• خانه
  • اخبار
  • اخراج فنی در شرکت های بزرگ می تواند برای استارت آپ ها و کارآفرینی مفید باشد

اخراج فنی در شرکت های بزرگ می تواند برای استارت آپ ها و کارآفرینی مفید باشد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
اخراج فنی در شرکت های بزرگ می تواند برای استارت آپ ها و کارآفرینی مفید باشد

اخراج فنی در شرکت های بزرگ می تواند برای استارت آپ ها و کارآفرینی مفید باشد
(عکس بزرگ)

موجی از اخراج در شرکت های فناوری، بازار کار را با استعدادهای تازه پر کرده است. این روند سؤالاتی را در مورد اینکه آیا استارت آپ ها سود خواهند برد و آیا هجوم شرکت های جدیدی که توسط دانش آموختگان Big Tech راه اندازی شده اند، ایجاد می کند.

پاسخ سوال اول بله است. در حالی که برخی از استارت آپ ها با کاهش نیرو، اثرات رکود فناوری را احساس می کنند، برخی دیگر در حال حاضر از مجموعه بزرگتر استخدام ها استفاده می کنند.

اخراج فنی در شرکت های بزرگ می تواند برای استارت آپ ها و کارآفرینی مفید باشد
ریچ ووردن، یکی از بنیانگذاران آیگن. (عکس لینکدین)

ریچ وردن، یکی از بنیان‌گذاران استارت‌آپ فناوری کشاورزی Aigen در سیاتل، گفت: «من قطعاً به استعدادهای زیادی دسترسی پیدا می‌کنم که فقط یک سال پیش نداشتیم.

استارت‌آپ‌هایی که منابع لازم برای استخدام را دارند نیز می‌توانند در پیشنهادات حقوقی رقابتی‌تر باشند، زیرا شرکت‌های بزرگ فناوری استخدام را محدود کرده و بودجه‌های استخدام را کاهش می‌دهند.

کار برای یک استارت آپ برای یک مهندس، بازاریاب، طراح یا سایر افراد حرفه ای که از مزایا و امنیت ارائه شده در یک شرکت بزرگ استفاده می کنند، می تواند خطرناک تر به نظر برسد.

اما مزایایی وجود دارد، مانند توانایی به دست آوردن سرمایه اولیه در مراحل اولیه و تأثیر بیشتر بر فرهنگ، محصول و استخدام.

Shawn Sternbach، یکی از بنیانگذاران، گفت: Day One Syndicate، یک کانال شبکه برای کارمندان سابق آمازون، شاهد افزایش علاقه بوده است.

او گفت، برای مثال، استارت‌آپ Spiral از سیاتل، از طریق شبکه با کارگران سابق آمازون مصاحبه و استخدام می‌کند.

امتیازی برای استودیوهای استارتاپی؟

پیوستن به یک استارتاپ یک چیز است. راه اندازی یکی دیگر است. و کمتر مشخص است که آیا اخراج کارکنان در بخش فناوری جرقه موج جدیدی از فعالیت های کارآفرینی خواهد کرد یا خیر.

رهبران استودیوهای نوپا سیاتل Madrona Venture Labs و Pioneer Square Labs می‌گویند که در میان اخراج‌ها شاهد افزایش درخواست‌ها و علاقه بنیانگذاران مشتاق بوده‌اند.

“اگر می خواهید در حرفه خود ریسک کنید، ممکن است جنبه مثبتی نیز داشته باشید.”

بخشی از برنامه آنها از زمان راه اندازی چند سال پیش، جذب استعداد از شرکت های بزرگتر فناوری و کاهش ریسک پیوستن به یک استارتاپ با ارائه پشتیبانی است. این استراتژی ممکن است با اخراج های اخیر مثمر ثمر باشد.

مایک فریجن، مدیر عامل شرکت Madrona Venture Labs می‌گوید: «این نسل جدید از کارگران، خطرات شغلی بیشتری را نسبت به گذشته احساس می‌کنند. “اگر می خواهید در حرفه خود ریسک کنید، ممکن است جنبه مثبتی نیز داشته باشید.”

فریجن گفت: «این لحظات بسیار نادر هستند. اخراج گسترده کارکنان فناوری، به ندرت اتفاق می افتد.

برای کارگران اخراج شده ای که به دنبال رفع خارش کارآفرینی هستند، چک های پایان کار می تواند درآمد و گردش کافی برای راه اندازی یک شرکت جدید را فراهم کند.

