• خانه
  • اخبار
  • اتحادیه اروپا معتقد است که فناوری Open RAN می تواند امنیت شبکه 5G را بهبود بخشد

اتحادیه اروپا معتقد است که فناوری Open RAN می تواند امنیت شبکه 5G را بهبود بخشد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
اتحادیه اروپا معتقد است که فناوری Open RAN می تواند امنیت شبکه 5G را بهبود بخشد

فناوری شبکه 5G باید برای اطمینان از قابلیت استفاده، امنیت و دسترسی گسترش یابد. تلاش زیادی در این زمینه صورت گرفته است. اکنون به نظر می رسد اتحادیه اروپا معتقد است که فناوری Open RAN می تواند امنیت شبکه 5G را بهبود بخشد. ادامه دادن با ترنجی با من باش.

چگونه فناوری Open RAN می تواند امنیت شبکه 5G را افزایش دهد؟!

گزارش اتحادیه اروپا می گوید Open RAN پتانسیل افزایش مقررات امنیت سایبری این قاره را دارد. اما او هشدار می دهد که برای تحقق این وعده باید شرایط خاصی رعایت شود. بازار شبکه دسترسی رادیویی (RAN) به طور سنتی تحت تسلط تعدادی از بازیگران کلیدی است که سایت‌های سلولی بسیار یکپارچه، از جمله رادیو، سخت‌افزار و نرم‌افزار را ارائه می‌دهند. این رویکرد ترکیب و انطباق نوآوری ها را برای اپراتورها دشوار می کند و ثابت شده است که مانع مهمی برای ورود تامین کنندگان کوچکتر است.

فناوری RAN باز

فناوری OpenRAN یک رویکرد خنثی با طراحی استاندارد است که به شرکت های مختلف اجازه می دهد سخت افزار و نرم افزار را ارائه دهند. اپراتورها بر این باورند که این فناوری می تواند نوآوری، کاهش هزینه ها و کاهش وابستگی به سه شرکت بزرگ اریکسون، هواوی و نوکیا را به همراه داشته باشد. چندین گروه بزرگ از اپراتورهای تلفن همراه اروپایی، از جمله Deutsche Telekom، Orange، Telefonica، TIM و Vodafone، در مورد این فناوری هیجان زده هستند. همچنین باید توجه داشت که بسیاری از دولت‌ها می‌خواهند از اتکای بیش از حد به یک ارائه‌دهنده اجتناب کنند.

گزارش اتحادیه اروپا بیان می‌کند که قابلیت همکاری بیشتر قطعات، تنوع بیشتر تامین‌کنندگان را تضمین می‌کند و به اپراتورها اجازه می‌دهد تا استراتژی چند تامین‌کننده را دنبال کنند. با ارائه تجهیزات رادیویی از بسیاری از فروشندگان مختلف، اپراتورها در برابر آسیب پذیری های احتمالی در تجهیزات فروشنده محافظت می شوند، که به نوبه خود به محافظت از داده ها و کاهش اختلال در زیرساخت های حیاتی کمک می کند.

قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا 2023 برای اپل، متا و گوگل اعمال می شود

در عین حال، استفاده از روابط و استانداردهای باز در Open RAN باعث افزایش دید شبکه و خودکارسازی خطر خطای انسانی در پیاده سازی، کاهش آسیب پذیری های احتمالی می شود. با این حال، این گزارش می گوید که مفهوم Open RAN هنوز به اندازه کافی بالغ نشده است و این یک ریسک کوتاه مدت است. افزایش پیچیدگی شبکه، طبق گفته شبکه، سطوح بیشتری از حمله را برای سازماندهی حملات مخرب معرفی می کند و همچنین خطر پیکربندی نادرست را افزایش می دهد. این گزارش همچنین ادعا می کند که مشخصات و استانداردها هنوز به طور ذاتی از نظر طراحی ایمن نیستند.

برای کاهش خطرات، این گزارش اختیارات نظارتی خاصی را توصیه می‌کند که می‌توانند شرکت‌های بزرگ را بررسی کنند و ریسک تامین‌کنندگان، یکپارچه‌کننده‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات را ارزیابی کنند. این گزارش همچنین خواستار رفع تمام کاستی‌های احتمالی در سطح استاندارد و گنجاندن فناوری Open RAN در برنامه‌های آینده امنیت سایبری 5G اتحادیه اروپا در اسرع وقت شد.

فناوری RAN باز

مارگارت وستاگار، معاون اجرایی اروپا گفت: «اولویت و مسئولیت مشترک ما این است که اطمینان حاصل کنیم که شبکه های 5G در اروپا به موقع و در عین حال ایمن هستند. معماری‌های RAN فرصت‌های جدید بازار را ایجاد می‌کنند، اما این گزارش نشان می‌دهد که آنها همچنین چالش‌های امنیتی مهمی را به‌ویژه در کوتاه‌مدت ایجاد می‌کنند. مهم است که همه شرکت کنندگان زمان و توجه کافی را برای کاهش چنین چالش هایی برای تحقق وعده های فناوری Open RAN اختصاص دهند.

مطابق با TechRadarطبق گزارش گروه Dell’Oro، انتظار می‌رود فناوری‌های رادیویی باز تا سال 2026 حدود 15 درصد از بازار شبکه RAN را به خود اختصاص دهند. سرعت دریافت، تحلیلگرانی را تحت تأثیر قرار داده است که معتقدند Open RAN نه تنها نقش مهمی در پیاده سازی 5G در نسل های آینده مانند 6G.

اتحادیه اروپا به زودی همه شرکت ها را ملزم خواهد کرد که از پورت USB-C در همه دستگاه های خود استفاده کنند

Vodafone اولین سایت تلفن همراه OpenRAN در بریتانیا را راه اندازی کرد تا ترافیک مستقیم مشتری 5G را به Bath ارائه کند و قصد دارد تا سال 2027 حدود 2700 سایت را در ولز و جنوب غربی مستقر کند. در همین حال، Telefonica حدود 800 سایت را در چهار بازار هدف قرار داده است. انگلستان به نظر می رسد که تا سال 2022 این اپراتور در حال آزمایش Open RAN است.