• خانه
  • اخبار
  • آنچه که هوش اختاپوس می تواند در مورد هوش مصنوعی و موجودات فضایی به ما بیاموزد

آنچه که هوش اختاپوس می تواند در مورد هوش مصنوعی و موجودات فضایی به ما بیاموزد

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آنچه که هوش اختاپوس می تواند در مورد هوش مصنوعی و موجودات فضایی به ما بیاموزد

یک اختاپوس که در سفر اکتشافی Vision '13 توسط Ocean Observatory Initiative مشاهده شد
یک اختاپوس در میان صخره ها در کف اقیانوس آرام در سواحل اورگان قرار دارد. (عکس: OOI-NSF / UW / CSSF)

آیا موجودات فضایی هوشمند در میان ما زندگی می کنند؟ یک رمان تازه منتشر شده ممکن است شما را به این فکر وادار کند – و در این مورد، بیگانگان بازدیدکنندگان سیاره دیگری نیستند.

در عوض، آنها اختاپی هستند، ساکنان هشت پا که در فیلم ها (از جمله مستند معلم اختاپوس من) و روی یخ (به لطف کراکن، تیم هاکی سیاتل وارد دومین فصل NHL خود می شود) تجلیل می شوند.

ری نایلور، نویسنده رمان «کوه در دریا»، می‌گوید که اختاپوس را به عنوان یک بیگانه خاص برای طرح علمی تخیلی خود انتخاب کرده است زیرا «موجودی است که ساختاری کاملاً متفاوت با ما دارد، اما در آن ما کنجکاویی را که فکر می‌کنم اغلب در خودمان انسانی می‌یابیم، تشخیص می‌دهیم.»

نایلور به همین جا ختم نمی‌شود: وعده‌ها و خطرات هوش مصنوعی نیز به‌طور برجسته‌ای در داستان به چشم می‌خورد – به نحوی که افکاری را در مورد نحوه برخورد ما با هوش مصنوعی، گونه‌های هم‌بسته سیاره‌مان و شاید در نهایت هوش بیگانه برانگیخت.

دومینیک سیویتیلی، عصب‌شناس و اختاپوس‌شناس در دانشگاه واشنگتن، می‌گوید که چنین ملاحظاتی باعث شد که تحقیقات خود را بر روی اختاپوس متمرکز کند. او می‌گوید: «ناگهان این مدل را داشتم که اگر هوش منشأ تکاملی کاملاً متفاوتی داشت… احتمالاً در جهان دیگری، در منظومه شمسی دیگر، چه شکلی به نظر می‌رسید. “و بنابراین آنها برای من کمی الگویی شدند که در نهایت هوش بیگانه چه شکلی می تواند داشته باشد.”

نایلور و سیویتیلی در آخرین قسمت از Faction Science، یک پادکست که بر تقاطع علم، فناوری، داستان و فرهنگ تمرکز دارد، درباره هوش حیوانات، هوش مصنوعی و چشم‌انداز ارتباطات بین گونه‌ای بحث می‌کنند.

اختاپوس ها (یا باید «اختاپوس» باشند؟) مدت هاست که ما انسان ها را مجذوب خود کرده اند، و نه فقط به خاطر حال و هوای هیولای دریایی شان. نایلور خاطرنشان می کند که آنها از جمله جانوران آکواریومی هستند که به احتمال زیاد نام برده می شود. او می‌گوید: «ممکن است یک دلفین در بیرون و شاید یک فوک وجود داشته باشد، و چند پنگوئن ممکن است نام‌هایی پیدا کنند. “و سپس اختاپوس معمولاً یک نام نیز می گیرد.”

برخی از ویژگی‌های اختاپوس آنقدر باهوش هستند که شوم هستند: آنها به لطف تغییر رنگ پوست خود استاد هستند. اگرچه هیچ استخوانی در بدن آنها وجود ندارد، آنها در راه رفتن در کف اقیانوس (یا در موارد نادر، در خشکی) مهارت دارند. آنها همچنین قادر به بازنویسی RNA خود برای سازگاری با محیط خود هستند.

اما جذابیت اصلی در کتاب نایلور و در تحقیقات سیویتیلی، ذهن اختاپوس است. قدرت مغز اختاپوس به طور گسترده ای در اطراف بدن و به ویژه در بازوهای آن پخش می شود. سیویتیلی با روشی که تلویزیون‌های هوشمند، ساعت‌های هوشمند، عوامل هوش مصنوعی و حتی خودروهای خودران بدون اطلاع ما وظایف خود را انجام می‌دهند، تشابهاتی دارد. به طور مشابه، هوشیاری مرکزی اختاپوس ممکن است به طور ضعیفی با هوش موجود در بازوهای آن مرتبط باشد.

سیویتیلی می‌گوید: «این یک مدل شگفت‌انگیز است، و من قطعاً دوست دارم در مورد اینکه چگونه ممکن است جهان را ببینند یا درک کنند، حدس بزنم.

نایلور در رمانش شماره‌گیری حدس‌آمیز را تا ۱۱ تغییر می‌دهد – و در یک داستان فرعی که بر روی اندرویدی تمرکز دارد که آنقدر شبیه انسان شده‌اند که مجبور شده‌اند به جزیره‌ای در مجمع‌الجزایر ویتنامی کان دائو تبعید شوند، ترکیب می‌شود.

این جزیره به مرکز تلاش‌های یک شرکت فناوری در سایه تبدیل می‌شود تا بفهمد که اختاپوس‌های موجود در دریا چه کار می‌کنند – و زمانی که یک متخصص بیرونی برای تحقیق وارد می‌شود، داستان رنگ و بوی داستان تماس با بیگانگان را به خود می‌گیرد که یادآور فیلم است. ورود (که بر اساس داستان نویسنده منطقه سیاتل تد چیانگ است).

