• خانه
  • اخبار
  • آیا حسابرسی حقوق شهروندی تفاوتی ایجاد خواهد کرد؟ مایکروسافت، آمازون و محاسبه نژادی کشور

آیا حسابرسی حقوق شهروندی تفاوتی ایجاد خواهد کرد؟ مایکروسافت، آمازون و محاسبه نژادی کشور

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آیا حسابرسی حقوق شهروندی تفاوتی ایجاد خواهد کرد؟ مایکروسافت، آمازون و محاسبه نژادی کشور

آیا حسابرسی حقوق شهروندی تفاوتی ایجاد خواهد کرد؟ مایکروسافت، آمازون و محاسبه نژادی کشور
لورتا لینچ، دادستان کل سابق ایالات متحده در یک کنفرانس مطبوعاتی در سال 2016 صحبت می کند (عکس توسط الی آلفورد، DOJ / EOUSA، از طریق فلیکر، Creative Commons)

مایکروسافت و آمازون در نتیجه یک محاسبات نژادی که در سال 2020 با یک سری قتل های پلیسی افراد رنگین پوست آغاز شد، به مجموعه رو به رشدی از شرکت هایی می پیوندند که ممیزی حقوق مدنی را انجام می دهند.

هفته گذشته، مایکروسافت اعلام کرد که یافته‌های یک ممیزی حقوق مدنی شخص ثالث از سیاست‌ها و شیوه‌های محل کار را که سال آینده تکمیل خواهد شد، سفارش داده و منتشر خواهد کرد. این دو ماه پس از آن صورت می‌گیرد که آمازون موضع خود را در مورد ممیزی حقوق مدنی تغییر داد و لورتا لینچ، دادستان کل سابق را برای بررسی سیاست‌هایی که بر نیروی کار پاره‌وقت شرکت تأثیر می‌گذارد، استخدام کرد.

ممیزی حقوق مدنی در حال تبدیل شدن به روشی محبوب برای شرکت های فناوری برای پاسخگویی به اتهامات سوگیری و تبعیض است. فیس‌بوک، اوبر، ایر‌بی‌ان‌بی، گوگل و چندین بانک بزرگ و شرکت‌های دیگر این بررسی‌ها را از اشخاص ثالث در مورد خط‌مشی‌های خود سفارش داده‌اند.

از نظر روابط عمومی، حسابرسی ابزار مفیدی است، به خصوص که سهامداران به طور فزاینده ای خواستار این هستند که شرکت هایی که در آنها سرمایه گذاری می کنند، موقعیت قوی تری از نظر حقوق صاحبان سهام داشته باشند. اما ممیزی حقوق مدنی در رویکرد، شاخص ها و تعاریف موفقیت تفاوت چشمگیری دارد. کارشناسان می گویند برای اینکه ممیزی ها به نتایج قابل توجهی برای کارکنان و مصرف کنندگان به حاشیه رانده شده منجر شود، بسیاری از شرکت ها باید بیشتر از این پیش بروند.

ممیزی حقوق شهروندی چیست؟

هنگامی که یک شرکت یک حسابرسی تبعیض را راه اندازی می کند – اغلب در پاسخ به یک حادثه با انگیزه نژادی – می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. بررسی ها داوطلبانه هستند و این به شرکت بستگی دارد که تصمیم بگیرد کدام جنبه از تجارت یا محصول آنها زیر ذره بین باشد. در صنعت فناوری، ممیزی ها معمولاً بر سوگیری های تعبیه شده در الگوریتم های شرکت تمرکز می کنند. به عنوان مثال، یک شرکت رسانه های اجتماعی می تواند تجزیه و تحلیل کند که چه تبلیغاتی برای اقلیت ها هدف قرار می گیرد و چرا.

اما ممیزی ها می توانند بر طیف گسترده ای از عوامل، از جمله تنوع کارکنان، سیاست های پرداخت و ارتقاء، نحوه تایید مشتریان برای خدمات و موارد دیگر تمرکز کنند.

الیزابت امپرس، استاد مدیریت در دانشگاه واشنگتن که تحقیقاتش بر تنوع، اخلاق، شمول و رفتار سازمانی تمرکز دارد، گفت: سازمان ها می توانند اطلاعات را طوری تنظیم کنند که بهتر از آنچه هستند به نظر برسند.

اومفرس گفت: «ما باید از قبل در مورد اینکه این شاخص‌ها چه هستند به توافق برسیم، مطمئن شویم که با ارزش‌های ما مطابقت دارند… و سپس با آن استانداردها اندازه‌گیری کنیم.» ما باید در مورد آنچه اندازه گیری می کنیم واقعاً عینی باشیم.»

