• خانه
  • اخبار
  • آیا آمازون می تواند مراقبت های بهداشتی را تغییر دهد؟ کارشناسان با معامله 3.9 میلیارد دلاری غول فناوری برای خرید وان مدیکال مخالفند

آیا آمازون می تواند مراقبت های بهداشتی را تغییر دهد؟ کارشناسان با معامله 3.9 میلیارد دلاری غول فناوری برای خرید وان مدیکال مخالفند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آیا آمازون می تواند مراقبت های بهداشتی را تغییر دهد؟ کارشناسان با معامله 3.9 میلیارد دلاری غول فناوری برای خرید وان مدیکال مخالفند

آیا آمازون می تواند مراقبت های بهداشتی را تغییر دهد؟ کارشناسان با معامله 3.9 میلیارد دلاری غول فناوری برای خرید وان مدیکال مخالفند
(تصویر OneMedical)

خرید 3.9 میلیارد دلاری آمازون از وان مدیکال، آمازون را بیش از پیش وارد بخش مراقبت های بهداشتی خواهد کرد. اما اینکه آیا غول فناوری سیاتل سیستم پزشکی را به همان روشی که شرکت روش خرید آنلاین محصولات را تغییر داد، تغییر خواهد کرد، یک سوال باز است.

مایک مک شری، کهنه کار استارت آپی، مدیر عامل شرکت سلامت دیجیتال سیاتل Xealth، می گوید: «این یک سیلی بر بینی کل صنعت است.

آیا آمازون می تواند مراقبت های بهداشتی را تغییر دهد؟ کارشناسان با معامله 3.9 میلیارد دلاری غول فناوری برای خرید وان مدیکال مخالفند
مدیر عامل شرکت Xealth مایک مک شری. (عکس Xealth)

آمازون سال ها است که مراقبت های بهداشتی را هدف قرار داده است. در سال 2018، این شرکت PillPack را خریداری کرد که به داروخانه آمازون تبدیل شد. و اخیراً Amazon Care را گسترش داده است، خدمات مراقبت اولیه خود که در اصل برای کارمندان طراحی شده بود. خرید وان مدیکال توسط آمازون این شرکت را کاملاً وارد میدان کرد.

اما همه تلاش‌های آمازون برای مراقبت‌های بهداشتی موفق نبوده است. سال گذشته، این شرکت سرمایه گذاری مشترک مراقبت های بهداشتی Haven خود را با Berkshire Hathaway و JPMorgan Chase تعطیل کرد.

دکتر جاشوا لیائو، رئیس هیئت مدیره، گفت: «شما به تلاش‌های قبلی برای یافتن یک راه‌حل فناوری نگاه می‌کنید، یک مدل کسب‌وکار که همه چیز را حل می‌کند — این اکتساب اولین تلاش و احتمالاً آخرین نخواهد بود». سیستم های بهداشتی در گروه پزشکی دانشگاه شیکاگو، واشنگتن. “اگر یک اهرم وجود داشته باشد که مراقبت های بهداشتی را اصلاح کند، من آن را نمی دانم.”

One Medical مدلی مبتنی بر عضویت و تأکید بر فناوری و مراقبت های اولیه ارائه می دهد. کاربران می توانند اولین بازدید مجازی را انتخاب کنند و برای همان روز به صورت آنلاین یک قرار حضوری رزرو کنند. این سرویس یک امتیاز برای کارمندان بیش از 8000 شرکت است و افراد نیز می توانند اشتراک سالانه آن را به قیمت 199 دلار خریداری کنند.

One Medical همچنین چیزی را ارائه می دهد که ساخت آن سال ها طول می کشد: زیرساخت های فیزیکی. بیش از 180 مطب پزشکی در بیش از 15 منطقه مترو دارد. و سال گذشته با خرید Iora Health که بر ارائه مراقبت از سالمندان تمرکز دارد، تنوع بیشتری پیدا کرد.

مک شری گفت، آمازون می تواند از اهرم های زیادی برای کارآمدتر کردن مراقبت های بهداشتی، حذف واسطه ها و ادغام One Medical با پیشنهادات موجود خود استفاده کند.

برخی از منتقدان می گویند بعید است که این معامله در مراقبت های بهداشتی تغییر چندانی ایجاد کند. اما با توجه به آمازون بودن، مطمئناً پتانسیل وجود دارد.

کریستینا فار، سرمایه گذار فناوری سلامت در OMERS Ventures می گوید: «من نمی دانم که آیا تخفیف دادن به آنها ایده خوبی است یا خیر.

این خرید چگونه با مدل تجاری آمازون مطابقت دارد؟

آیا آمازون می تواند مراقبت های بهداشتی را تغییر دهد؟ کارشناسان با معامله 3.9 میلیارد دلاری غول فناوری برای خرید وان مدیکال مخالفند
کریستینا فار، سرمایه گذار OMERS Ventures. (عکس از CNBC)

فار گفت که این خرید نشان دهنده تمرکز آمازون بر مصرف کنندگان است. او گفت: “شما می توانید تقریباً هر چیزی را که می خواهید در آمازون خریداری کنید.” “تنها بخش از دست رفته آن مراقبت های بهداشتی بود.

