• خانه
  • اخبار
  • آیا مایکروسافت نتفلیکس را می خرد؟ چرا یک معامله منطقی است و چرا اینطور نیست

آیا مایکروسافت نتفلیکس را می خرد؟ چرا یک معامله منطقی است و چرا اینطور نیست

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آیا مایکروسافت نتفلیکس را می خرد؟ چرا یک معامله منطقی است و چرا اینطور نیست

آیا مایکروسافت نتفلیکس را می خرد؟ چرا یک معامله منطقی است و چرا اینطور نیست
(تصویرسازی brooztechnology / Canva)

عناوین اخیر که جزئیات از دست دادن مشترکین نتفلیکس را توضیح می دهند، همراه با قرارداد تبلیغاتی غول استریمینگ با مایکروسافت برای راه اندازی یک ردیف اشتراک با پشتیبانی تبلیغات در سال 2023، منجر به موج جدیدی از گمانه زنی ها در مورد اینکه آیا نتفلیکس ممکن است برای فروش آماده باشد یا خیر، شده است. برخی از تحلیلگران تعجب می کنند که آیا مایکروسافت می تواند خریدار آینده باشد.

به راحتی می توان فهمید که چرا این ایده تخیل را تسخیر کرده است. مایکروسافت در حال حاضر Game Pass را که اغلب “Netflix of gaming” نامیده می شود، با یک مدل اشتراک مشابه و ارائه a la carte اجرا می کند. نتفلیکس به نوبه خود اخیراً به سمت انتشار بازی رفته است و بیش از 20 بازی موبایلی را به صورت رایگان در اختیار مشترکین پولی قرار داده است.

اگر این دو را با هم ترکیب کنید، عملاً در سطح مصرف‌کننده بی‌رقیب خواهد بود. حتی اگر فقط یک اشتراک همراه ارائه شود مقداری از محتوای نتفلیکس همراه با مقداری از کتابخانه Game Pass با یک قیمت رقابتی، با قابلیت پخش مستقیم به تلفن یا رایانه لوحی شما از طریق ابر، این یک انتخاب آسان برای هر بودجه سرگرمی خواهد بود.

مایکروسافت مدت‌هاست که به دنبال راهی برای بازگشت به فضای مصرف‌کننده – فراتر از Xbox است. بن تامپسون، تحلیلگر فنی، در به‌روزرسانی Stratechery این هفته نوشت نتفلیکس دقیقاً همین را فراهم می‌کند و کاملاً مکمل Xbox به عنوان یک بوت است.

روی کاغذ منطقی است، اما هر کسی که فعالانه شرط می‌بندد که این اتفاق می‌افتد، به نظر می‌رسد که به دلیل اتفاقات دیگری که در حال حاضر در مایکروسافت می‌گذرد، بیش از حد واکنش نشان می‌دهند.

مایکروسافت، مستقر در ردموند، واشنگتن، در حال نهایی کردن خرید 68.7 میلیارد دلاری Activision Blizzard است. اگر این معامله طبق برنامه و طبق برنامه انجام شود، مایکروسافت به سومین شرکت بزرگ بازی های ویدیویی در جهان (پس از سونی و تنسنت) و بزرگترین شرکت بازی های ویدیویی در آمریکای شمالی تبدیل خواهد شد.

مطمئناً، اگر سال گذشته از من می‌پرسیدید، فکر نمی‌کردم که مایکروسافت بتواند اکتیویژن بلیزارد را بخرد یا بخواهد.

در حالی که به نظر می رسد معامله اکتیویژن بلیزارد به آرامی پیش خواهد رفت، مهم است که توجه داشته باشیم که این شرکت همان چیزی است که یک مشاور املاک و مستغلات ممکن است آن را “رفع” بنامد. اکتیویژن بلیزارد برخی از ارزشمندترین فرنچایزهای روی کره زمین را منتشر می کند، از جمله ندای وظیفه و وارکرفتاما هر دو نیمه شرکت در چند سال گذشته مشکلات داخلی متفاوت اما عمده ای داشته اند.

