منو سایت

  • خانه
  • اخبار
  • ابررسانای یک طرفه جدید از انتقال جریان به طرف مقابل جلوگیری می کند. صرفه جویی در انرژی و سرعت 400 برابر

ابررسانای یک طرفه جدید از انتقال جریان به طرف مقابل جلوگیری می کند. صرفه جویی در انرژی و سرعت 400 برابر

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ابررسانای یک طرفه جدید از انتقال جریان به طرف مقابل جلوگیری می کند. صرفه جویی در انرژی و سرعت 400 برابر

اولین ابررسانای یک جهته جهان بدون هیچ مقاومتی ساخته شده است که بتواند از انتقال جریان از طرف دیگر جلوگیری کند. این ابررسانا قادر خواهد بود در مصرف انرژی صرفه جویی کند و سرعت کامپیوترها را تا 400 برابر افزایش دهد.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری تکنا، محققان برای اولین بار در جهان یک ابررسانا با سرعت بالا و بدون مقاومت ساخته اند. این ابررسانا توسط محققان دانشگاه صنعتی دلفت هلند ساخته شده است. ویژگی اصلی ابررساناها افزایش سرعت وسایل الکترونیکی تا 400 برابر و کاهش اتلاف انرژی است. اما به دلیل وجود میدان های مغناطیسی، امکان استفاده از این مولفه ها در محاسبات کمتر است. محققان دانشگاه دلفت قبلاً روش جدیدی را برای کنترل جهت جریان در ابررساناها معرفی کرده اند.

در این محلول نیازی به استفاده از آهنربا نیست. به جای آهنربا، از ماده جدیدی برای کانتومیوم که توسط محققان دانشگاه فیزیک جان هاپکینز ساخته شده است استفاده شد. نوع خاصی از دوقطبی الکتریکی دارد و شبیه گرافن با سطح اتمی بسیار نازک است.

مظهرعلی، مدیر پروژه، درباره فناوری جدید گفت: پیش از این تنها با کمک رسانه های نیمه رسانه می توان به چنین فناوری دست یافت. اما اکنون می توان به کمک ابررساناها به چنین فناوری دست یافت. به این ترتیب کامپیوترهای آینده سرعت تراهرتز بالاتری خواهند داشت که حداکثر 300 تا 400 برابر سریعتر از کامپیوترهای فعلی است. علاوه بر این، تمامی کاربردهای اجتماعی و فنی رایانه ها نیز تحت تأثیر این فناوری قرار خواهند گرفت. به طوری که قرن 21 می تواند به قرن ابررساناها تبدیل شود. یک چالش مهم در استفاده از این فناوری، توانایی آن در عملکرد در دمای اتاق خواهد بود. این محققان در تلاش هستند تا از این ابررسانا در دمای اتاق نیز استفاده کنند. زیرا آزمایشات آنها تاکنون در دمای زیر منفی 196 درجه سانتیگراد انجام شده است.