• خانه
  • اخبار
  • ارتش اوکراین از ابزارهای تشخیص چهره برای شناسایی سربازان کشته شده روسی استفاده می کند

ارتش اوکراین از ابزارهای تشخیص چهره برای شناسایی سربازان کشته شده روسی استفاده می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ارتش اوکراین از ابزارهای تشخیص چهره برای شناسایی سربازان کشته شده روسی استفاده می کند

جنگ اوکراین و روسیه پیامدهای عجیبی دارد. از تحریم های سنگین و عجیب گرفته تا ادعاهای حیرت انگیز طرفین. اما از نظر فناوری، رسانه ها گزارش دادند که ارتش اوکراین از ابزارهای تشخیص چهره برای شناسایی سربازان کشته شده روسی استفاده کرده است. ادامه دادن با ترنجی با من باش.

هدف از استفاده از ابزار تشخیص چهره ارتش اوکراین چیست؟

بر اساس گزارش اخیر، ارتش اوکراین از فناوری تشخیص چهره برای شناسایی سربازان کشته شده روسی استفاده می کند. این شرکت از عکس یک سرباز روسی کشته شده در شبکه های اجتماعی استفاده کرد و آن را برای نرم افزار تشخیص چهره آپلود کرد. آنها از این نرم افزار که از پایگاه داده میلیاردها تصویر در شبکه های اجتماعی تشکیل شده است، برای مقایسه هویت سربازان برای یافتن خانواده و دوستان متوفی استفاده می کنند.

ارتش اوکراین از ابزارهای تشخیص چهره استفاده می کند

این کشور سپس به خانواده سربازان کشته شده اطلاع داد که این سرباز روسی قربانی جنگ پوتین شده است! و از اوکراین دفاع می کند. همانطور که می دانید ارتش اوکراین از ابتدای جنگ برای پوشاندن نقاط ضعف خود از ابزارهای تبلیغاتی گسترده ای استفاده کرده است. با این حال، برخی معتقدند که این کشور از این استراتژی برای اطلاع رسانی به روس ها با استفاده از ابزارهای تشخیص چهره استفاده کرده است.

همچنین قصد دارند تا حد امکان به کسانی که دسترسی محدودی به رسانه ها و اطلاعات غیردولتی دارند اطلاع رسانی کنند. روز چهارشنبه، معاون نخست وزیر و رئیس وزارت تحول دیجیتال در اوکراین، میخائیل فدوروف این خبر را در پروفایل خود در تلگرام تایید کرد.

اوکراین از اپل می خواهد که فروش محصولات و دسترسی به اپ استور در روسیه را متوقف کند

جالب اینجاست که چند هفته پیش Clearview AI، یک ابزار تشخیص چهره مستقر در نیویورک، خدمات خود را در اوکراین راه اندازی کرد. در واقع این فناوری اوکراین را به هدف خود می رساند.

نگرانی های زیادی در مورد حفظ حریم خصوصی این ابزار پیچیده تشخیص چهره وجود دارد

فدوروف جزئیاتی در مورد فناوری استفاده شده ارائه نکرد. با این حال، او در مصاحبه ای با فوربس تأیید کرد که ابزار آنها Clearview AI است. آنها نرم افزار خود را به صورت رایگان ارائه می کنند و شانس زیادی برای یافتن اطلاعات خواهند داشت. به گفته فدوروف، هدف نهایی این کشور از بین بردن تعرفه های “عملیات ویژه” است. چون فکر می‌کند که این که استخدام‌کننده کشته نمی‌شود و نمی‌میرد، دروغ است.

ارتش اوکراین از ابزارهای تشخیص چهره استفاده می کند

حدود یک ماه پیش، ابزار هوش مصنوعی Clearview که برای تشخیص چهره ها استفاده می شود، به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. قانونگذاران ایالات متحده استفاده از آن توسط دولت فدرال را محکوم کرده اند. برخی می گویند این فناوری به طور نامتناسبی سیاه پوستان، مو قرمزها و آسیایی ها را هدف قرار داده است. به گفته آنها، این نرم افزار بیشتر از سفیدپوستان، رنگ پوست را نادرست تر تطبیق می دهد.

دولت همچنین به یک تهدید وجودی برای حریم خصوصی نرم افزار اشاره کرد. سازمان های حقوق مدنی مانند اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا معتقدند که فناوری نباید در همه شرایط مورد استفاده قرار گیرد و خواستار ممنوعیت کامل آن هستند.

چرا اوکراین از چنین نرم افزاری استفاده می کند قابل درک است؟

لازم به ذکر است که استفاده از چنین نرم افزارهایی توسط اوکراین با آنچه در ایالات متحده استفاده می شود متفاوت است. در ایالات متحده، هدف شناسایی مظنونان جرم است. با این حال اوکراین در تلاش است تا سربازان کشته شده روسی را شناسایی کند. اگرچه این کار با هدف تبلیغات منفی انجام می شود، اما قطعا قابل قبول تر به نظر می رسد. از این گذشته، هیچ کس با این فناوری مردم را تعقیب نمی کند.

استفاده از این فناوری در اوکراین برای اطلاع خانواده ها از کشته شدن عزیزانشان در نتیجه یک جنگ بی نتیجه است. البته این هم راهی برای جریحه دار کردن احساسات درونی مردم روسیه است. همه روس ها از جنگ راضی نیستند، اما دولت به سرعت مخالفان را دستگیر می کند. با این حال، مردم روسیه تحت تاثیر تعدادی از تحریم ها علیه این کشور قرار دارند.

تنش بین روسیه و اوکراین در روزهای اخیر قیمت بیت کوین را افزایش داده است

مطابق با GizChinaاخیرا گروه معروف هکری Anonymous اقدام به هک بانک مرکزی روسیه کرده است که مطمئنا شهروندان این کشور را به دردسر انداخته است. واضح است که روسیه می گوید شرکت های خارجی مستقر در آمریکا علیه این کشور توطئه می کنند و به همین دلیل حضور و فعالیت غول های فناوری مانند گوگل و متا را ممنوع می کنند.

نظر شما در مورد این چیست؟ به نظر شما کاری که ارتش اوکراین انجام می دهد درست و اخلاقی است یا فقط برای اهداف تبلیغاتی استفاده می شود؟!