در بیشتر موارد، شرکت ها یک متخصص شخص ثالث را برای بررسی خط مشی ها و محصولات خود استخدام می کنند. فیسبوک و Airbnb لورا مورفی، رئیس سابق ACLU در واشنگتن دی سی را برای انجام ممیزی هایش استخدام می کنند. اریک هولدر، دادستان کل سابق، ممیزی استارباکس و اوبر را رهبری کرده است. Umphress گفت که از استخدام یک کارشناس خارجی برای انجام ممیزی سود برده است، اما هشدار داد که هنوز ممکن است تضاد منافع وجود داشته باشد.

میزان شفافیت سازمان نه تنها برای ذینفعان خارجی، بلکه برای ذینفعان داخلی نیز خوب است.

او گفت: “ما واقعا باید به داده ها به دقت نگاه کنیم تا مطمئن شویم که آن چیزی است که می توانیم به آن اعتماد کنیم.” جذب اشخاص ثالث اگرچه ایده خوبی به نظر می رسد، اما اگر به این کشورهای ثالث پول پرداخت شود، دچار تضاد منافع می شوند و این شرایطی را ایجاد می کند که در آن احتمال قضاوت مطلوب تری نسبت به سازمان وجود دارد.»

ممیزی های حقوق مدنی شرکتی در مقیاس بزرگ به سال 2016 بازمی گردد، زمانی که مشتریان Airbnb شروع به پخش داستان های تبعیض توسط میزبانان در رسانه های اجتماعی کردند. سیاه پوستان ادعا کردند که آنها را رد کرده اند و بدون دلیل رزرو را رد کرده اند، پدیده ای که محققان و روزنامه نگاران به راحتی می توانند در این سکو بازتولید کنند.

Airbnb با همکاری با مورفی و رنگ تغییر، یک سازمان غیرانتفاعی، پاسخ داد تا بررسی کند که چگونه محصولات و سیاست‌های آن می‌تواند منجر به تبعیض نژادی شود. در پاسخ به ممیزی، Airbnb مجموعه‌ای از تغییرات را در محصول خود اعمال کرد، از جمله حذف تمرکز بر استفاده از عکس‌های سفارشی، افزایش اجاره‌بها که به مهمانان اجازه می‌دهد فوراً بدون تأیید میزبان رزرو کنند، و میزبان‌هایی را که ادعا می‌کنند دارایی‌ها در زمان رزرو رزرو شده است را تحریم کرد. نه

رشاد رابینسون، رئیس Color of Change، پس از ممیزی در بیانیه‌ای گفت: «Airbnb مدت‌هاست که از همتایان فناوری بزرگ خود در نحوه تعامل با گروه‌های حقوق مدنی برای ایجاد فضاهای آنلاین و آفلاین فراگیر برای سیاه‌پوستان و افراد از جوامع حاشیه‌نشین الگوبرداری کرده است. مدیریت Airbnb نشان داده است که می‌داند پیشرفت و مشارکت ناشی از اقدامات سنجیده است، نه وعده‌های محقق نشده.»

حسابرسی سهام Airbnb تا حد زیادی موفق تلقی می‌شود و شرکت‌های صنعت فناوری و فراتر از آن را ترغیب کرده است که از آن پیروی کنند. تعداد شرکت‌هایی که ممیزی حقوق مدنی را سفارش می‌دهند در نتیجه خشونت نژادی و جنبش Black Lives Matter که بیشتر سال ۲۰۲۰ را تعیین کرده است، افزایش یافته است.

از ممیزی های مایکروسافت و آمازون چه انتظاری باید داشت؟

آیا حسابرسی حقوق شهروندی تفاوتی ایجاد خواهد کرد؟ مایکروسافت، آمازون و محاسبه نژادی کشور
پردیس مایکروسافت در ردموند، واشنگتن (عکس توسط brooztechnology)

هفته گذشته، مایکروسافت آخرین شرکتی بود که در تلاش برای بهبود سرمایه شرکت، حسابرسی حقوق مدنی را انجام داد. در یک پست وبلاگی، مایکروسافت برنامه‌هایی را برای ممیزی توسط شخص ثالث در سال مالی 2023 برای شناسایی «زمینه‌های فرصتی که مایکروسافت برای رسیدگی به آن» در خط‌مشی‌های محل کار خود انجام می‌دهد، اعلام کرد.

در سال های اخیر، مایکروسافت به دلیل شکست در مقابله با آزار جنسی در محل کار مورد انتقاد قرار گرفته است. این ممیزی بخشی از مجموعه ای از ابتکارات است که توسط مایکروسافت در پاسخ به فشار عمومی و دستورات قانونی از ایالت واشنگتن آغاز شده است. علاوه بر ممیزی، شرکت استفاده از قراردادهای غیر رقابتی را محدود کرده و داده های حقوق و دستمزد را در آگهی های استخدامی منتشر می کند.

