• خانه
  • اخبار
  • احساس نوستالژیک برای سلامت روان انسان موثر است

احساس نوستالژیک برای سلامت روان انسان موثر است

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
احساس نوستالژیک برای سلامت روان انسان موثر است

محققان بر این باورند که احساس دلتنگی نسبت به خاطرات گذشته می تواند به سلامت روان انسان کمک کند.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری تکنا، حس دلتنگی یادآور خاطرات شیرین و تلخ گذشته است که همراه با برانگیختن بسیاری از احساسات یا حسرت و حسرت ناشی از گذشته در انسان ایجاد می شود. محققان می گویند که این دارو با نوع خاصی از تسکین درد همراه است.

پیش از این تأثیر دلتنگی در تقویت سلامت و بهبود وضعیت جسمانی توسط وی به اثبات رسیده بود. احساس نوستالژی می تواند اثر ضد درد داشته باشد. اما در حال حاضر این که کدام قسمت از مغز تحت تاثیر این احساس قرار می گیرد، یک راز باقی مانده است. محققان چینی در یک مطالعه از اسکنرهای fMRI برای اندازه گیری فعالیت مغزی 34 داوطلب استفاده کردند. در این آزمایش علاوه بر تصاویر خاطرات دوران کودکی داوطلبان و تصاویر نوستالژیک، تصاویری غیر نوستالژیک از صحنه های زندگی معاصر به آنها نشان داده شد. در آن زمان یک حسگر حرارتی به آنها وصل شده بود تا احساس دردناکی از گرما در ساعد ایجاد شود. دستگاه دیگری برای طبقه بندی درد احساس شده توسط محرک حرارتی استفاده شد. تجربه نوستالژیک داوطلبان باعث شد درد کمتری را گزارش کنند.

داوطلبان همچنین هنگام دیدن این تصاویر هنگامی که احساس نوستالژیک بیشتری داشتند، تسکین درد بیشتری را گزارش کردند. مینگ ژانگ، محقق تحقیقاتی، گفت: «داوطلبان در صورت نوستالژی بیشتر احساس درد کمتری می کردند، که نشان می دهد فعالیت بیشتر در قشر خلفی به دلیل شکنجه شدید در اسکنر مغز است.