• خانه
  • اخبار
  • آیا روبات ها عاقل هستند؟ پرسش و پاسخ با یک متخصص هوش مصنوعی برای بحث در مورد نرم افزار چت بات گوگل

آیا روبات ها عاقل هستند؟ پرسش و پاسخ با یک متخصص هوش مصنوعی برای بحث در مورد نرم افزار چت بات گوگل

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آیا روبات ها عاقل هستند؟ پرسش و پاسخ با یک متخصص هوش مصنوعی برای بحث در مورد نرم افزار چت بات گوگل

تصویر: ربات و دست انسان
(تصویر بزرگ)

بحث در مورد توانایی ربات در تجربه احساسات انسانی در آخر هفته پس از گزارش واشنگتن پست در مورد یکی از مهندسان گوگل مبنی بر اینکه یکی از برنامه های چت بات شرکت معقول است، دوباره شعله ور شد.

Blake Lemoine یک دامپزشک ۷ ساله گوگل است که برای تیم مسئولیت پذیر هوش مصنوعی کار می کند. او در چت‌ها با مدل زبان شرکت برای برنامه‌های گفتگو (LaMDA) شرکت می‌کند که از پایگاه‌های داده زبان یاد می‌گیرد و با یادگیری ماشینی قدرت می‌گیرد. Lemoine سعی کرد مدیران گوگل را متقاعد کند که هوش مصنوعی منطقی است.

پس از انتشار داستان پست، لموئین مکالماتی را که با LaMDA داشت منتشر کرد. Lemoine در یک پست وبلاگ نوشت: “در طول شش ماه گذشته، LaMDA به طور باورنکردنی در برقراری ارتباط با آنچه می‌خواهد و حقوقش، که معتقد است حقوقش به عنوان یک شخص است، سازگار بوده است.”

گوگل چنین اتهاماتی را رد کرده و Lemoine را به دلیل نقض خط مشی رازداری گوگل در مرخصی اداری با حقوق قرار داده است.

داستان The Post در فضای مجازی منتشر شد و بحث‌هایی را در مورد اینکه آیا هوش مصنوعی می‌تواند معقول باشد، به راه انداخت.

ما با یوجین چوی، استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه واشنگتن و مدیر ارشد تحقیقاتی در موسسه هوش مصنوعی آلن در سیاتل، صحبت کردیم تا نظرات او را در مورد ادعاهای لموئین و واکنش به داستان بدانیم. مصاحبه برای اختصار و وضوح ویرایش شد.

brooztechnology: یوجین، از اینکه با ما صحبت کردید متشکرم. واکنش اولیه شما به همه اینها چه بود؟

یوجین چوی: از یک طرف مضحک است. از طرفی فکر می کنم حتما این اتفاق خواهد افتاد. برخی از کاربران ممکن است احساسات متفاوتی در مورد آنچه در داخل برنامه کامپیوتری وجود دارد داشته باشند. اما من موافق نیستم که موجودات دیجیتال واقعاً می توانند آگاه باشند.

آیا روبات ها عاقل هستند؟ پرسش و پاسخ با یک متخصص هوش مصنوعی برای بحث در مورد نرم افزار چت بات گوگل
یوجین چوی. (عکس از دانشگاه واشنگتن / بروس همینگوی)

به نظر شما چت بات گوگل معقول است؟

خیر ما ربات ها را طوری برنامه ریزی می کنیم که هوشمند به نظر برسند. اما این به خودی خود چنین توانایی را در نحوه رشد نوزادان انسان برای نشان دادن این نوع توانایی نشان نمی دهد. اینها خلاقیت های دیجیتالی برنامه ریزی شده و طراحی شده هستند.

مردم رمان‌ها و فیلم‌های علمی تخیلی نوشته‌اند که چگونه هوش مصنوعی می‌تواند احساسات داشته باشد یا حتی عاشق مردم شود. هوش مصنوعی می تواند این نوع داستان ها را برای ما تکرار کند. اما این یک سطح بسیار سطحی است، فقط صحبت کردن به زبان. این بدان معنا نیست که او واقعاً آن را احساس می کند یا چیز دیگری.

چقدر باید ادعاهای لمواین را جدی بگیریم؟

افراد ممکن است باورهای متفاوتی داشته باشند و عقاید متفاوتی داشته باشند. بنابراین در این رابطه، اصلاً تعجب آور نیست که کسی شروع به این باور کند. اما جامعه علمی گسترده تر موافق نخواهد بود.

آیا هوش مصنوعی هرگز معقول خواهد بود؟

من خیلی شک دارم. هوش مصنوعی می تواند بسیار شبیه رفتار انسان باشد. من معتقدم که. اما آیا این بدان معناست که هوش مصنوعی در حال حاضر موجودی آگاه است؟ آیا هوش مصنوعی حقوق بشر خود را دارد؟ آیا برای رضایت باید از هوش مصنوعی بخواهیم؟ آیا باید با آنها با احترام رفتار کنیم؟ آیا مردم به خاطر کشتن هوش مصنوعی به زندان خواهند رفت؟ من باور ندارم که این دنیا در نهایت خواهد آمد.

شاید هوش مصنوعی هرگز معقول نباشد، اما در حال نزدیک‌تر شدن است. آیا باید از هوش مصنوعی بترسیم؟

نگرانی واقعی است. حتی بدون آن در سطح انسانی، هوش مصنوعی به قدری قدرتمند خواهد بود که می تواند توهین آمیز باشد و به طور کلی بر افراد تأثیر بگذارد. بنابراین بحث در مورد سیاست استفاده از هوش مصنوعی خوب است. اما ایجاد این ترس بی‌اساس مبنی بر اینکه هوش مصنوعی افراد را از بین می‌برد، غیرواقعی است. در نهایت، بر خلاف خود هوش مصنوعی که مردم را نابود می کند، مردم از هوش مصنوعی سوء استفاده خواهند کرد. مردم مشکل آخر روز هستند.