برای اکتیویژن، این در درجه اول مشکلات داخلی کارگری است که منجر به ساختن یکی از تیم‌های داخلی QA با اتحاد موفقیت‌آمیز اتحادیه‌ها شد. اعتقاد بر این است که بلیزارد تا حد زیادی در حال کاهش قابل توجهی است که با افشاگری های اخیر در مورد فرهنگ بسیار سمی آن در محل کار شتاب گرفته است.

هنگامی که مایکروسافت کنترل اکتیویژن بلیزارد را به دست می گیرد، اولین حرکت آن باید یک دوره سازماندهی مجدد و پاکسازی قابل توجه و طولانی باشد، در غیر این صورت خرید در دراز مدت ارزش آن را نخواهد داشت. برخلاف دیگر خریدهای اخیر مایکروسافت در بازی های ویدیویی، این وضعیتی نیست که مایکروسافت بتواند فقط نام تمام لوازم التحریر را تغییر دهد و از سر راه خود خارج شود. برای رساندن اکتیویژن بلیزارد به جایی که باید باشد، کار زیادی لازم است.

همچنین، همانطور که تامپسون در Stratechery اشاره می کند، قرارداد اخیر نتفلیکس در حال حاضر مایکروسافت را به یکی از بزرگترین شرکت های تبلیغاتی در فضا تبدیل می کند، زیرا به مایکروسافت دسترسی به چیزی که به طور بالقوه درگیر میلیون ها مخاطب است، می دهد. اگر رده‌های تبلیغاتی نتفلیکس هر نوع مخاطبی را ایجاد کند، مایکروسافت می‌تواند از این مشارکت بهره‌های زیادی ببرد.

این نشان می دهد که نتفلیکس در حال حاضر برای مایکروسافت به عنوان یک شریک مستقل ارزشمند است، زیرا امکان گسترش به یک منطقه جدید را برای شرکت فراهم می کند. برای من منطقی نیست که مایکروسافت آن را در آینده نزدیک به خطر بیندازد.

در نهایت، نتفلیکس به طور معروف روی خدمات وب آمازون اجرا می شود. مایکروسافت به طور سنتی از کار با شرکت هایی که ظاهراً رقیب هستند، از جمله اینکه چگونه از انتشار آن خوشحال می شود، ناراحت نمی شود. ماین کرافت روی پلتفرم های سونی و نینتندو

تصور نسخه ای از خرید نظری نتفلیکس توسط مایکروسافت که در آن اولین کار کل سرمایه گذاری را به سرویس ابری Azure خود منتقل نمی کند، هنوز سخت است. سخت است که بدانیم دقیقا چقدر طول می کشد، اما هزینه زیادی به خرید بالاتر از قیمت درخواستی نتفلیکس اضافه می کند – ارزش بازار آن نزدیک به 100 میلیارد دلار است – با احتمال غیر صفر برای از بین بردن کل معامله.

بین این سه عامل، به نظر می رسد مایکروسافت در حال حاضر جبهه دیگری را در جنگ محتوا باز کند، از نظر لجستیکی غیرممکن است. هنوز چیزهای زیادی با خریدهای بزرگ اخیر در جریان است، معامله نتفلیکس به خودی خود پیامدهای زیادی دارد، و خرید نتفلیکس عوارض جانبی زیادی خواهد داشت که حتی شرکتی به اندازه مایکروسافت در حال حاضر به آنها نیاز ندارد.

البته اگر سال گذشته از من می پرسیدید، فکر نمی کردم که مایکروسافت بتواند اکتیویژن بلیزارد را بخرد یا بخواهد. در تئوری، خرید نتفلیکس به طور قابل توجهی گرانتر از این معامله خواهد بود، اما این امر آن را غیرممکن نمی کند، به خصوص اگر قیمت سهام نتفلیکس دوباره کاهش شدیدی داشته باشد.

با این حال، در حال حاضر، حدس می‌زنم که اگر مایکروسافت در بازار مستقیم هر سرویس پخش ویدیویی باشد، چیزی کمتر از نتفلیکس را دنبال خواهد کرد و در آینده قابل پیش‌بینی این حرکت را انجام نخواهد داد.