استارت‌آپ‌هایی که از خاکستر برمی‌خیزند

رکودهای گذشته برای کارآفرینان نوپا مثمرثمر بوده است. پس از سقوط دات کام، فیسبوک و یوتیوب آمدند. Airbnb، Slack و Uber از خاکستر بحران اقتصادی 2008 راه اندازی شدند.

کن هورنشتاین، بنیانگذار شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر در مراحل اولیه Pack Ventures، با توجه به زمانی که اغلب برای رشد سرمایه‌گذاری‌های کارآفرینانه طول می‌کشد، پس از دور فعلی اخراج‌ها، کاهش سرعت را پیش‌بینی کرد. او گفت، اما مردم در نهایت شروع به ساخت شرکت هایی خواهند کرد که در چند سال گذشته به آنها فکر می کردند.

او با اشاره به غول های قدیمی فناوری فیس بوک (متا)، آمازون، اپل، نتفلیکس و گوگل (آلفابت) گفت: “انتظار دارم به زودی بسیاری از بنیانگذاران “سابق FANG” را ببینم.

اما راه اندازی یک تجارت در بازار فعلی با توجه به کمبود سرمایه خطرپذیر می تواند دشوار باشد.

  • بر اساس گزارش Crunchbase، سرمایه‌گذاران در سه ماهه چهارم 7 میلیارد دلار به استارت‌آپ‌ها تزریق کردند که نسبت به سال گذشته 35 درصد کاهش داشت. بودجه اولیه 54 درصد کاهش یافت.
  • با افزایش نرخ بهره و کاهش ارزش سهام فناوری، بسیاری از شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر از معیارهای سخت گیرانه تری برای تصمیم گیری در مورد استارت آپ ها استفاده می کنند.

Greg Gottesman، مدیر عامل Pioneer Square Labs گفت: از یک طرف، شما افرادی را دارید که ممکن است زمان بیشتری داشته باشند. از سوی دیگر، شما فضای مالی چالش برانگیزتری دارید.”

برخی از شرکت ها به طور خاص کارگران فنی اخراج شده را هدف قرار می دهند. شرکت Day One Ventures مستقر در سانفرانسیسکو اخیراً برنامه جدیدی به نام “با بودجه اما نه اخراج شده” راه اندازی کرده است که به استارتاپ ها نیاز دارد حداقل یک بنیانگذار داشته باشند که اخراج شده باشد.

مسیرهای جایگزین

استارتاپ ها تنها زمین بازی برای جویندگان کار نیستند. برخی از شرکت های بزرگتر هنوز در حال استخدام هستند. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که اکثر کارگران اخراج شده فناوری ظرف سه ماه کار پیدا می‌کنند.

شرکت‌های غیرفناوری نیز تشنه استخدام برای تقویت عملیات مهندسی خود در خرده‌فروشی، مالی، تولید و سایر صنایع هستند.

اخراج فنی در شرکت های بزرگ می تواند برای استارت آپ ها و کارآفرینی مفید باشد
کیت هاتلر، چپ، و اچ آر امی
روبروی ساختمان هنر و علوم انسانی تیتون. (عکس از کیت هاتلر)

و برخی از کارکنان فناوری پس از اخراج شدن، به طور کلی صنعت را ترک می‌کنند و به مسیری متفاوت می‌روند تا چیزی معنادار بسازند.

کیت هاتلر، طراح سابق تجربه کاربری در Tableau Software در سیاتل، در مارس 2020 در جریان ادغام شرکت با Salesforce، شغل خود را از دست داد.

او به جای دنبال کردن نقش دیگری در فناوری، به تتون، شهر کوچکی در شهرستان یاکیما، واشنگتن نقل مکان کرد تا یک «کمپ تابستانی برای بزرگسالان» راه اندازی کند.

در نهایت، او یک برنامه بعد از مدرسه را برای دانش آموزان شروع کرد. این برنامه که توسط کمک های مالی مختلف تأمین می شود، اکنون روزانه حدود 20 دانش آموز را آموزش می دهد و خارج از کلاس درس تبدیل به پمپ بنزین عمل می کند.

هاتلر همچنین به عنوان رئیس هیئت مدیره بنیاد کتابخانه دره یاکیما و همچنین عضوی از کمیسیون برنامه ریزی Tieton خدمت کرد. هاتلر گفت که این نقش های مدنی، به ویژه در شهرهای کوچک مورد نیاز است.

هاتلر گفت: «به نوعی، در Tableau احساس می‌کردم که یک طراح UX هستم. “اما این مجموعه مهارت در جاهای دیگر بسیار مورد نیاز است.”