در طول مسیر، کوه در دریا سؤالات عمیقی در مورد ماهیت هوش مطرح می کند: مرز بین هوش مصنوعی و هوش انسانی یا بین هوش انسانی و هوش فرازمینی کجاست؟ آیا حتی تلاش برای خط کشی فایده ای دارد؟

آنچه که هوش اختاپوس می تواند در مورد هوش مصنوعی و موجودات فضایی به ما بیاموزد
ری نایلور (عکس: آنا کوزنتسوا)

نایلور می‌گوید: «راستش، من فکر نمی‌کنم که انسان‌ها درک خوبی از میزان باهوش بودن ما و عملکرد بدن‌مان و نحوه تصمیم‌گیری و مواردی از این دست داشته باشند، حتی کمتر از یک هشت پا یا مورچه یا هر چیز دیگری. “من فکر می کنم این برای هوش مصنوعی نیز صدق می کند. من فکر می‌کنم وقتی هوش مصنوعی تصمیم‌گیری می‌کند، هوش مصنوعی می‌دانیم. … تنها کاری که ما انجام می دهیم این است که شباهت آن را اندازه گیری کنیم.

در این کتاب، نایلور برخی از مفاهیم نوظهور در علم ارتباطات را بررسی می کند. یکی از این مفاهیم بیوسمیوتیک است – این ایده که تمام فرآیندهای زندگی مبتنی بر کاربرد علائم و کدها است.

مفهوم دیگر اکسپتاسیون است – این ایده که موجودات می توانند سیستم های بیولوژیکی را که برای یک هدف تکامل یافته اند گرفته و برای هدف دیگری استفاده کنند. برای مثال، اختاپوس‌های نایلور از رفتار تغییر رنگی که به عنوان «عبور ابری» شناخته می‌شود، به عنوان وسیله‌ای برای ارتباط استفاده می‌کنند. نویسنده حتی مجموعه ای از نمادها را برای موجودات دریایی خیالی ایجاد کرده است تا روی پوست آنها چشمک بزنند.

آنچه که هوش اختاپوس می تواند در مورد هوش مصنوعی و موجودات فضایی به ما بیاموزد
جلد کتاب کوه در دریا برخی از نمادهای مورد استفاده اختاپوس های خیالی کتاب را نشان می دهد. (طراحی جلد توسط توماس کولیگان)

«آنها در مورد دنیا چگونه فکر می کنند؟ نیلور می‌گوید: آنها نمادهای خود را بر چه پایه‌ای می‌گذارند؟ این همان چیزی است که بسیاری از کتاب سعی در کشف آن دارند. حتی اگر بتوانید نمادها را ببینید، حتی اگر بتوانید الگوها را ببینید، چگونه می دانید معنی آنها چیست؟

از هوش اختاپوس چه چیزی می توانیم یاد بگیریم؟ سیویتیلی با اشاره به شخصیت شرور کتاب های مصور مارول می گوید: «خب، دکتر اختاپوس هست.

در یک نکته جدی‌تر، سیویتیلی می‌گوید که رباتیک نرم یک «منطقه فوق‌العاده مناسب» برای اسپین‌آف‌های اختاپوس است.

او می‌گوید: «چگونه می‌توانید این اندام نرم را که می‌تواند در هر نقطه‌ای در طول خود به هر جهت خم شود، مانند اختاپوس کنترل کنید؟» «این در مورد رباتیک است. اما فقط در محاسبات توزیع شده، چیزهایی مانند محاسبات محیطی، به نظر من واقعا جالب است که ببینیم چگونه سیستم عصبی محیطی اختاپوس برای ایجاد چنین رفتار تطبیقی ​​ارتباط برقرار می کند.

نایلور می‌گوید طرز تفکر یک اختاپوس را می‌توان برای انواع شبکه‌های توزیع‌شده به کار برد – از جمله گروه‌های پهپادهای خودران که نقش بزرگی در «کوه در دریا» بازی می‌کنند.

اما نیلور امیدوار است خوانندگان به فناوری آینده نگرانه توصیف شده در رمان توجه نکنند.

او می‌گوید: «امیدوارم آنها از کتاب بیرون بیایند و احساس کنند که به جای دیگری رفته‌اند و آن مکان جذاب و جذاب است. و سپس امیدوارم که آنها را با سؤالاتی در مورد جهان و جایگاه آنها در آن باقی بگذارد که بعد از آن بتوانند در اوقات فراغت خود فکر کنند.»

نسخه اصلی این گزارش در Cosmic Log را برای توصیه‌های کتاب توسط Ray Naylor و Dominic Civitilli ببینید.

میزبان مشترک من برای پادکست علمی تخیلی Dominika Fetplace، نویسنده ای برنده جایزه است که یکی از فارغ التحصیلان کارگاه آموزشی Clarion West Writers است و در حال حاضر در برکلی، کالیفرنیا زندگی می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Phetteplace، به وب سایت او، DominicaPhetteplace.com مراجعه کنید.

منتظر قسمت‌های آینده پادکست علمی تخیلی از طریق Anchor، Apple، Google، Overcast، Spotify، Breaker، Pocket Casts، Radio Public و Reason باشید. اگر از علم تخیلی لذت می‌برید، لطفاً پادکست را ارزیابی کنید و برای دریافت اعلان‌های قسمت‌های آینده مشترک شوید.