عطف هوانوردی با انتشار صفر را در سپتامبر رقم زد، زمانی که این شرکت نمونه اولیه هواپیمای تمام الکتریکی آلیس خود را در اولین پرواز آزمایشی خود در فرودگاه بین المللی Grant County در موزس لیک، واشنگتن قرار داد. گرگ دیویس، رئیس و مدیرعامل Eviation، پس از پرواز هشت دقیقه‌ای گفت: «چیزی که ما به تازگی «تاریخ هوانوردی» ساخته‌ایم.

انتظار می رود آلیس (که نام خود را از کلاسیک لوئیس کارول “ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب” و آهنگ هواپیمای جفرسون “خرگوش سفید” گرفته است) سال ها طول بکشد تا برنامه آزمایش کامل خود را طی کند و گواهینامه FAA را دریافت کند. اما Eviation می گوید که در حال حاضر بیش از 2 میلیارد دلار سفارش رزرو کرده است و اولین تحویل برای سال 2027 برنامه ریزی شده است.

آخرین 747 بوئینگ خداحافظی طولانی خود را آغاز می کند: یکی دیگر از تاریخچه هوانوردی در نوامبر زمانی که آخرین جت جامبو 747 بوئینگ از خط تولید در اورت، واشنگتن خارج شد، ساخته شد. کشتی باری هنوز باید رنگ آمیزی شود و به اطلس ایر تحویل داده شود، که این هواپیما را برای یک شرکت لجستیک سوئیسی اداره می کند. اما پخش اواخر شب نشان دهنده پایان داستانی است که در سیاتل در دهه 1960 آغاز شد.

کیم اسمیت، معاون بوئینگ و مدیر کل برنامه های 747 و 767، از 747 به عنوان “هواپیمای باشکوهی که واقعا جهان را تغییر داد” ستایش کرد. متأسفانه برای 747، جهان همچنان در حال تغییر است: خطوط هوایی مسافربری امروزی مدل‌های کوچک‌تری از 737 تک راهرو گرفته تا 767، 777، 787 دریم لاینر و 777X را ترجیح می‌دهند.

از زمانی که آخرین 747 هواپیمای ساختمان را ترک کردند، بوئینگ حجم زیادی از اخبار خوب را در زمینه‌های دیگر دریافت کرده است – از جمله سفارش‌های عظیم برای دریم لاینرز و جت 737 MAX از خطوط هوایی یونایتد و BOC Aviation.

اگرچه این آخرین استقرار ملکه آسمان ها بود، اما 747 احتمالاً برای دهه های آینده در خدمت باقی خواهد ماند، در درجه اول به عنوان باربری. نسل بعدی ایر فورس وان نیز 747 خواهد بود. از قضا، این هواپیماها در حال حاضر توسط نیروی هوایی ایالات متحده برای استفاده ریاست جمهوری پس از ساخت برای یک شرکت هواپیمایی روسی که اکنون از کار افتاده است، بازسازی می شوند.

به سال 2023 نگاه می کنیم

آیا امسال سال بزرگ Blue Origin خواهد بود؟ سرمایه‌گذاری فضایی جف بزوس در ماه سپتامبر با شکست یک فضاپیمای زیرمداری بدون سرنشین نیو شپرد در حین پرتاب دچار مشکل شد. Blue Origin می گوید فضانوردان از شکست احتراق تقویت کننده جان سالم به در خواهند برد. با این حال، پروازهای نیو شپرد در طول تحقیقات متوقف شده است. به نظر محتمل به نظر می رسد که پروازهای خدمه در سال 2023 از سر گرفته شود، اما سانحه در سپتامبر چه تأثیری بر عملیات خواهد داشت؟

همچنین انتظار می‌رود سال 2023 اولین استفاده از موتورهای موشکی BE-4 بلو اوریجین (در ابتدا در موشک ولکان اتحاد پرتاب یونایتد) و همچنین اولین موشک نیو گلن کلاس مداری بلو اوریجین باشد. ما همچنین باید بدانیم که آیا Blue Origin در ساخت نوع دوم فرودگر ماه برای ناسا نقشی ایفا خواهد کرد و آیا برنامه های این شرکت برای ایستگاه فضایی تجاری به نام Orbital Reef پیش خواهد رفت.