فار افزود: “این ایده در مورد این است که یک دروازه دیجیتال برای مراقبت های بهداشتی باشد – رویای یک مرحله ای یا مفهوم یک دری که ما دهه ها در مورد آن صحبت می کنیم.”

نیل لیندزی، معاون ارشد خدمات بهداشتی آمازون، در بیانیه‌ای به این موضوع اشاره کرد و این معامله را اعلام کرد. او با اشاره به فرصت‌هایی برای بهبود رزرو نوبت، زمان انتظار، زمان صرف شده برای سفر به داروخانه و موارد دیگر گفت: «ما فکر می‌کنیم مراقبت‌های بهداشتی در فهرست تجربیاتی قرار دارد که نیاز به اختراع مجدد دارند.

مک شری خاطرنشان کرد: “من فکر می کنم این یک حرکت فوق العاده برای آنها است.”

آمازون چگونه می تواند خدمات بهداشتی خود را ترکیب کند؟

فار گفت که آیا آمازون وان مدیکال را در داروخانه آنلاین و سایر برنامه های بهداشتی خود ادغام می کند یا خیر، یک سوال باز است. آمازون همچنین اخیرا یک کیت تست COVID-19 ایجاد کرده، یک گروه تناسب اندام Halo View را معرفی کرده است و یک همکاری تحقیقاتی مخفی با مرکز سرطان فرد هاچینسون دارد.

مک شری گفت که می تواند آمازون را در نظر داشته باشد که عضویت One Medical را در یک اشتراک Prime جمع کند. لیندزی قبلاً به اداره بخش Prime آمازون کمک کرده بود.

مراحل بعدی ممکن است شامل داروهای ژنریک یا نتایج آزمایشگاهی باشد. مک شری گفت که ورود به تجارت بیمه یک بازی طولانی مدت خواهد بود.

برای آن‌ها راحت‌تر است که به جمع‌آوری درآمد ادامه دهند تا زمانی که در مقطعی بگویند: «هی، شما در حال حاضر 1000 دلار در سال به من می‌دهید». چرا سالی 5000 دلار به من پرداخت نمی‌کنید و من شرکت بیمه شما خواهم بود؟» مک شری گفت.

آیا آمازون می تواند مراقبت های بهداشتی را کارآمدتر کند؟

مک شری گفت که مراقبت های بهداشتی با واسطه ها، از مدیران داروخانه ها گرفته تا شرکت های بیمه، “تجزیه” شده است.

او گفت و آمازون واقعاً در حذف واسطه ها خوب است. به قوس 25 ساله آمازون نگاه کنید. اکنون آنها در حال پرواز با هواپیماهای خود و کشتی های خود هستند، آنها روز به روز کاملاً عمودی می شوند.”

من نمی‌دانم چقدر طول می‌کشد تا آمازون به طور معناداری برخی از این متصدیان را در مراقبت‌های بهداشتی اشغال کند.» اما همه ما ناکارآمدی را می دانیم. و آمازون ثابت کرده است که در 25 سال گذشته موثرترین شرکت در از بین بردن ناکارآمدی های بازار بوده است.”

آیا مردم به اطلاعات سلامتی خود به شرکت اعتماد خواهند کرد؟

لیائو خاطرنشان کرد که تعداد فزاینده ای از شرکت های مراقبت های بهداشتی نیز دارای سلاح هایی هستند که بیمه یا دارو می فروشند و ممکن است علاقه مند به دسترسی گسترده به داده های بیماران باشند. او گفت: «اگر به این پویایی فکر کنید، همه آن‌ها در سطوحی نگرانی‌هایی دارند، بنابراین مختص آمازون نیست.

اطلاعات بهداشتی توسط قانون فدرال محافظت می شود. مک شری گفت، اما بیماران به طور فزاینده ای به داده های خود دسترسی دارند و در صورت تمایل می توانند آن ها را به اشتراک بگذارند.

آیا آمازون می‌تواند از مردم بخواهد که داده‌های سلامتی خود را در ازای تخفیف‌ها یا سایر مزایا، مثلاً در Whole Foods متعلق به آمازون، در اختیار شرکت بزرگ‌تر قرار دهند؟

آیا می‌خواهم آمازون بداند که من تشخیص سرطان دارم؟ احتمالا نه. مک شری گفت احتمالا هرگز. اما اگر چاق خفیف هستم و علاقه مند به تغذیه سالم تر هستم، آیا می خواهم اطلاعاتی را با آنها در میان بگذارم؟ مطمئن. اگر یک مصرف کننده از این اشتراک دانش بهره مند شوم.»

مک شری افزود: آمازون یکی از معتبرترین برندها در آمریکا است و پس از 25 سال میراث ایجاد این اعتماد، فکر نمی‌کنم آنها آن را هدر دهند. آنها در اینجا یک بازی طولانی انجام می دهند.