مدیران مایکروسافت از مصاحبه در مورد این داستان خودداری کردند، اما گفتند که این شرکت در حال بررسی چندین ممیزی شخص ثالث است. شرکت پس از انتخاب حسابرس جزئیات بیشتری در مورد برنامه های خود منتشر خواهد کرد.

هنگامی که آمازون در ماه آوریل اعلام کرد که قصد دارد یک حسابرسی حقوق مدنی انجام دهد، برخی از دنبال کنندگان این شرکت را شگفت زده کرد. سال گذشته، آمازون از SEC خواست تا پیشنهاد سهامداران را که خواستار ممیزی سرمایه نژادی است، مسدود کند. آمازون بارها سهامداران را تشویق کرده است که علیه پیشنهادات حسابرسی رای دهند، اگرچه در سال 2022 این شرکت اعلام کرد که به این دلیل است که قبلاً متعهد به انجام آن بوده است.

آمازون از مصاحبه در مورد این داستان خودداری کرد، اما به بیانیه پروکسی خود در سال 2022 اشاره کرد که در آن شرکت متعهد به “احترام و ترویج حقوق مدنی و بشر، عدالت نژادی و نژادی، تنوع و شمول و عدم تبعیض، مانند عملیات ما است.” “و با ذینفعان ما.”

ممیزی آمازون به استثنای شرکت‌های تابعه مانند Whole Foods بر روی تقریباً 1 میلیون کارمند در ساعت متمرکز خواهد شد. این شرکت نمی‌گوید که ممیزی چه زمانی به پایان می‌رسد یا اینکه آیا نتایج آن به اطلاع عموم می‌رسد.

چرا شرکت ها ممیزی حقوق مدنی را انجام می دهند؟

در حالی که بسیاری از شرکت‌ها در حال بررسی سیاست‌های تبعیض‌آمیز و جانبداری خود هستند، ممیزی رسمی حقوق مدنی کشور ثالث معمولاً در پاسخ به یک حادثه پرمخاطب نژادپرستی یا تبعیض جنسی انجام می‌شود.

برای مثال، استارباکس پس از دستگیری دو مرد سیاهپوست در یک فروشگاه شرکتی در فیلادلفیا به دلیل تلاش برای استفاده از توالت بدون خرید قبلی، حسابرسی را انجام داد. به عنوان بخشی از بررسی، استارباکس سیاست توالت های خود را تغییر داد تا به هر کسی اجازه دهد از آن استفاده کند، خواه چیزی بخرد یا نخریده باشد.

اما استارباکس موردی از نظر محدودیت در ممیزی داوطلبانه حقوق مدنی است. هاوارد شولتز، مدیر عامل استارباکس، هفته گذشته گفت که این شرکت می تواند سیاست حمام خود را تغییر دهد و به نگرانی در مورد ایمنی کارکنان اشاره کرد.

بهترین شیوه ها

در نهایت، شرکت‌ها از آنچه که در این ممیزی‌های تبعیض برای اندازه‌گیری انتخاب می‌کنند و آنچه در نتیجه تغییر می‌کنند، حاشیه قدردانی گسترده‌ای دارند. هیچ مجموعه ای از شاخص ها یا استانداردهای پذیرفته شده برای مقابله با سوگیری در محل کار یا محصولاتی که شرکت ها می سازند وجود ندارد. اما برخی از محققان و سازمان های غیرانتفاعی در حال تلاش برای تغییر آن هستند.

رنگ تغییر رهبری را در تنظیم استانداردهای ممیزی حقوق مدنی در شرکت های فناوری به عهده می گیرد. این سازمان غیرانتفاعی چارچوبی را با دستورالعمل‌های دقیق در مورد نحوه انجام ممیزی حقوق مدنی شرکت‌های فناوری و آنچه که باید اندازه‌گیری کنند منتشر کرده است.

تغییر رنگ توصیه می‌کند که کارشناسان فن‌آوری اخلاقی، همه محصولات تبعیض‌آمیز احتمالی را قبل از انتشار، و همچنین داده‌هایی که خدمات آنلاین را تقویت می‌کنند، بررسی کنند. این راهنما همچنین بر اهمیت انتشار نه تنها گزارش حسابرسی، بلکه داده‌های اساسی و روش‌شناسی به‌منظور ارزیابی آنها توسط محققین شخص ثالث تأکید می‌کند.

امفرس گفت: «این به شفافیت بازمی گردد. میزان شفافیت سازمان نه تنها برای ذینفعان خارجی، بلکه برای ذینفعان داخلی نیز خوب است.

او افزود: “این کاری است که آمازون می تواند انجام دهد.” “این کاری است که مایکروسافت می تواند انجام دهد.”