• خانه
  • اخبار
  • آنزیم جدید تجزیه پلاستیک ها را به مولکول های ساده تر ممکن می کند

آنزیم جدید تجزیه پلاستیک ها را به مولکول های ساده تر ممکن می کند

 تاریخ انتشار :
/
  اخبار
آنزیم جدید تجزیه پلاستیک ها را به مولکول های ساده تر ممکن می کند

آنزیم جدید که توسط محققان کشف شده است، می تواند پلاستیک های بازیافتی را به مولکول های کوچک برای استفاده در محصولات جدید تبدیل کند.

دانشمندان قبلاً سعی می کردند پلاستیک های معمولی را با کمک آنزیم ها از بین ببرند، اما اکنون برای بازیافت پلاستیک PET و بازگرداندن آن به چرخه اقتصادی، محققان آنزیم دیگری را کشف کرده اند که امکان تبدیل پلاستیک باقیمانده به مولکول های کوچک را فراهم می کند.

در سال 2016، محققان ژاپنی به طور طبیعی آنزیمی را از یک باکتری کشف کردند که می تواند پلاستیک PET را در عرض چند هفته هضم کند. محققان دانشگاه پورتسموث این آنزیم را برای بهبود عملکرد آن ساخته اند.

در سال 2020، محققان این آنزیم ها را با نوع دیگری از آنزیم های مهندسی شده ترکیب کردند تا یک ابر آنزیم ایجاد کنند که قادر است پلاستیک های PET را شش برابر سریعتر از سرعت اولیه آنزیم های معمولی جذب کند. در نهایت، پس از این فرآیند، مولکول های سازنده PET، اتیلن گلیکول و TPA باقی می مانند که برای طبیعت نیز مشکل ساز هستند. البته می توان از اتیلن گلیکول در موارد دیگر نیز استفاده کرد. اما TPA توسط هیچ آنزیمی حذف نمی‌شود مگر اینکه عملکردی نداشته باشد.

اکنون محققان نوع جدیدی از آنزیم به نام TPADO را دوباره معرفی کرده اند که حتی TPA را جذب کرده و عملکرد عالی دارد. در پروژه دیگری در تأسیساتی با منابع نور الماس در بریتانیا، این تیم از اشعه ایکس برای روشن کردن آنزیم برای مؤثرتر کردن آن استفاده کرد. در این مطالعه آنها توانستند عملکرد این آنزیم ها و نحوه جذب TPA را شناسایی کنند.