ورود آمازون به ارائه مراقبت های بهداشتی چه معنایی برای عدالت و دسترسی دارد؟

آیا آمازون می تواند مراقبت های بهداشتی را تغییر دهد؟ کارشناسان با معامله 3.9 میلیارد دلاری غول فناوری برای خرید وان مدیکال مخالفند
UW MD جاشوا لیائو. (عکس UW Medicine)

در بخش مراقبت های اولیه فعالیت زیادی وجود دارد. CVS Health، که بیمه Aetna را در سال 2018 خرید، خدمات مراقبتی را در بیش از 1000 فروشگاه ارائه می دهد. Vera Whole Health مستقر در سیاتل عضویت های «مبتنی بر ارزش» را از طریق کارفرمایان ارائه می دهد. و شرکت های متعددی گزینه های مجازی را ارائه می دهند.

مک شری گفت: “فقط باید همه تلاش کنند تا به مراقبت های اولیه وارد شوند، که مسابقه ای برای جذب بخش وسیعی از بیماران، کنترل هزینه ها برای آنها و سپس هدایت آنها به سمت هزینه های کمتر و مراقبت با کیفیت بهتر است.”

به عنوان یک چیز، این می تواند منجر به گسترش دسترسی بیماران شود، فار گفت: “صنعت در مورد مصرفی سازی مراقبت های بهداشتی صحبت می کند، این ایده که بیماران باید بتوانند به مراقبت های بهداشتی که ممکن است برای آنها مقرون به صرفه ترین باشد، هدایت شوند.”

از سوی دیگر، تمرکز بر بخش‌های محدودتر بیماران، مانند کارکنان شرکت‌هایی که چنین خدماتی را ارائه می‌دهند، می‌تواند دسترسی بیماران را نیز کاهش دهد. لیائو گفت که چنین نگرانی هایی منحصر به One Medical نیست.

«چگونه می‌توانیم در چارچوب پادمان‌های اخلاقی و روح مراقبت‌های بهداشتی، مراقبت‌های بهداشتی را ساده‌تر، مقرون‌به‌صرفه‌تر، در دسترس‌تر و راحت‌تر کنیم؟ لیائو گفت که آنها بسیار مهم هستند. همانطور که ما این کار را انجام می دهیم، تعادل باید این باشد که مراقب مواردی مانند برابری و دسترسی باشیم.»

لیائو افزود: “این چیزی است که باید تماشا کرد، اما چیزی است که باید در سراسر جهان تماشا کرد زیرا آنچه ما به عنوان ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی فکر می کنیم بیشتر و بیشتر در حال تغییر است.”

خرید سایر شرکت های بهداشتی چگونه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت؟

مک شری گفت، شرکت هایی که گزینه های مراقبت اولیه را به کارفرمایان ارائه می دهند، از جمله شرکت های جدیدتر مانند Accolade و 98point6، به طور فزاینده ای با آمازون رقابت خواهند کرد.

مک شری گفت: وقتی کارفرمایان هر سال خدمات مراقبت های اولیه خود را در نظر می گیرند، “نمی توانم تصور کنم که آمازون/وان مدیکال را در این مورد لحاظ نکنم.”

مک شری گفت که رشد خدماتی مانند وان مدیکال همچنین می تواند با از بین بردن درآمدهای جانبی مانند خونگیری، بر سیستم های بیمارستانی سنتی فشار وارد کند. او گفت: “بسیاری از سیستم های بیمارستانی به طور فزاینده ای به چیزی شبیه به یک شبکه ایمنی تبدیل می شوند.” “سیستم مراقبت های بهداشتی ایالات متحده بسیار شکننده است.”

آیا آمازون در نهایت می تواند سیستم مراقبت های بهداشتی را برای بهتر شدن تغییر دهد؟

لیائو گفت: «من فکر می‌کنم پاسخ دادن به اینکه آیا آنها بهترین مراقبت را در همه زمینه‌ها ارائه می‌دهند یا خیر، دشوار است. او گفت هنوز اطلاعات کافی در مورد نتایج بیمار وجود ندارد و هیچ راه حل واحدی برای ارائه بهترین مراقبت های بهداشتی وجود ندارد.

مک شری گفت: «اگر این امر برای تغییر روش ارائه مراقبت های بهداشتی منطقی باشد، دهه ها طول خواهد کشید. در همین حال، آمازون می تواند طیف وسیعی از محصولات بهداشتی را در یک سرویس اشتراک بسته بندی کند و “با هزینه کمتر، مزایای بهتری را برای مصرف کنندگان فراهم کند.”

لیائو گفت که جوامع و جمعیت های مختلف از رویکردهای متنوعی برای ارائه مراقبت های بهداشتی سود می برند.

او گفت: «داشتن گزینه دیگری در بازاری که مردم می توانند انتخاب کنند و بگویند «هی، این مجموعه خدماتی است که نیازهای من را برآورده می کند» تنها می تواند مفید باشد.