منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • ابزاری جدید برای ستاره شناسان با قدرت هزار برابر بیشتر هنگام ثبت سیارات فراخورشیدی

ابزاری جدید برای ستاره شناسان با قدرت هزار برابر بیشتر هنگام ثبت سیارات فراخورشیدی

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ابزاری جدید برای ستاره شناسان با قدرت هزار برابر بیشتر هنگام ثبت سیارات فراخورشیدی

تلسکوپ گرانشی محققان دانشگاه استنفورد هزار بار قدرتمندتر از فناوری مدرن در مطالعه سیارات فراخورشیدی است.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، روش گرانشی پیشرفته قابلیت های تصویربرداری پیشرفته ای را برای سیارات فراخورشیدی قدرتمندتر از فناوری های فعلی ارائه می دهد. تاکنون ستاره شناسان بیش از 5000 سیاره فراخورشیدی را کشف کرده اند که به دور ستاره هایشان می چرخند. اما در حال حاضر، با کشف هر سیاره جدید فراخورشیدی، اطلاعات کمی در مورد آن وجود دارد و تنها وجود و برخی از ویژگی های آن در دسترس است.

به همین دلیل است که اخترفیزیکدانان دانشگاه استنفورد تکنیک تصویربرداری مفهومی جدیدی را توسعه داده اند که می تواند حدود هزار برابر قدرتمندتر از فناوری های تصویربرداری فعلی باشد و بر محدودیت های فیزیکی تلسکوپ ها غلبه کند. این روش از تاشوی فضا-زمان گرانشی یا همگرایی گرانشی برای ایجاد تصاویر بسیار پیشرفته استفاده می کند. دستکاری های همگرایی گرانشی خورشیدی نیز برای مشاهده سیارات فراخورشیدی انجام می شود. با قرار دادن خورشید در وسط و همچنین تلسکوپ خورشیدی و سیاره فراخورشیدی در یک خط می توان از میدان گرانشی خورشید برای افزایش نور سیاره فراخورشیدی استفاده کرد.

در همگرایی فضا-زمان گرانشی، برخلاف ذره بین، می توان اجسام دور را بدون خمش نور به تصویر کشید. بروس مکینتاش، استاد فیزیک در استنفورد، می‌گوید: «این روش را می‌توان برای ثبت تصاویری از سیارات فراخورشیدی که مشابه سیارات خودمان در منظومه شمسی هستند، استفاده کرد. کیفیت تصاویر سیاره ای که صد سال نوری با ما فاصله دارد با تصویر آپولو 8 از زمین یکسان خواهد بود.