• خانه
  • اخبار
  • ابداع روشی جدید برای افزایش 740 درصدی خنک کننده کامپیوتر

ابداع روشی جدید برای افزایش 740 درصدی خنک کننده کامپیوتر

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
ابداع روشی جدید برای افزایش 740 درصدی خنک کننده کامپیوتر

محققان روش جدیدی را برای خنک کردن وسایل الکترونیکی اختراع کرده اند که قدرت را 740 درصد در هر واحد افزایش می دهد.

گرم شدن بیش از حد وسایل الکترونیکی تجربه ای است که همه کاربران از آن آگاه هستند. البته این می تواند هم برای محیط زیست و هم برای دستگاه خطرناک باشد. به همین دلیل است که محققان دانشگاه ایلینوی در Urbana-Champaign و دانشگاه کالیفرنیا، برکلی روش جدیدی را برای خنک کردن دستگاه های الکترونیکی موثرتر از راه حل های فعلی ایجاد کرده اند.

طارق جبریل، دانشجوی دکترای مهندسی مکانیک و محقق ارشد، گفت: کولرهای فعلی سه مشکل اصلی دارند. بنابراین علاوه بر گران بودن، افزایش مقیاس آنها نیز دشوار است. از سوی دیگر، استفاده از الماس برای دفع گرما بسیار گران خواهد بود. یکی دیگر از مشکلات رایج استفاده از اتلاف کننده های حرارتی در دستگاه های الکترونیکی است که در بیشتر موارد گرمای تولید شده از زیر دستگاه است و این مکانیسم خنک کننده در محل نامناسبی قرار می گیرد.

مشکل سوم عدم استفاده مستقیم از توزیع کننده های حرارتی بر روی سطح دستگاه های الکترونیکی است. در نتیجه، با انتقال حرارت ضعیف، راندمان خنک کننده نیز تأثیر منفی دارد. اما راه حل جدید برای محققان استفاده از مس به عنوان ماده اصلی خواهد بود که هیچ یک از این مشکلات را ایجاد نمی کند.

به گفته جبرئیل، با پوشاندن کل دستگاه با مس، ایجاد یک پوشش منسجم بدون نیاز به مواد رابط حرارتی و جاذب حرارت می تواند مشکل گرمایش را حل کند. در این روش باید یک پوشش مسی به دور دستگاه پیچیده شود و یک پوشش منسجم ایجاد شود که تمام سطوح قابل مشاهده را بپوشاند. در این روش که با روش های اتلاف و گرمایش استاندارد مقایسه شد، نشان داد که راندمان اتلاف حرارت روش جدید بسیار بهتر است. همچنین به دلیل حذف رادیاتورها به عنوان رادیاتور، دستگاه ها نسبت به نمونه های معمولی کوچکتر خواهند بود.