• خانه
  • اخبار
  • آیا صنعت فناوری به خنک کردن بازار املاک سیاتل کمک می کند؟

آیا صنعت فناوری به خنک کردن بازار املاک سیاتل کمک می کند؟

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آیا صنعت فناوری به خنک کردن بازار املاک سیاتل کمک می کند؟

آیا صنعت فناوری به خنک کردن بازار املاک سیاتل کمک می کند؟
خانه های جدید در حال ساخت در شمال سیاتل. (عکس فایل brooztechnology/Kurt Schlosser)

اقتصاد پررونق فناوری سیاتل در دهه گذشته بازار املاک و مستغلات منطقه را متحول کرده است و قیمت مسکن در مواجهه با موجودی کم و تقاضای بالا به طور پیوسته رو به افزایش است.

اما موج اخیر اخراج ها، همراه با کاهش ارزش سهام فناوری در حال حاضر، می تواند فشار نزولی را بر بازار املاک سیاتل وارد کند، بازاری که شاهد برخی از شدیدترین کاهش قیمت ها در این کشور و افزایش قابل توجه عرضه مسکن بوده است.

افرادی هستند که فقط به اقتصاد و به ویژه بخش فناوری نگاه می‌کنند و فکر می‌کنند که شاید شغلشان امن نیست یا در چند سال آینده به اندازه‌ای که من فکر می‌کردم ثروتی به دست نمی‌آورند. داریل فیرودر، اقتصاددان ارشد Redfin به brooztechnology. اینها چیزهایی هستند که می توانند بر بازارهای مسکن که در آن کارگران فناوری زیادی وجود دارد، تأثیر بگذارد.

سیاتل تایمز ماه گذشته گزارش داد که حدود 150000 نفر از ساکنان کینگ کانتی سیاتل در مشاغل کامپیوتری و ریاضی کار می کردند یا یک نفر از هر 8 نفر.

هزاران نفر از این کارگران بخشی از اخراج های مداوم هستند که شرکت های بزرگ و کوچک را تحت تأثیر قرار می دهد. آمازون حدود 10000 موقعیت شغلی خود را با اخراج بیشتر کاهش داد، در حالی که متا که بیش از 8000 نفر در سیاتل استخدام می کند، 13 درصد از نیروی کار خود را کاهش داد.

چندین استارت‌آپ در منطقه سیاتل نیز در ماه‌های اخیر در بحبوحه کاهش گسترده‌تر بازار فناوری، کارکنان خود را کاهش داده‌اند.

آیا صنعت فناوری به خنک کردن بازار املاک سیاتل کمک می کند؟
داریل فیرودر، اقتصاددان ارشد ردفین. (عکس مو قرمز)

فیرودر گفت: «مردم زمانی که از شغل خود می ترسند تصمیمی برای خرید خانه نمی گیرند.

کاهش اخیر قیمت سهام نیز ممکن است بر توانایی کارکنان فناوری برای خرید خانه تأثیر بگذارد.

داگ سید، موسس و مدیر عامل Applied HR Strategies Inc.، یک شرکت مشاوره غرامت مستقر در سیاتل، گفت: غرامت سهام اغلب بخش بزرگی از پایه حقوق کارکنان فناوری سیاتل را ایفا می کند. هر گونه کاهش در قیمت سهام می تواند تاثیر زیادی بر وضعیت مالی آنها داشته باشد.

آمازون که بیش از 75000 نفر را در منطقه سیاتل استخدام می کند، از ابتدای سال شاهد کاهش بیش از 50 درصدی قیمت سهام خود بوده است و سودهای حاصل از این همه گیری را از بین برده است. شاخصی از 100 سهام برتر فناوری که در بورس عمومی معامله می شود، امسال بیش از 38 درصد کاهش یافته است.

بسیاری از کارکنان فناوری در چند سال گذشته توانسته‌اند برای کمک به خرید خانه به سهام اعتماد کنند. لارس فیلیپس، شریک Avier Wealth Advisors که از نزدیک با کارمندان آمازون همکاری می کند، گفت: اما اکنون آنها درآمد کمتری دارند زیرا واحدهای سهام محدود آنها (RSU) اکنون ارزش کمتری دارند.

طبق داده‌های Redfin، میانگین قیمت فروش در سیاتل از 891,000 دلار در ماه می به 810,000 دلار در نوامبر کاهش یافت. این کاهش 9 درصدی است که بزرگترین کاهش بین ماه می و نوامبر در پنج سال گذشته است.

نمودار میانگین قیمت فروش در سیاتل، واشنگتن

عرضه مسکن در این منطقه که کارشناسان اغلب از آن به عنوان دلیل اصلی نبود قیمت مناسب یاد می کنند، رو به افزایش است. بر اساس خدمات فهرست چندگانه Northwest، فهرست ها در ماه نوامبر نسبت به مدت مشابه سال قبل 165 درصد افزایش داشته است.

تایلر گاردنر، کارگزار شرکت Windermere Real Estate، گفت که اخراج‌ها می‌تواند باعث خروج افراد بیشتری از منطقه و افزایش عرضه شود.

او گفت: «اگر برخی از کارکنان فناوری اخراج شده بفروشند و جابه‌جا شوند، این هجوم موجودی در ارائه گزینه‌های بیشتر به خریداران احتمالی مفید خواهد بود که می‌تواند به کاهش بیشتر برخی از قیمت‌های گزاف کمک کند.

طبق داده های The Apartment List، اجاره بها 3.4 درصد نسبت به ماه قبل و 0.6 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است. این دومین کاهش ماهانه در ایالات متحده بود

فیرودر درباره کاهش قیمت اجاره بها گفت: این نشان می دهد که تقاضا فقط برای مسکن نیست. فقط پول کمتری در اقتصاد سیاتل به طور کلی وجود دارد.

بازار املاک و مستغلات به طور کلی در طول سال ضعیف شده است. در حالی که فدرال رزرو به دنبال مهار تورم است، هزینه های وام در حال افزایش است. نرخ های وام مسکن اخیرا برای اولین بار در دو دهه گذشته از 7 درصد گذشت.

Fairweather گفت: “بزرگترین عامل نرخ بالاتر وام مسکن است زیرا این امر بر هر بازار در سراسر کشور تأثیر می گذارد.” سیاتل همچنین این مضرات را دارد که بازار بسیار گرانی است. تغییرات در نرخ‌های وام مسکن هزاران دلار در ماه به وام مسکن برخی از خانه‌های با کیفیت بالا اضافه می‌کند.»

فیلیپس افزود، همچنین، قیمت خانه در سیاتل همگام با افزایش قیمت ها کاملاً کاهش نیافته است.

او گفت: “اگر در یک شرکت فناوری در اینجا در منطقه بزرگ سیاتل کار کنید، واقعاً از همه طرف ضربه خواهید خورد.”