آیا آمازون پروژه کویپر را راه اندازی می کند؟ موشک Vulcan متعلق به United Launch Alliance نیز نقش کلیدی در برنامه های آمازون برای ساخت شبکه پهنای باند ماهواره ای به نام پروژه کویپر ایفا می کند. قرار است دو نمونه اولیه ماهواره به عنوان محموله ثانویه برای اولین پرتاب ولکان در مدار پایین زمین قرار گیرند.

در حال حاضر، پروژه کویپر فاصله زیادی با صورت فلکی استارلینک اسپیس ایکس دارد. استقرار موفقیت آمیز نمونه های اولیه نشان می دهد که آمازون در تلاش چند میلیارد دلاری خود برای قرار دادن بیش از 3000 ماهواره در مدار و ارائه خدمات اینترنت جهانی (از جمله دسترسی به خدمات وب آمازون) جدی است. ظهور کویپر همچنین به احتمال زیاد بحث را در مورد اینکه آیا مزایای پرواز هزاران ماهواره دیگر در آسمان شب بیشتر از معایب آن است را تشدید خواهد کرد.

آیا استارلاینر بوئینگ به درستی پرواز می کند؟ دو سال و نیم پس از شکست اولین پرواز آزمایشی بدون خدمه، تاکسی فضایی استارلاینر بوئینگ طی دومین تلاش بدون خدمه در ماه می به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شد. بوئینگ اکنون در حال حل مشکلات فنی مطرح شده در طول آزمایش است و در آوریل آینده اولین پرواز سرنشین دار Starliner را هدف قرار داده است. بوئینگ روی یک ماموریت آزمایشی موفقیت آمیز شرط بندی می کند که موقعیت Starliner را به عنوان جایگزینی برای تاکسی فضایی Crew Dragon اسپیس ایکس مستحکم می کند. وجود گزینه‌های جایگزین ضروری است، همانطور که در بحران کنونی مربوط به یک کپسول روسی سایوز لو رفته که به ایستگاه فضایی متصل است، مشهود است.

آیا دیگر ماموریت های فضایی تجاری افزایش خواهند یافت؟ انتظار می‌رود سال 2023 برای بسیاری از پروژه‌های فضایی تجاری دیگر، از جمله ابرراکت استارشیپ اسپیس ایکس، موشک Terran 1 متعلق به نسبیت اسپیس و موشک‌های قابل استفاده مجدد استوک اسپیس، سالی محوری باشد. همچنین در دستور کار: تجدید سفر فضایی زیر مداری توسط Virgin Galactic، سفرهای مداری با بودجه خصوصی توسط Axiom Space و برنامه Polaris، و فرود رباتیک ماه توسط iSpace، Astrobotic و Intuitive Machines.

آیا شوق ماه گرفتگی بازخواهد گشت؟ ما در اینجا روی سال 2023 تمرکز می کنیم، اما هنوز خیلی زود نیست که به خورشید گرفتگی کامل فکر کنیم که در امتداد مسیر باریکی که از مکزیک تا مین در 8 آوریل 2024 امتداد دارد قابل مشاهده است. این رویداد می تواند توجه زیادی را به خود جلب کند. کسوف تمام آمریکایی» سال 2017، به ویژه به این دلیل که مسیر کلیت نسبتاً نزدیک به مراکز جمعیتی غرب میانه و شمال شرق ایالات متحده است. با توجه به ارزشش، من قبلاً یک رزرو Airbnb در نزدیکی آستین، TX دارم.

برای تحریک اشتهای خود، می‌توانید از یک خورشید گرفتگی حلقوی که در مکان‌هایی از اورگان تا تگزاس و فراتر از آن در 14 اکتبر 2023 با «حلقه آتش» نمایش داده می‌شود، لذت ببرید. ساکنان سیاتل می‌توانند در صورت مساعد بودن آب و هوا، نمایش را در یوجین و اطراف آن ببینند. بعد از ساعت 9 صبح آن روز این نقطه برجسته برنامه تماشای آسمان در سال 2023 خواهد بود.